„Milionerzy” to teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego już od 3 września 1999 roku. Jest oparty na brytyjskim formacie „Who Wants to Be a Millionaire"? W Polsce miał już 19 sezonów i jest jednym z niewielu programów, w których pomimo upływu 23 lat, ma cały czas tego samego prowadzącego.

Hubert Urbański udzielił ostatnio dla serwisu Wyborcza.pl obszernego wywiadu, w którym opowiadał, że nie chce być celebrytą — skandalistą, tylko prowadzącym w garniturze, miłym dla gości. Jednak na co dzień to on zadaje pytania, czasem tak trudne, że uczestnicy mają poważne trudności z udzieleniem odpowiedzi. Tak jak w tym przypadku. Zobaczcie sami.

Jeśli widzieliście banknot 500 euro, moglibyście wygrać… 125 tys. zł

W 543. odcinku teleturnieju, jednym z uczestników był Mateusz Głuchowski, policjant z Warszawy. Zatrzymał się już przy pytaniu o 500 zł o kluski i musiał zużyć pierwsze z trzech kół ratunkowych. Wybrał „pół na pół”.

Do stawki 75 tys. zł znowu doszedł bez żadnych problemów czy choćby zawahania się. Jednak kolejnej pomocy potrzebował, gdy padło pytanie dotyczące stroju zakonnego i przydomka jednego z duchownych z nim związanego. Dzięki pomocy publiczności policjant poradził sobie z tym pytaniem. W ten sposób doszedł do pytania o 125 tys. zł. Brzmiało ono:

Zobacz także:

- Jak nazywane są banknoty o nominale 500 euro?

Odpowiedzi, jakie wyświetliły się na monitorach prowadzącego i uczestnika, to:

 • A. mandarynki
 • B. jagodzianki
 • C. limonki
 • D. groszki

Potrafilibyście odpowiedzieć na to pytanie? Jeśli tak, zgarnęlibyście 125 tys. zł. Jednak uczestnik nie miał pojęcia, jaki kolor ma banknot 500 euro, bo to z kolorem właśnie wiąże się jego kulinarny przydomek.

Gracz wybrał więc ostatnie koło ratunkowe – telefon do przyjaciela. Przyjacielem okazała się jego partnerka. Kobieta wskazała jako możliwą odpowiedź C. limonki, jednak nie była przekonana czy to faktycznie poprawna odpowiedź.

Banknoty euro są kolorowe. Oto jakie mają kolory

Pytanie o kolor banknotu 500 euro jest trudne, bo nawet często wyjeżdżając do krajów mających tę walutę, można tego po prostu nie wiedzieć. A to dlatego, że banknoty 200 i 500 euro rzadko są używane na co dzień.

Większość sklepów obsługujących turystów niechętnie je przyjmuje, chcąc uniknąć falsyfikatów. Dlatego podróżując najlepiej jest płacić kartą lub decydować się podczas wymiany walut na drobniejsze nominały, którymi łatwiej jest płacić.

Jednak warto wiedzieć, że banknoty euro są bardzo kolorowe, a kolory kolejnych nominałów są następujące:

 • 5 euro – szary
 • 10 euro – czerwony
 • 20 euro – niebieskie
 • 50 euro – pomarańczowy
 • 100 euro – zielony
 • 200 euro - żółty
 • 500 euro – fioletowy

Czy policjant z Warszawy zgodził się z wyborem partnerki?

- Ja wybrałbym mandarynki.

- Nie jestem ryzykantem, raczej jestem spokojny i rozważny. Nie wiem, czy nie wziąć tego, co już mam – zastanawiał się.

Ostatecznie zdecydował, że nie będzie ryzykował i wycofa się z gry. Okazało, że dobrze zrobił, bo przegrywając zostałby z kwotą gwarantowaną 40 tys. zł. A niestety by przegrał, bo ani limonki, ani mandarynki to nie była poprawna odpowiedź. 500 euro ma kolor fioletowy, więc właściwa odpowiedź to oczywiście: B. jagodzianki.

Źródło: Fakt.pl, wikipedia.pl