„Co jako dodatek do jedzenia ma oznaczenie E175?". To pytanie padło w „Milionerach”. Znacie odpowiedź?
ONS.pl
Newsy

Pytanie w „Milionerach" o kuchenny mebel odebrało mowę Hubertowi Urbańskiemu. Znacie odpowiedź?

Kulinarne pytania zdarzają się w teleturnieju „Milionerzy” dość często. I z równie dużą częstotliwością przysparzają problemów uczestnikom gry...

Ten odcinek teleturnieju „Milionerzy” obfitował w gastronomiczne tematy. I choć jemy wszyscy, gotuje większość, to dla niektórych tego rodzaju pytania są po prostu czarną magią. Gracz, który jako jedyny odpowiedział na trudne pytanie eliminacyjne z kategorii astronomii, nie potrafił wskazać prawidłowego znaczenia mebla, w którym kiedyś trzymano odświętną zastawę stołową.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest serwantka?

Właśnie tego mebla dotyczyło pytanie, które dokładnie brzmiało: „Serwantka to”:

  • A. Panna służąca
  • B. Oszklony mebel
  • C. Mleczny płyn
  • D. Deska do serów

Jakiej udzielilibyście odpowiedzi? Uczestnik gry wskazał A i to była błędna odpowiedź. Pytanie wydawało się proste chyba nawet prowadzącemu, choć on nie zawsze zna prawidłową odpowiedź na zadawane przez siebie pytania. Reakcja Huberta Urbańskiego na tę złą odpowiedź była krótka:

- Odebrało mi mowę.

Dla tych, którzy jak uczestnik nie wiedzą mamy podpowiedź. Serwantka to rodzaj wolno stojącej szafki, oszklonej z trzech stron, z półkami i często lustrem na tylnej ściance. Służy do przechowywania ozdobnej porcelany, szkła, sreber. Jednocześnie zabezpiecza zastawę przed kurzem i umożliwia jej prezentację gościom. Ten mebel najczęściej stoi w jadalni.

Innym meblem o podobnej funkcji, ale nieco innym kształcie jest kredens. W miejskich mieszkaniach zwykle stał w salonie lub w jadalni i był wykonany z wysokiej jakości drewna. Także służył do przechowywania zastawy oraz ozdobnych naczyń. Jego górna część zwykle była przeszklona, dolną mogły stanowić zamykane szafki lub szuflady. Kredens poza funkcją przechowywania miał także blat, na który można odstawiać rzeczy podając do stołu.

Prostsze, często malowane kredensy były popularne w wiejskich domach. Stały one najczęściej w kuchniach i były najpopularniejszym, kuchennym meblem na wsi, w czasach, gdy nit jeszcze nie marzył o wygodnych i przestronnych kuchennych szafkach.

Zobacz także
Świetny pomysł na wykorzystanie młodych warzyw. Zróbcie ten wiosenny omlet na śniadanie

Świetny pomysł na wykorzystanie młodych warzyw. Zróbcie ten wiosenny omlet na śniadanie

Magda Gessler podała autorski przepis na kopytka. Dzięki tym 2 trikom zawsze wychodzą miękkie

Magda Gessler podała autorski przepis na kopytka. Dzięki tym 2 trikom zawsze wychodzą miękkie

Kulinarne eliminacje do nowej gry

Każdy nowy uczestnik „Milionerów” musi przejść przez eliminacje do gry. Ten etap wymaga nie tylko wiedzy, ale też refleksu. Chudzi o to, żeby poprawnie uszeregować dwa zbiory słów, łącząc je w pary. Wygrywa nie tylko ten, kto zrobi to poprawnie – takich osób podczas eliminacji może być kilka, ale też zrobi to najszybciej.

Oto polecenie, jakie usłyszeli kandydaci na graczy w opisywanym przez nas odcinku:

- Uszereguj dania w kolejności: zawsze wegańskie, głównie z jaj, zawsze mięsne, głównie z ziemniaków.

A oto odpowiedzi:

  • C. tofurnik
  • B. omlet
  • A. kurczak z rożna
  • D. kopytka

Prawidłowo i najszybciej wykonała to zadanie pani inżynier lotnictwa i kosmonautyki, Aneta Gardecka. Wskazała następująco: C, B, A, D. Znalibyście właściwą kolejność?

Źródło: Plejada.pl, Wikipedia.pl

milionerzy pytania
Magdusia1312 / gotujmy.pl, ONS
Newsy
To pytanie o kluski rozłożyło na łopatki uczestnika „Milionerów”. Odpowiedź zna tylko geniusz
Ten uczestnik doszedł do pytania za pół miliona, ale się wycofał. Znacie poprawną odpowiedź?

Program „Milionerzy” od wielu lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Uczestnicy grają o milion złotych odpowiadając na pozornie proste, ale podchwytliwe pytania. Jeżeli nie są pewni odpowiedzi, to mogą poprosić o pomoc publiczność, zadzwonić do przyjaciela lub usunąć dwie niepoprawne odpowiedzi. Często emocje sięgają zenitu – nie inaczej było w tym odcinku! Uwielbiany w Polsce program Zasady gry w „Milionerach” są wszystkim znane. Uczestnik dostaje pytanie i ma do wyboru cztery odpowiedzi. Zwykle na samym początku gry pytania są bardzo proste. Jednak im dalej, tym pytania są coraz bardziej podchwytliwe. A emocje rosną, ponieważ wraz z poziomem trudności rośnie także kwota wygranej! W jednym z odcinków uczestnik dostał pytanie za pół miliona złotych o… kluski! Trudne pytania w „Milionerach” Pan Bartłomiej Marcjaniak, który brał udział w tamtym odcinku „Milionerów”, był doskonale przygotowany do gry. Zapytany przez prowadzącego o to, ile chce wygrać odpowiedział ze spokojem, że zamierza dojść do drugiej sumy gwarantowanej, a potem zobaczy co będzie. I rzeczywiście – pan Bartłomiej świetnie radził sobie z kolejnymi pytaniami, choć musiał kilka razy skorzystać z koła ratunkowego. Pytania były naprawdę trudne. Domyślilibyście się poprawnych odpowiedzi?   Urbanator to rozciągnięty na lata projekt artystyczny: A: byłego rzecznika rządu PRL B: skrzypka i saksofonisty C: rozbudowy wsi D: gentryfikacji miast   Niechlubnym rezultatem naszej działalności jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Jej powierzchnia to ponad półtora mln km kw., co oznacza, że jest: A: równa Warszawie B: równa woj. Mazowieckiemu C: równa Polsce D: pięciokrotnie większa od Polski Pytanie za pół miliona...

Pytanie za 10 tys. zł w "Milionerach". Wystarczy znać się na kuchni (uczestnik się nie znał, a Wy?)
ONS.pl
Newsy
Pytanie za 10 tys. zł w "Milionerach". Wystarczy znać się na kuchni (on się nie znał, a Wy?)
Uczestnik „Milionerów” nie znał odpowiedzi na banalne pytanie dotyczące pieczenia ciast. A czy wy wiecie, która odpowiedź jest poprawna?

Program „Milionerzy” od lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. W każdym odcinku uczestnicy odpowiadają na pytania, a poprawne odpowiedzi przybliżają ich do głównej wygranej, jaką jest milion złotych. Ale jeden błąd wystarczy, by stracić wygraną! Dowiedzcie się, na jakim pytaniu jeden z uczestników zakończył swoją grę. Zasady „Milionerów” By wygrać milion złotych, należy poprawnie odpowiedzieć na 12 pytań. Pozornie proste, jednak pytania potrafią być naprawdę podchwytliwe! Dlatego uczestnicy mają do dyspozycji koła ratunkowe, które mogą wykorzystać w przypadku, gdy zupełnie nie znają odpowiedzi na zadane pytanie i nie chcą ryzykować. Można zapytać o zdanie publiczność, wykonać „telefon do przyjaciela” lub poprosić o usunięcie dwóch niepoprawnych odpowiedzi, co może pomóc w wybraniu tej właściwej. Uczestnik, który odpowie poprawnie na drugie i siódme pytanie ma gwarantowaną wygraną w wysokości 1000 zł za drugie i 40 000 złotych za siódme pytanie. Proste pytanie o gotowanie Ostatni odcinek „Milionerów” był naprawdę emocjonujący. Jeden z uczestników dostał, wydawałoby się, bardzo proste pytanie z kategorii „Kulinaria”. Sprawdźcie, czy znacie odpowiedź: Który z tych związków chemicznych dodany do ciasta spełni rolę proszku do pieczenia? A. wodorowęglan wapnia B. eter C. wodorowęglan sodu D. boraks Poprawna odpowiedź to oczywiście odpowiedź C, czyli wodorowęglan sodu – jest to po prostu soda oczyszczona, którą stosuje się jako zamiennik proszku do pieczenia. Jednak nie wiedział tego uczestnik „Milionerów”, który wybrał błędną odpowiedź D! Przez ten fatalny błąd stracił on szansę na wygranie 10 tysięcy złotych,...

W Milionerach padło pytanie za milion złotych. Hubert Urbański zapytał o owoce. Wygralibyście?
ONS.pl
Newsy
W „Milionerach” padło pytanie za milion złotych. Hubert Urbański zapytał o owoce. Wygralibyście?
Udałoby się wam zgarnąć główną nagrodę w tym teleturnieju?

„Milionerzy” to jeden z ulubionych teleturniejów Polaków. Trzeba przyznać, że nagroda jest w nim naprawdę imponująca. Do wygrania jest bowiem oczywiście okrągły milion złotych. Program jest prowadzony przez Huberta Urbańskiego. Po raz pierwszy „ Milionerów ” wyemitowano w 1999 roku. Dwukrotnie przerywano produkcję „Milionerów”, ale od 9 lutego 2017 roku to program stale goszczący w ramówce telewizji. Milionerzy – ulubiony teleturniej Polaków Średnia oglądalność odcinka „Milionerów” wynosi około 2,58 milionów widzów. Zgromadzenie i utrzymanie tak dużej publiczności przez lata to nie lada sztuka. Z pewnością duży udział tym ma prowadzący Hubert Urbański, który występuje w tej roli od samego początku programu i wydaje się niezastąpiony. Głowna nagroda (1 milion złotych) padła w „Milionerach” zaledwie 3 razy. Udało się ją zdobyć uczestnikom w 2010, 2018 i 2019 roku. Co jakiś czas pada jednak słynne „Pytanie o milion”, które zawsze wzbudza wiele emocji. 24 czerwca wyemitowano powtórkę programu z 20 października 2020 roku, w którym słynne dwunaste pytanie usłyszał pan Łukasz Grymuza. Prowadzący zadał mu pytanie o popularne owoce. Pytanie za milion Uczestnik programu dotarł do dwunastego pytania , nie wykorzystując nawet wszystkich kół ratunkowych. Przypomnijmy, że uczestnicy mogą skorzystać z następujących podpowiedzi: 50:50 – koło, które odrzuca dwie błędne odpowiedzi Telefon do przyjaciela – możliwość wykonania krótkiej rozmowy z wybraną wcześniej osobą Pytanie do publiczności – opcja uzyskania statystyk od publiczności na temat ich typu właściwej odpowiedzi Pytanie za milion brzmiało następująco: „Niektóre z...

nie zaliczyli poprawnej odpowiedzi w familiadzie
ons/Adobe Stock
Newsy
Ale wpadka w Familiadzie. Poradzilibyście sobie z pytaniem o cynamon?
Emitowana na antenie TVP od 27 lat „Familiada” to niezawodne źródło mało śmiesznych żartów prowadzącego, Karola Strasburgera i bardzo zabawnych odpowiedzi uczestników. Mimo że teleturniej rzadko zaskakuje, tego co wydarzyło się w 2678 odcinku nikt się nie spodziewał.

Zasady gry Familiada Oparta na amerykańskim formacie „Familiada” towarzyszy Polakom już od 27 lat. Do każdego odcinka teleturnieju zgłaszają się 2 drużyny, z których każda liczy 3 osoby (liczba ta została zmniejszona przez pandemię). Mogą to być zarówno członkowie rodziny, przyjaciele, jak i znajomi o wspólnych zainteresowaniach. Gra polega na odgadywaniu odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wcześniej ludzi i składa się z pierwszego etapu i finału. Każdej z odpowiedzi przypisana jest inna ilość punktów. Przegrana drużyna otrzymuje kwotę pieniężną równą liczbie zdobytych punktów z kolei drużyna, która wygra finał otrzymuje 25 tysięcy złotych. Śmieszne wpadki uczestników Można więc powiedzieć, że gra jest warta świeczki, a każda poprawna odpowiedź na wagę złota. Nie od dziś jednak wiadomo, że pod wpływem stresu i ograniczonego czasu uczestnicy nierzadko udzielali zabawnych odpowiedzi. Jedna pani stwierdziła kiedyś, że więcej niż jedno zwierzę to… lama! Inny uczestnik uznał, że podczas jazdy samochodem zmienia się… koła! W 2678 odcinku nie pojawiły się tego typu odpowiedzi, wręcz przeciwnie, większość z nich była bardzo trafiona. Niestety prowadzący teleturniej, Karol Strasburger, jest surowym sędzią i nie uznaje tych, które są zbliżone, a niekoniecznie doprecyzowane. Tak było i tym razem. Kulinarna wpadka w "Familiadzie" W ostatnim odcinku „Familiady” pojawiło się pytanie o cynamon, które dokładnie brzmiało: do czego używamy cynamonu? Drużyna Antosi zgadła aż 5 z 6 odpowiedzi. Zgodnie z przekonaniami ankietowanych i odczuciami graczy, przyprawy można użyć do szarlotki, kawy, grzańca, ciasteczek cynamonowych i piernika. Wciąż jednak brakowało jednej odpowiedzi. Inicjatywę przejęła rodzina Poldków,...