Naleśniki to świetne rozwiązanie na śniadanie, podwieczorek, obiad, a także deser. Nadzienia do naleśników można przygotowywać i dobierać wedle upodobań, jednak skład samych placków pozostaje praktycznie bez zmian. Do mąki i jajek, dodaje się wodę lub mleko, czasem wzbogacając je o masło lub śmietankę. Tym razem jest jednak inaczej. 

Jak zrobić naleśniki ze zmielonych płatków owsianych?

Ten wariant zachwyci z pewnością wszystkich kulinarnych odkrywców o otwartych umysłach. Delikatne w smaku, zwarte, gładkie i rumiane. Ich podstawą są płatki owsiane i woda. Takie połączenie przypadnie w szczególności do gustu osobom, które unikają jedzenia produktów z dodatkiem mąki pszennej, jak również tym, którzy pozostają na diecie wegańskiej, ponieważ nie ma tu składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, jajka czy mleko krowie. 

[content:0_3299,0_8588:undefined]

Przepis na naleśniki z płatków owsianych 

Zobacz także:

Składniki: 

  • 1 szklanka płatków owsianych 
  • 1 szklanka wody 
  • Opcjonalnie szczypta soli 
  • Tłuszcz do smażenia

Sposób przygotowania: 

  1. Zmielcie płatki owsiane za pomocą blendera lub młynka. Możecie zmielić je na mąkę lub nieco grubiej, jeżeli chcecie uzyskać interesująca teksturę. Kolejną opcją jest użycie gotowej już mąki owsianej.
  2. Do zmielonych płatków dodajcie wodę i połączcie te dwa składniki za pomocą blendera lub łyżki. Jeżeli lubicie, możecie odrobinę posolić masę. 
  3. Na natłuszczoną patelnię wylewajcie ciasto partiami. Smażcie, aż zetnie się od spodu i delikatnie zarumieni. Następnie obróćcie i smażcie z drugiej strony, aż uzyskacie podobny efekt. 
  4. Przełóżcie na talerz i trzymajcie pod przykryciem 10 minut. Po tym czasie podawajcie z ulubionym nadzieniem. Smacznego! 

Z czym podawać naleśniki z płatków owsianych? 

Te naleśniki pasują zarówno do nadzienia słodkiego, jak i wytrawnego. Podawane z jabłkiem prażonym, twarogiem lub dżemem będą stanowiły pyszny i zdrowy deser. Warto jednak pokusić się o połączenie ich z wytrawnym wypełnieniem, w szczególności, gdy postanowiliście nie mielić płatków zbyt długo i drobno.

Farsz szpinakowo-serowy, pieczarkowo-cebulowy i mięsny to klasyki wersji wytrawnej. Buraki z serem feta, kurczak z bobem, mielone mięso z fasolą i papryką na ostro - to mniej oczywiste wybory, jednak tak samo smakowite, a poza tym świetnie łączące się z charakterną teksturą placków.