Tradycyjne zupy wigilijne to barszcz z uszkami i zupa grzybowa. Co roku zaczynamy od nich Wigilię.

12 potraw na świątecznym stole

Dań na świątecznym stole powinno być 12. O tym mówi nasza wieloletnia tradycja, ale także religijne uwarunkowanie świąt Bożego Narodzenia. Potrawy powinny być postne i składać się m.in. z kapusty, grzybów, maku, orzechów, miodu i bakalii. 

Wszystko, mając na myśli Wigilię, ma znaczenie. Każde danie symbolizuje bowiem coś innego. Choć kuchnia świąteczna nie należy do najlżejszych, tego wieczoru należy spróbować całej dwunastki. Wystarczą małe porcję, chodzi o wspomnianą symbolikę. Dania mają nam przynieść w nowym roku dużo dobra!

Kresowy specjał wigilijny

Można ją podawać na ciepło i na zimno. Słodka zupa na bazie mleka urozmaici nasz świąteczny stół i z pewnością docenią ją najmłodsi biesiadnicy. Mowa o zupie migdałowej, która jest lekka i pożywna. Możecie podać ją podczas Wigilii. U niektórych wpisała się w świąteczną tradycję już na stałe.

Zobacz także:

Migdały posiadają wiele właściwości odżywczych

Szczególnie właściwości prozdrowotnych. Migdały to sprawdzony sposób na mdłości i zgagę w ciąży. Można je polecić na odchudzanie, gdyż szybko sycą i zapobiegają napadom głodu. Poza tym łagodzą stres i koją nerwy, a także obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegając miażdżycy i cukrzycy. 

To nasiona migdałowca, pochodzące w rejonów Bliskiego Wschodu. Mają dużo witaminy B2, witaminy E i błonnika (12,5g/100g). Nie brakuje w nich także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pierwiastków mineralnych. Sprawdzą się w diecie wegetarian.

Świąteczna zupa migdałowa

Nasiona migdałowca nadają się do celów spożywczych. Ich właściwości, w połączeniu z pomysłowością kucharza mogą przyprawić o zawrót głowy. Jakkolwiek, zupa migdałowa nie wymaga wielkiego, kulinarnego wtajemniczenia. Jest prosta i tania. Możecie z powodzeniem zaserwować ją na święta!

Składniki:

  • 1,5 litra mleka

  • 15 dag ryżu

  • 20 dag migdałów mielonych

  • 5 dag rodzynek

  • 5 łyżek cukru

  • 1 łyżka masła

  • płatki migdałowe

Sposób przygotowania

  1. Ugotujcie na sypko ryż w osolonym wrzątku.

  2. Rodzynki namoczcie aż spęcznieją, po czym dokładnie je odsączcie.

  3. Mleko zagotujcie, dodajecie do niego zmielone migdały i gotujecie około 15 minut.

  4. Kolejno wrzucajcie rodzynki, cukier i masło.

  5. Na suchej patelni zarumieńcie płatki migdałowe.

  6. Ryż przełóżcie do bulionówek, zalejcie zupką migdałową, udekorujecie płatkami migdałowymi lub grzankami.

Smacznego!

Źródło: Gotujmy.pl