W miejskich ściekach znajduje się mnóstwo groźnych chemikaliów. Trafia tam wszystko to, co wylewamy do wody, a także ludzkie odchody, a nawet narkotyki. Naukowcy z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze przeprowadzili ostatnio badanie, podczas którego postanowili zbadać, co się dzieje z metamfetaminą, która trafia do ekosystemów wodnych i jak reagują na nią mieszkające tam zwierzęta.

Badanie z udziałem 60 pstrągów

Do badania wykorzystano 60 pstrągów potokowych, które zostały umieszczone w dwóch oddzielnych zbiornikach. Do jednego ze zbiorników dodano metamfetaminę, zaś w drugim nie było śladów narkotyku. Kilka dni później wszystkie pstrągi umieszczono w jednym akwarium, w którym woda była czysta.

Ryby uzależniły się od narkotyku

Wyniki badania zszokowały naukowców. Okazało się, że ryby z pierwszego akwarium uzależniły się od narkotyku i gdy odcięto im do niego dostęp, miały typowe objawy odstawienia - były osowiałe i pozbawione energii. Objawy te utrzymywały się przez około 96 godzin.

Drugi eksperyment

W drugim eksperymencie ryby same mogły wybrać, w którym wolą być akwarium – tym z narkotykami, czy bez.

Zobacz także:

Pstrągi, które pływały wcześniej w wodzie z narkotykiem, ponownie wybierały wodę z metamfetaminą, co świadczyło o tym, że wracały do swojego uzależnienia. Zdaniem głównego autora badania, odkrycie to jest „bardzo niepokojące”.

Ryby, które żyją w środowisku miejskim mają styczność z niebezpiecznymi substancjami, co może mieć wpływ na ich funkcjonowanie – powiedział ekolog behawioralny Pavel Horky z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze.

Zdaniem badaczy, nawet niewielka ilość narkotyku w wodzie może mieć negatywny wpływ na żyjące w niej stworzenia. 

W jaki sposób narkotyki trafiają do wody? 

Substancje narkotyczne są wydalane przez ludzi wraz z moczem. Najpierw przedostają się przez systemy kanalizacyjne, by później trafić do szlaków wodnych z oczyszczalni ścieków. Szlaki te nie są przeznaczone do neutralizowania tego typu zanieczyszczeń.

Ryby wykazują wrażliwość na niepożądane skutki wielu substancji aktywnych neurologicznie. Mowa tu nie tylko o alkoholu, ale również o takich narkotykach, jak kokaina. Zwierzęta mogą rozwinąć uzależnienie od narkotyków, w podobny sposób jak system nagrody związany z dopaminą u ludzi - powiedział Pavel Horky w wywiadzie dla telewizji CNN.

Źródło: o2.pl, onet.pl