przypalony garnek sposoby
AdobeStock
Newsy

Przypaliłaś garnek? Nic straconego, z łatwością go odratujesz, jeśli zastosujesz...

Spalony garnek to już żaden problem! Z łatwością sobie z nim poradzisz, jeśli wykorzystasz jeden z tych sposobów. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w domu!
Katarzyna Wyborska
grudzień 01, 2020

Gotowanie to nie jest taka prosta sprawa! Wystarczy chwila nieuwagi i zamiast przyjemnego zapachu pieczonego mięsa, od którego ślinka cieknie, mamy okropny swąd spalenizny i przypalone garnki. Zwykle po takiej porażce kulinarnej mamy ochotę wyrzucić do śmieci garnek razem z jego spaloną zawartością. Jednak można go jeszcze uratować! Dowiedz się, jak wyczyścić przypalone garnki, a następne wypadki w kuchni nie będą już tak dołujące!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Czyszczenie garnka solą

Najstarszym i jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wsypanie do garnka soli i zalanie go wodą. Roztwór należy odstawić na kilkanaście godzin, a później gotować przez dziesięć minut. Następnie dodajemy trochę płynu do mycia naczyń i bierzemy się za szorowanie! Pamiętajcie – jeśli garnek jest pokryty warstwą teflonu, to absolutnie nie wolno usuwać kawałków przypalonego jedzenia za pomocą noża i innych ostrych przedmiotów! Takie działanie zniszczy ochronną warstwę garnka i w efekcie wszystko, co w nim przygotowujecie będzie jeszcze bardziej przywierało.

Soda i ocet

Gdy skala zniszczeń jest naprawdę duża, z pomocą przychodzi niezastąpiony ocet i soda! Do przypalonego garnka wsyp sodę oczyszczoną, zalej octem spirytusowym i wlej wrzątek. Ocet i soda w kontakcie z gorącą wodą wytworzą pianę. Należy odstawić naczynie z roztworem na kilka minut i wylać. Później wystarczy wyszorować garnek i gotowe! Uwaga – sody i octu nie można stosować w przypadku garnków emaliowanych.

Kwasek cytrynowy na spalone garnki

Choć można go używać tylko do garnków ze stali nierdzewnej, to warto wypróbować ten sposób! Jeśli będziecie ostrożne, to można wykorzystać kwasek do czyszczenia garnków teflonowych, ceramicznych i emaliowanych. Kwasek cytrynowy nie tylko świetnie radzi sobie ze śladami po spaleniźnie, ale też fantastycznie nabłyszcza powierzchnię garnka. Wystarczy wsypać do środka kilka łyżek kwasku, wlać wrzątek i gotować przez kilka minut.

Ryż pomoże?

Okazuje się, że ryż jest świetnym środkiem czyszczącym! Do garnka wsypujemy tyle ziarenek ryżu, by pokryły dno i zalewamy gorącą wodą. Gotujemy przez kilkanaście minut, wylewamy i myjemy gąbką z płynem do naczyń. Uważajcie, żeby nie przypalić garnka drugi raz! Ryż bardzo szybko wchłania wodę.

Na spaleniznę… proszek do prania

Ostatnim ciekawym sposobem jest wykorzystanie proszku do prania lub tabletek do zmywarki – nawet, jeśli tej zmywarki nie macie! Po prostu wsypcie na dno garnka kilka łyżek proszku do prania lub rozkruszcie jedną tabletkę do zmywarki. Wlejcie kubek gorącej wody, rozpuście środki czyszczące i odstawcie garnek na całą noc, a rano umyjcie gąbką z płynem do naczyń. Uwaga – nie wolno stosować proszku do prania w przypadku garnków emaliowanych i aluminiowych.

 

 

Komentarze