Dziś można go kupić w sklepie spożywczym, choć dawniej nikt nawet o tym nie słyszał i wszyscy robili go w domu. Mowa tutaj o żytnim zakwasie - przepis na tę miksturę znała kiedyś każda gospodyni domowa.

W końcu to niezbędny składnik do pieczenia prawdziwego, domowego chleba, bułeczek, a nawet naleśników. Nie zapominajmy też o żurku, który najlepiej smakuje właśnie na takim zakwasie domowej roboty. Jednak produkt ten przydaje się nie tylko do smacznego gotowania i pieczenia - bardzo skorzysta na nim również wasz organizm. 

Wpływ zakwasu żytniego na organizm

Zakwas powstaje na skutek fermentacji. Wówczas wytwarzają się dobroczynne dla organizmu bakterie kwasu mlekowego. Działają one łagodząco na jelita - uszczelniają ich ścianki, usprawniają trawienie, przyspieszają wydalanie produktów przemiany materii, a także wzmacniają odporność całego organizmu. 

Zobacz także:

W zakwasie znajdziecie też bakterie kwasu octowego, które mają działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, oraz witaminy z grupy B, błonnik, magnez, żelazo, cynk i selen. Skorzystajcie z poniższego przepisu i zróbcie własny zakwas: 

Przepis na domowy zakwas żytni

Składniki:

  • 100 ml ciepłej wody

  • 100 g mąki żytniej (co najmniej typ 720 i więcej) 

Przygotowanie:

  1. Weźcie sobie duży słoik, o pojemności do 2 litrów (w zależności od tego, ile zakwasu chcecie przygotować). Możecie też podzielić zakwas na parę mniejszych słoików. 

  2. Do słoika wsypcie mąkę żytnią i zalejcie ją ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Mieszajcie tak długo, aż znikną grudki i masa będzie miała jednolitą konsystencję, przypominającą nieco ciasto.

  3. Ściereczką z bawełny przykryjcie słoik i odłóżcie go w suche i ciepłe miejsce na 24 godziny. Optymalna temperatura dla zakwasu to około 25 stopni Celsjusza.

  4. Po upływie doby jest czas na „dokarmienie” kwasu. Polega to na tym, że do słoika należy wsypać jeszcze raz po 100 g mąki żytniej oraz 100 ml ciepłej wody i wymieszać. Teraz wystarczy go przykryć i odstawić na kolejne 24 godziny.  

  5. Takie dokarmianie trzeba powtarzać przez 5 dni. W końcu zauważycie, że na powierzchni zakwasu powstają bąbelki - to oznacza, że jest gotowy.

Przygotowany w ten sposób zakwas wykorzystacie do upieczenia domowego chleba, bułek czy tradycyjnego żurku.