Gołąbki to smaczne i bardzo popularne danie obiadowe. Dla niektórych to potrawa wyjątkowa, której trudno się oprzeć. Podczas ich przygotowywania najbardziej problematyczna jest kapusta.

Kapusta jako składnik gołąbków

Gołąbki to nic innego jak potrawa półmięsna z farszu zawiniętego w rolki z liści białej kapusty głowiastej. Tradycyjnie w gołąbki pakujemy mielone mięso wieprzowe i ryż lub kaszę. Przed podaniem gołąbki można dusić lub smażyć na tłuszczu.

Podobnie jak kiszona kapusta, gołąbki są tradycyjną potrawą w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Dzięki rozpowszechnionej uprawie kapusty w tych regionach były dawniej potrawą biedniejszych warstw społecznych. Kogokolwiek byście nie zapytali, każdy opowie wam o trudnościach związanych z ich przygotowywaniem. Chodzi głównie o kapustę. W Internecie znajdziemy mnóstwo porad na temat tego, co zrobić by kapusta nie była twarda. Wiecie jak temu zaradzić?

Problem z kapustą na gołąbki

Wielu z was natknęło się na ten problem. Chcecie zrobić gołąbki a kapusta zamiast być miękka, rwie się i staje okrakiem. Niektórzy twierdzą, że liście przed zwijaniem w nie mięsa najlepiej ugotować. Inni, że wystarczy wsadzić je do mikrofalówki albo odpowiednio wyciąć głąb. Czy to faktycznie działa?

Zobacz także:

Najbardziej męczącą czynnością podczas przygotowywania dania z pewnością jest ich zwijanie. Jednak gołąbki bez kapusty nie smakują tak samo. Sama kapusta najczęściej jest twarda. Doświadczeni smakosze na pewno wiedzą, o czym mówimy. 

[content:0_3626,,0_7130:undefined]

Jak szybko zmiękczyć liście kapusty?

Sposobów na miękką kapustę jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Jednym z nich jest wycinanie głąba z kapusty, zalewanie jej w całości wodą, przykrycie i poczekanie aż się zagotuje. Po takiej gorącej wodnej kąpieli od kapusty powinien odchodzić liść po liściu. Inną skuteczną metodą jest sparzanie kapusty w mikrofali. To działanie wygodne i szybkie. Wystarczy kilka minut w mikrofali.

Kapusta powinna potem ostygnąć. Po ostudzeniu można ją zacząć obierać. Dzięki temu sposobowi osiągnięcie bardzo podobny efekt, jak podczas gotowania kapusty w garnku z wodą, tylko znacznie szybciej. Mikrofala to także skuteczny sposób na uniknięcie poparzeń i zdecydowana oszczędność czasu. Jeśli zależy wam głównie na tym, spróbujcie wybrać rozwiązanie z mikrofalą. Poparzeń można uniknąć w jeszcze jeden sposób. Wystarczy nadziać gotującą się kapustę na korkociąg lub szpikulec i ostrożnie wyjąć z garnka. Jeszcze inną metodą jest mrożenie kapusty w całości.

Listki po takim zabiegu są zwarte i ładne. Jeśli wydają się nadal wam gumowate, powinny zostać w zamrażarce jeszcze kilka dni. Tajemnica całych liści tkwi także w samym garnku. Wybierajcie te o dużej objętości. Kapusta podczas gotowania musi mieć luz. 

Źródło: gotujmy.pl