Bez względu na to czy zamierzacie przyrządzić chleb, ciasto czy słodkie drożdżówki będziecie potrzebować rozczynu powstałego na bazie drożdży, mleka, mąki oraz cukru. Na pierwszy rzut oka zrobienie mikstury wydaje się dziecinnie proste, nic bardziej mylnego. Istnieje bowiem ryzyko, że odstawiona w ciepłe miejsce nie wyrośnie.

Dlaczego rozczyn z drożdży nie wyrósł?

Jeśli przytrafiła wam się taka sytuacja warto wiedzieć, co było jej przyczyną tak, by następnym razem nie popełnić już żadnego błędu. Jednak, jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc czytacie ten artykuł przed zrobieniem rozczynu z drożdży to można powiedzieć, że jesteście uratowani. 

Nieprawidłowa temperatura mleka na rozczyn

Jedną z przyczyn, dla których wasz rozczyn nie wyrósł może być niewłaściwa temperatura mleka. Nie może być ono za zimne, ani za gorące. Należy je podgrzać, ale pod żadnym pozorem nie gotować. Wysoka temperatura zabija drożdże i zaparza ciasto. W ten sposób rozczyn nigdy nie wyrośnie. Dopilnujcie więc, by mleko było co najmniej letnie. Idealna temperatura wynosi 30-35 st. C.

Rozczyn wyrastał w niewłaściwej temperaturze 

Pamiętajcie, że jeśli w waszym mieszkaniu jest zbyt zimno rozczyn nie wyrośnie. Drożdże lubią ciepło. Najlepiej pracują w temperaturze 25-35 st. C. Dlatego też zimą warto je postawić obok kaloryfera nastawionego na jedynkę lub dwójkę. Nie rozkręcajcie go na piątkę – zbyt wysoka temperatura też nie jest sprzyjająca. 

Zobacz także:

Pamiętajcie jednak, że ciasto drożdżowe musi mieć dostęp do tlenu, dlatego nie zasłaniajcie miski zbyt szczelnie. Wystarczy przykryć ją cienką ściereczką.

Rozczyn zbyt długo leżakował

Gotowy rozczyn powinniście odstawić do wyrośnięcia na ok. 15-30 minut. Po upływie tego czasu powinniście od razu użyć go do wyrobienia ciasta. W innym przypadku rozczyn może skwaśnieć lub opaść. Jeśli więc nie zamierzacie w danym momencie przygotowywać wypieków odpuśćcie sobie przyrządzanie rozczynu „na zaś”.

Zbyt mała ilość cukru w rozczynie lub jego brak

Cukier to ważny, ale często pomijany składnik rozczynu. Większość osób nie widzi potrzeby jego dodawania skoro nie przyrządza słodkich bułeczek, a jedynie spód na pizzę lub chleb. To ogromny błąd. Bowiem cukier jest pożywką dla drożdży, a co za tym idzie – przyspiesza ich pracę. To właśnie dzięki niemu ciasto wyrasta. 

Termin ważności, ilość i rozpuszczenie drożdży

Te trzy krótkie porady postanowiliśmy zawrzeć w jednym punkcie. Po pierwsze wasz rozczyn nie wyrośnie jeśli użyte drożdże są przeterminowane. Po drugie dopilnujcie, by drożdże całkowicie rozpuściły się w mleku, tak by nie było żadnych grudek. Po trzecie dostosujcie ilość drożdży do ilości i typu mąki – im wyższy typ, tym więcej drożdży.