Przez to wiele osób nie może schudnąć. Zajadanie stresu to coraz większy problem
AdobeStock
Newsy

Przez to wiele osób nie może schudnąć. Zajadanie stresu to coraz większy problem

Walka z dolegliwością zajadania stresu wcale nie jest taka łatwa. Może być potrzebna pomoc specjalisty.

Część osób mimo wiedzy na temat zdrowego żywienia i własnych wysiłków w tym kierunku nie może schudnąć. Gdy przyglądają się baczniej swojej diecie mogą zauważyć, że w ich sposobie odżywiania powtarza się pewien mechanizm: odczuwają zdenerwowanie, objadają się, a później stosują głodówkę, by szybko zrzucić wagę. Jednak wystarczy kolejne stresujące wydarzenie, by ta sytuacja się powtórzyła. 

Takie zjawisko ma nawet swoją specjalną nazwę w języku angielskim - Emotional Eating Disorder, czyli emocjonale zaburzenie odżywiania. Potocznie nazywamy to „zajadaniem stresu”. Jak sobie z nim poradzić?

Czym jest emocjonalne zaburzenie odżywiania?

Osoby cierpiące na EED jedzą w sposób kompulsywny i niepohamowany w sytuacjach, gdy targają nimi bardzo silne emocje. Np. są zdenerwowane, samotne, smutne albo żyją w ciągłym napięciu. Jedzenie ma w takiej sytuacji funkcję nagrody, służy poprawieniu humoru.

Dobrze jest zasięgnąć pomocy psychodietetyka lub psychoterapeuty, gdy odchudzanie się sprawia trudność, nie przynosi efektów, a ponadto w stresujących sytuacjach obserwuje się u siebie poniższe objawy:

  • sięganie po produkty, których zwykle nie jemy, jak słodycze, słone przekąski, fast-foody i spożywanie ich w bardzo dużych ilościach

  • odczuwanie błogiego spokoju i odprężenia po „uczcie”

  • powtarzanie tego mechanizmu przy większości stresujących sytuacji w życiu 

Zobacz także
Ten owoc może być trujący, gdy jest niedojrzały. Po zjedzeniu będzie was szczypać w gardle

Ten owoc może być trujący, gdy jest niedojrzały. Po zjedzeniu będzie was szczypać w gardle

Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą

Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą

Przyczyny zajadania stresu

Powodem objadania się są emocje. Specjaliści rozróżniają w tym przypadku głód fizyczny od głodu emocjonalnego - osoba dotknięta problemem zajadania stresu spożywa o wiele większe ilości jedzenia, niż potrzebuje jej organizm. Przyczyny nadmiernego jedzenia na skutek stresu to na przykład:

  • spadek nastroju

  • depresja

  • niskie poczucie własnej wartości

  • samotność

  • żałoba

Jak radzić sobie z zajadaniem stresu?

Pierwszym krokiem w walce z emocjonalnym objadaniem się jest wizyta u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym. Przyczyna nie leży w ubogiej w składniki odżywcze diecie, lecz w reakcji organizmu na stres, którą jest nadmierne objadanie się. 

Zanim więc sięgniecie po kolejny kęs czegoś słodkiego zastanówcie się, czy rzeczywiście jesteście głodni, czy może chcecie sobie w ten sposób poprawić humor - jeżeli czujecie, że raczej chcecie „osłodzić” sobie życie, to może być jedna z oznak zajadania stresu.

Źródło: psychoterapiacotam.pl, gemini.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Cierpicie na otyłość brzuszną? Słowa dietetyczki zaskakują: "żeby schudnąć, trzeba jeść"
Adobe Stock
Newsy
Cierpicie na otyłość brzuszną? Słowa dietetyczki zaskakują: „Żeby schudnąć, trzeba jeść”
Macie problemy z przydużym brzuszkiem? Takich rad od zawodowej dietetyczki na pewno byście się nie spodziewali...

Obwód pasa powyżej 88 cm w przypadku kobiet i powyżej 94 cm w przypadku mężczyzn – przekroczenie takich właśnie norm nazywa się otyłością brzuszną. Nie bez przyczyny jest ona podawana jako najbardziej groźny rodzaj otyłości. Czym grozi otyłość brzuszna? Dlaczego? Zacząć trzeba od podstawowego problemu, do którego prowadzi skumulowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej na odcinku brzusznym. Chodzi o nadmierne otłuszczenie centralnie położonych w jamie brzusznych narządów wewnętrznych, takich jak: Wątroba Żołądek Jelito grube Jelito cienkie Dwunastnica Trzustka Odkładanie się tłuszczu na brzuchu grozi także negatywnym wpływem na procesy przemiany materii, trawienie. Oprócz tego otyłość brzuszna prowadzi do rozwoju szeregu chorób. Wśród nich można wyróżnić takie schorzenia jak: Cukrzyca Nadciśnienie tętnicze Choroby układu sercowo-naczyniowego Wady postawy wynikające z obciążenia kręgosłupa Taki krótki i niepełny przecież wstęp w zupełności wystarcza jednak, by zdać sobie sprawę, że otyłości brzusznej należy się zdecydowanie wystrzegać. Zamiast jednak doprowadzać do nadmiernego otłuszczenia jamy brzusznej, lepiej zapobiegać. Zbalansowana dieta, codzienny ruch na świeżym powietrzu – nie odkryjemy Ameryki sugerując wszystkim podstawowe zasady zdrowego trybu życia dla zapobiegnięcia otyłości brzusznej. Co jednak zrobić, gdy nieszczęście już się przydarzyło i przyszło wam walczyć ze stanowczo zbyt dużym „brzuszkiem”? Według profesjonalnych dietetyków i specjalistów od odżywiania ważne jest zdrowe podejście do walki z uciążliwym i trudnym do uporania się problemem otyłości brzusznej. Dlaczego próbując zrzucić na wadze, nie należy się głodzić? Wewnętrzne...

kawa czy zdrowa
AdobeStock
Newsy
Pijecie rano kawę? W takim razie z pewnością popełniacie ten ogromny błąd
Kawa jest bardzo zdrowa, jednak trzeba wiedzieć jak ją pić. Popularny błąd sprawia, że kawa znacznie słabiej was pobudza, a do tego może być szkodliwa.

Wielu z was pewnie zaczyna każdy poranek od filiżanki kawy. Czarna, z mlekiem, rozpuszczalna czy parzona – każdy ma na nią swój sposób! Można się spierać co do tego która jest smaczniejsza lub zdrowsza, jednak z pewnością większość Polaków bez kawy po prostu nie może żyć. Towarzyszy nam codziennie, zarówno rano, jak i podczas spotkań z przyjaciółmi. Może naprawdę zaszkodzić, zwłaszcza wtedy, gdy pijecie ją o poranku! Dowiedzcie się, kiedy kawa jest szkodliwa i co robić, by zminimalizować jej negatywne oddziaływanie na organizm. Zaraz po tym, gdy się obudzicie, w waszym ciele jest bardzo wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu. Motywuje on nas do działania i dodaje energii. Dlatego jeżeli zaraz po pobudce sięgacie po filiżankę kawy, bardzo szybko możecie się uodpornić na działanie kofeiny! Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny. Chwilę po wstaniu z łóżka jesteście pobudzeni dzięki działaniu kortyzolu. Jeżeli dołożycie do tego kofeinę, to praktycznie nie odczujecie jej działania. Za to szybko się od niej uzależnicie i z czasem będziecie potrzebowali mocniejszej kawy, by się obudzić. Kiedy więc należy pić kawę? Najlepiej w godzinach 9 – 11 rano, ponieważ właśnie wtedy spada poziom kortyzolu. Gdy poczujecie, że robicie się senni to znak, że czas na filiżankę kawy! Jak i kiedy pić kawę? Każdy, kto choć raz wypił za dużo kawy na raz dobrze wie, jak bardzo nieprzyjemne jest takie doświadczenie. Mdłości, kołatanie serca i pocenie się nie brzmi zbyt zachęcająco. Jeśli bardzo lubicie kawę i nie chcecie sobie odmawiać tej przyjemności kilka razy w ciągu dnia, to róbcie sobie słabszą wersję tego napoju. Jest to również zdrowsze – o wiele lepsze dla organizmu jest powolne picie słabszej kawy niż wlanie w siebie filiżanki bardzo mocnego espresso. Nie dość, że nie odczujecie wtedy...

500+ dla emerytów na jedzenie i życie? Sprawdźcie, komu przysługuje
Adobe Stock
Newsy
500+ dla emerytów na jedzenie i życie? Sprawdźcie, komu przysługuje
Słyszeliście już o 500+ dla emerytów? Pod tą umowną nazwą kryje się specjalne świadczenie na najpilniejsze potrzeby dla osób niesamodzielnych życiowo. Mogą je przyjmować nie tylko osoby w wieku emerytalnym.

Trudny los emerytów od zawsze rozpalał emocje Polaków. Obecnie sprawa wysokości świadczeń emerytalnych i różnych dodatków jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu ze względu na wzrost kosztów życia, cen, a także z tak prozaicznej przyczyny, jak po prostu szybkie starzenie się społeczeństwa. Pisaliśmy w ostatnim czasie o tym, że przybywa emerytów, którzy pobierają naprawdę „głodowe” świadczenia, a także o tym ile wynosi najniższa pensja w naszym kraju . W tym artykule zastanawialiśmy się, czy da się „wyżyć” za takie kwoty w obliczu galopującej inflacji i podwyżek. Jakie rozwiązania wprowadził rząd w celu poprawy sytuacji finansowej emerytów? Rząd w końcu zdecydował się na wsparcie emerytów w postaci wprowadzenia 13. i 14. emerytury, a także specjalnych świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Właśnie pod takim oficjalnym hasłem kryje się obiecywane przez władzę 500+ dla emerytów. Mimo funkcjonowania tej właśnie nazwy kojarzącej się z programem wsparcia polskich rodzin, świadczenie dla osób niesamodzielnych niekoniecznie musi przekroczyć kwotę właśnie 500 zł. Średnia wysokość wypłacanego świadczenia to w tej chwili 444 zł. Komu przysługuje specjalne świadczenie na jedzenie i życie? Świadczeń uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie jest skierowane jedynie do emerytów, chociaż osoby w wieku przekraczającym 75 lat złożyły 45% wszystkich wniosków złożonych do ZUS. Obowiązujące od 2019 roku świadczenie przysługuje wszystkim osobom dorosłym, które są w stanie wykazać brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Chodzi tu o takie czynności jak robienie zakupów, przygotowanie jedzenia bez pomocy drugiego człowieka. Od czego zależy wysokość...

przerywany post
Pixabay
Zdrowie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o przerywanym poście. Przeczytaj, zanim zrobisz sobie krzywdę
Przerywany post z pewnością ma więcej wspólnego z odchudzaniem niż religią. Ten coraz bardziej popularny sposób odżywiania może bowiem pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Zanim jednak podejmiesz się tej diety musisz zrozumieć jej specyfikę.

W ostatnich latach przerywany post stał się bardzo popularną formą odżywiania, szczególnie wśród gwiazd i celebrytek. Choć na pierwszy rzut oka dieta wydaje się restrykcyjna, w rzeczywistości może przynieść wiele korzyści. Jednak nie ma diet idealnych i ta też taka nie jest. Zanim zrobisz sobie krzywdę przeczytaj, z czym to się je. Czym jest przerywany post? Przerywany post to dieta pozwalająca na spożywanie wszystkiego na co masz ochotę. Haczyk polega jednak na tym, że możesz to robić tylko przez określony czas w ciągu doby. Najpopularniejszą metodą postu przerywanego jest 16:8, czyli 16 godzin postu i 8 godzin na jedzenie.  Tę zasadę możesz stosować dowolnie. Niektórzy jedzą pierwszy posiłek o 8, inni o 12. Tak naprawdę to już nie ma większego znaczenia. W ciągu tych 8 godzin należy przede wszystkim zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i na tym poprzestać. Wady przerywanego postu Niestety, żadne dotychczasowe badania nie dowiodły, że ów styl odżywiania jest korzystniejszy od normalnego jedzenia zbilansowanych posiłków 5 razy dziennie w równych odstępach czasowych. Wręcz przeciwnie, udowodniono, że długotrwałe stosowanie takiej diety może prowadzić do nudności, odwodnienia oraz zwiększenia poziomu cholesterolu.  Zalety przerywanego postu Jednak przerywany post ma również swoje plusy. Przede wszystkim wyrabia lepsze nawyki żywieniowe - sprawia, że nie podjadasz, bo nie masz takiej możliwości. Kiedy na przykład twoje 8 godzin jedzenia kończy się o 20, to logicznym jest, że przed telewizorem już nie zasiądziesz z paczką ulubionych chipsów. Brak podjadania wieczorem może również sprawić, że wcześniej pójdziesz spać, a jak wiadomo sen to zdrowie. Kolejną zaletą przerywanego postu jest fakt, że dzięki niemu można naprawdę łatwo schudnąć . Osoby,...