Część osób mimo wiedzy na temat zdrowego żywienia i własnych wysiłków w tym kierunku nie może schudnąć. Gdy przyglądają się baczniej swojej diecie mogą zauważyć, że w ich sposobie odżywiania powtarza się pewien mechanizm: odczuwają zdenerwowanie, objadają się, a później stosują głodówkę, by szybko zrzucić wagę. Jednak wystarczy kolejne stresujące wydarzenie, by ta sytuacja się powtórzyła. 

Takie zjawisko ma nawet swoją specjalną nazwę w języku angielskim - Emotional Eating Disorder, czyli emocjonale zaburzenie odżywiania. Potocznie nazywamy to „zajadaniem stresu”. Jak sobie z nim poradzić?

Czym jest emocjonalne zaburzenie odżywiania?

Osoby cierpiące na EED jedzą w sposób kompulsywny i niepohamowany w sytuacjach, gdy targają nimi bardzo silne emocje. Np. są zdenerwowane, samotne, smutne albo żyją w ciągłym napięciu. Jedzenie ma w takiej sytuacji funkcję nagrody, służy poprawieniu humoru.

Zobacz także:

Dobrze jest zasięgnąć pomocy psychodietetyka lub psychoterapeuty, gdy odchudzanie się sprawia trudność, nie przynosi efektów, a ponadto w stresujących sytuacjach obserwuje się u siebie poniższe objawy:

  • sięganie po produkty, których zwykle nie jemy, jak słodycze, słone przekąski, fast-foody i spożywanie ich w bardzo dużych ilościach

  • odczuwanie błogiego spokoju i odprężenia po „uczcie”

  • powtarzanie tego mechanizmu przy większości stresujących sytuacji w życiu 

Przyczyny zajadania stresu

Powodem objadania się są emocje. Specjaliści rozróżniają w tym przypadku głód fizyczny od głodu emocjonalnego - osoba dotknięta problemem zajadania stresu spożywa o wiele większe ilości jedzenia, niż potrzebuje jej organizm. Przyczyny nadmiernego jedzenia na skutek stresu to na przykład:

  • spadek nastroju

  • depresja

  • niskie poczucie własnej wartości

  • samotność

  • żałoba

Jak radzić sobie z zajadaniem stresu?

Pierwszym krokiem w walce z emocjonalnym objadaniem się jest wizyta u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym. Przyczyna nie leży w ubogiej w składniki odżywcze diecie, lecz w reakcji organizmu na stres, którą jest nadmierne objadanie się. 

Zanim więc sięgniecie po kolejny kęs czegoś słodkiego zastanówcie się, czy rzeczywiście jesteście głodni, czy może chcecie sobie w ten sposób poprawić humor - jeżeli czujecie, że raczej chcecie „osłodzić” sobie życie, to może być jedna z oznak zajadania stresu.

Źródło: psychoterapiacotam.pl, gemini.pl