Podsmażane kawałki mięsa są niezbędne w przygotowaniu niejednego dania - na przykład gulaszu z kaszą, gulaszu po węgiersku do placków ziemniaczanych, zupy, bigosu czy prostej zapiekanki z mięsem, warzywami i makaronem. Dobry smak i aromat zależy oczywiście od wybranego rodzaju mięsa i jego jakości, ale nie tylko.

Niezwykle istotny jest też sposób przygotowania. Przez jeden prosty błąd, który popełnia niestety wielu Polaków, wychodzi ono suche i traci dużo smaku. W jednym z odcinków „Sexy kuchnia Magdy Gessler” słynna restauratorka odniosła się do tej kwestii i wytłumaczyła, co wielu z nas robi w kuchni źle. 

Jak smażyć mięso? Cenna rada Magdy Gessler

Magda Gessler znana jest większości osób z kultowego już programu „Kuchenne rewolucje” oraz „Masterchef”. Niektórzy być może kojarzą też takie produkcje, jak „Sexy kuchnia Magdy Gessler” - tam celebrytka zaprezentowała kilka dań w swoim wykonaniu oraz podzieliła się cennymi radami na temat gotowania. Jedną z nich warto wziąć sobie do serca.

Zobacz także:

W odcinku, w którym Magda przyrządzała gulasz, była mowa o sposobie przygotowania mięsa. Restauratorka podkreśliła, jak ważne jest umiejętne smażenie kawałków na gulasz:

– I nie ruszać! Nie ruszać tego mięsa, pamiętajcie. Jeżeli mięso ma się zamknąć, to w momencie, kiedy je dotkniemy, zacznie puszczać soki. A w tym momencie zacznie się wszystko gotować, a nie obsmażać. A chodzi o to, żeby zamknąć smak mięsa - tłumaczyła obrazowo Gessler.

Dobrze jest więc oprzeć się pokusie ciągłego mieszania i „dać mięsu spokój”, by dobrze podsmażyło się na patelni. O skłonności Polaków do rozgotowywania potraw i obawy przed ich przypaleniem mówił także Michel Moran. Wy też nadmiernie wszystko mieszacie?

Co zrobić, by mięso wyszło soczyste?

Właściwa metoda smażenia to tylko jeden ze sposobów na to, by mięsne potrawy wyszły soczyste. Pamiętajcie jeszcze o innych, niezbędnych elementach:

  • Marynata - mięso warto zamarynować przed smażeniem, co najmniej 2 godziny wcześniej. Najlepiej pozostawić je w marynacie na całą noc. Warto dodać do niej odrobinę octu lub soku z cytryny - dzięki temu mięso skruszeje.

  • Dociskanie na patelni - mieszanie to tylko jeden z grzechów kulinarnych wielu Polaków. Nie wolno dociskać mięsa na patelni, ponieważ wówczas usuwacie z niego soki odpowiedzialne za soczystość.

  • Spirytus - gdy wszystkie metody zawiodą i mięso wyszło twarde, możecie spróbować je jeszcze uratować mocnym alkoholem. Do garnka, w którym dusi się mięso wlejcie jedną łyżkę spirytusu - to powinno pomóc zmiękczyć włókna.