Choć miłośnicy gotowania chętnie spędzają wiele godzin w kuchni poświęcając się robieniu pysznych potraw, nie zawsze niestety da się znaleźć na to czas. Są dni, gdy chcemy przygotować smaczny posiłek jak najszybciej i właśnie wtedy popełniamy błędy, które po dłuższym czasie mogą nas wiele kosztować. Tak właśnie jest choćby w przypadku garnków, które przez niewłaściwe użytkowanie szybciej się zużywają. 

Dlaczego sól może zepsuć garnki?

Gdy wstawiacie ryż czy makaron do gotowania, pewnie robicie to, co większość osób - wlewacie wodę do garnka, wsypujecie sól, zagotowujecie i wrzucacie torebkę z ryżem albo makaron. Takie postępowanie może niestety doprowadzić do niszczenia garnków i zwiększenia rachunków za prąd (lub gaz). Dlaczego?

Jeżeli wsypiecie sól do zimnej wody, wówczas będzie się ona nieznacznie dłużej zagotowywać. To oznacza wyższy pobór energii potrzebny do ogrzania wody i w rezultacie - wysokie rachunki. Solenie zimnej wody wpływa też negatywnie na garnki ze stali nierdzewnej. Może to doprowadzić nawet do korozji, czyli rdzewienia. 

Zobacz także:

Kiedy należy posolić wodę?

W którym momencie powinno się więc solić wodę? Zasada jest prosta - dopiero wtedy, gdy zacznie ona wrzeć, powinno się wsypać sól. W ten sposób oszczędzicie nieco na energii oraz nie będziecie musieli tak szybko wymieniać garnków na nowe.

Ponadto, skorzystają na tym przyrządzane przez was potrawy. Dobrze jest bowiem solić wiele z nich w trakcie lub pod koniec, a nie na samym początku, by zachować ich smak i strukturę. 

Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej?

Aby garnki posłużyły wam jak najdłużej, warto poznać podstawowe zasady dbania o nie:

  • Garnki należy myć miękką stroną gąbki - w przeciwnym razie mogą powstać na nich rysy. Odradzamy używanie drucianych gąbek, szczotek i bardzo silnych detergentów.

  • Nigdy nie myjcie w zmywarce garnków razem z wyrobami ze srebra.

  • Po umyciu, wycierajcie garnki suchą ściereczką.

  • Podczas gotowania gęstych sosów lub zup, nie zapomnijcie o częstym mieszaniu. Inaczej garnek może się przypalić i uszkodzić swoją powierzchnię.