Jaki jest najsmaczniejszy barszcz czerwony? Oczywiście ten robiony na zakwasie. Zajmuje to co prawda nieco czasu, ale naprawdę warto. Dzięki temu barszcz jest esencjonalny, ma głęboki smak i intensywny kolor. Jest obowiązkową pozycją w wigilijnym menu, ale nie tylko.

Czysty barszcz, który nawet łatwiej jest wypić, niż zjeść łyżką, doskonale pasuje choćby do krokietów czy pasztecików. Można go praktycznie jeść przez cały rok. Każdemu, kto samodzielnie gotuje barszcz, zależy na tym, by miał on piękny kolor - niestety, przez jeden błąd można go szybko zepsuć. Sprawdźcie, na co trzeba uważać. 

Dlaczego barszcz robi się brązowy?

Zdarzyło się wam, że barszcz z czerwonego zrobił się… brązowy? Ta tragiczna pomyłka może skutkować niezłą katastrofą, zwłaszcza w Wigilię. Co prawda, taki barszcz nadal można jeść, ale nie prezentuje się on zbyt dobrze na talerzu. Dlaczego zrobił się brązowy?

Zobacz także:

Odpowiedź brzmi krótko - betaina. To związek chemiczny, który znajduje się w burakach, stanowiących podstawę barszczu. Betaina odpowiada za rubinowy, głęboki kolor buraków oraz barszczu. Niestety, związek ten jest niezwykle podatny na działanie temperatury i łatwo ulega rozkładowi.

Dlatego, jeżeli będziecie gotować barszcz zbyt długo lub go odgrzejecie i doprowadzicie do wrzenia, wówczas prawie zawsze jego kolor zmieni się z czerwonego na brązowy. By tego uniknąć, podgrzewajcie barszcz na małym ogniu i zawsze go pilnujcie. Powinien się tylko podgrzać, a nie zagotować. 

Co zrobić, by barszcz czerwony miał ładny kolor?

By zapewnić intensywnie czerwony kolor barszczu, warto zastosować kilka trików już na etapie przygotowania - dzięki temu możecie mieć pewność, że będzie wyglądał tak, jak trzeba:

  • ocet lub sok z cytryny - wystarczy kilka łyżek, by uzyskać pożądaną barwę barszczu

  • sok jabłkowy - poprawi nie tylko kolor zupy, ale też jej smak. 

  • surowy burak - jeżeli barszcz już w trakcie gotowania zaczyna przybierać brązową barwę, trzeba działać szybko. Zetrzyjcie na tarce surowego buraka, umieśćcie go na sitku, a następnie przelejcie przez niego barszcz kilkukrotnie. To pozwoli odzyskać czerwony kolor zupy.