Zamknięte restauracje, szkoły, sklepy, hotele, stoki narciarskie, siłownie, kina, teatry, filharmonie – to właśnie pracownikom tych branż pandemia najbardziej dała się we znaki. Wielu z nich straciło dorobek swojego życia lub zostało całkowicie pozbawione dochodu. Reszta stara się jakoś związać koniec z końcem. Póki co, jest ciężko.

Niektórzy wciąż zarabiają

Jak się jednak okazuje, nie każdy żyje w biedzie. Nie ma się co oszukiwać – sklepy spożywcze, banki, apteki, przychodnie, kancelarie, a nawet media zarabiają i zarabiać będą. Ci, którzy w nich pracują, mają ogromne szczęście i są wdzięczni, bo choć na koncie nie pojawiają się miliony, praca daje im pewność, że będą mieli co włożyć do garnka.

Dochody TVP wprawiają w osłupienie

Największe poczucie bezpieczeństwa mają osoby pracujące dla Telewizji Polskiej. Jak wynika z przedłożonego przez instytucję sprawozdania finansowego, zarząd TVP może sobie pozwolić nie tylko na chleb. Jego członkowie ze spokojem mogą codziennie jadać sushi, kawior, steki i inne drogie frykasy.

Ile zarabiają gwiazdy TVP?

O zarobkach gwiazd TVP krążą legendy. I tak: pensje zwykłych dziennikarzy TVP wynoszą ponoć od 7 do 12 tys. zł, natomiast miesięczne zarobki gwiazd jeszcze przed rekompensatą za abonament miały, wg rozmaitych przecieków publikowanych w mediach, kształtować się następująco:

Zobacz także:

  • Danuta Holecka - ponad 40 tys. złotych
  • Michał Adamczyk - 40 tys. złotych
  • Adrian Klarenbach - 30 tys. złotych
  • Michał Rachoń - ok. 25 tys. złotych
  • Jarosław Jakimowicz - ok. 18 tys. złotych

Wszystko dzięki rekompensacie za abonament RTV

Taka sytuacja z pewnością nie dziwi nikogo, kto w ostatnim czasie śledził wydarzenia związane z przekazaniem na rzecz TVP dorocznej kwoty w wysokości 2 miliardów złotych. To nawet więcej, niż dostali górnicy czy pracownicy kolei! Nietrudno się domyślać, że dziennikarze z ochotą przyjęli pieniądze wypłacone w ramach rekompensaty za abonament RTV.

W całej tej sytuacji nie brakowało jednak głosów, że środki powinny zostać przekazane na przykład na polskie szpitale. Rząd zignorował tę sugestię, chcąc docenić „swoich pracowników”. 

Niektórzy dostają ponad 2 miliony rocznie

W 2019 roku przychody stacji wyniosły 2,56 miliarda złotych, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza wzrost o blisko 17 proc. Zysk netto TVP wyniósł więc 89 milionów złotych, z czego ponad 15 milionów wydano na premie dla 2867 pracowników w całej Polsce. Oznacza to, że każdy z nich otrzymał blisko 5700 złotych brutto dodatku do pensji, która średnio wynosiła blisko 10 tysięcy złotych miesięcznie.

W dokumencie uwzględniono również, że członkowie zarządu spółki w 2019 roku zarobili aż 2,18 miliony złotych. Jak prognozują eksperci, wyniki dochodów TVP za 2020 rok z pewnością będą jeszcze wyższe. Poznamy je już niebawem.

A wy co o tym sądzicie?

źródło: planeta.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj także: