pensja w TVP
Pixabay/ons
Newsy

Przez pandemię wielu Polaków nie ma nawet na chleb. Tymczasem w TVP zarobki sięgają zenitu. Ile wynosi średnia pensja?

Polska jeszcze przez długie lata nie podniesie się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Jak się jednak okazuje, nawet w tak trudnych czasach, ludzie wciąż dzielą się na „lepszych i gorszych”. Podczas gdy jedni nie mają za co żyć, dochody innych przekraczają… 2 miliony złotych rocznie.
Weronika Kępa
styczeń 12, 2021

Zamknięte restauracje, szkoły, sklepy, hotele, stoki narciarskie, siłownie, kina, teatry, filharmonie – to właśnie pracownikom tych branż pandemia najbardziej dała się we znaki. Wielu z nich straciło dorobek swojego życia lub zostało całkowicie pozbawione dochodu. Reszta stara się jakoś związać koniec z końcem. Póki co, jest ciężko.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Niektórzy wciąż zarabiają

Jak się jednak okazuje, nie każdy żyje w biedzie. Nie ma się co oszukiwać – sklepy spożywcze, banki, apteki, przychodnie, kancelarie, a nawet media zarabiają i zarabiać będą. Ci którzy w nich pracują, mają ogromne szczęście i są wdzięczni, bo choć na koncie nie pojawiają się miliony, praca daje im pewność, że będą mieli co włożyć do garnka.

Dochody TVP wprawiają w osłupienie

Największe poczucie bezpieczeństwa mają osoby pracujące dla Telewizji Polskiej. Jak wynika z przedłożonego przez instytucję sprawozdania finansowego, zarząd TVP może sobie pozwolić nie tylko na chleb. Jego członkowie ze spokojem mogą codziennie jadać sushi, kawior, steki i inne drogie frykasy.

Wszystko dzięki rekompensacie za abonament RTV

Taka sytuacja z pewnością nie dziwi nikogo, kto w ostatnim czasie śledził wydarzenia związane z przekazaniem na rzecz TVP dorocznej kwoty w wysokości 2 miliardów złotych. To nawet więcej niż dostali górnicy czy pracownicy kolei! Nietrudno się domyślać, że dziennikarze z ochotą przyjęli pieniądze wypłacone w ramach rekompensaty za abonament RTV.

W całej tej sytuacji nie brakowało jednak głosów, że środki powinny zostać przekazane na przykład na polskie szpitale. Rząd zignorował te sugestię chcąc docenić „swoich pracowników”. W końcu prezentowane w TVP treści mają tylko jeden wydźwięk – niech żyje PiS!

Niektórzy dostają ponad 2 miliony rocznie

W 2019 roku przychody stacji wyniosły 2,56 miliarda złotych, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza wzrost o blisko 17 proc. Zysk netto TVP wyniósł więc 89 milionów złotych, z czego ponad 15 milionów wydano na premie dla 2867 pracowników w całej Polsce. Oznacza to, że każdy z nich otrzymał blisko 5700 złotych brutto dodatku do pensji, która średnio wynosiła blisko 10 tysięcy złotych miesięcznie.

W dokumencie uwzględniono również, że członkowie zarządu spółki w 2019 roku zarobili aż 2,18 miliony złotych. Jak prognozują eksperci, wyniki dochodów TVP za 2020 rok z pewnością będą jeszcze wyższe. Poznamy je już niebawem.

A wy co o tym sądzicie?

Komentarze
Marzena Kipiel-Sztuka
ONS
Newsy Gwiazda „Kiepskich” smutno przyznaje: „Nie mam na święta”. Musi pożyczyć pieniądze od…
Słynna Halinka z "Kiepskich" narzeka na swoją sytuację materialną. Aktorka dołączyła do gwiazd, które ucierpiały na fali koronawirusa.
Aleksandra Jaworska
grudzień 17, 2020

COVID-19 wywrócił nasze życie do góry nogami. Zamiast cieszyć się i korzystać z życia, siedzimy w domu i liczymy oszczędności. Szczególnie oberwało się branży artystycznej. Koronawirus przeszkodą dla całej branży artystycznej Pandemia na przestrzeni niecałego roku pokazała, od jak wielu rzeczy zależne jest ludzkie życie. Obostrzenia zmieniły naszą rzeczywistość nie do poznania. Do sklepu chodzimy w maseczkach, zachowujemy odstępy w kolejach i nie możemy korzystać z wydarzeń kulturalnych. Teatry i kina na razie pozostają w uśpieniu. Artyści nie mają jak zarabiać. Spektakle teatralne zostały odwołane, a branża artystyczna dosłownie stoi w miejscu. Wiele biznesów zostało postawionych przed faktem dokonanym. Aktorzy, piosenkarze i twórcy kabaretu, nie mają gdzie i dla kogo pracować. Gwiazda serialu od lat wspiera akcje charytatywne Marzena Kipiel-Sztuka jest absolwentką Technikum Budowlanego w Legnicy oraz magistrem zarządzania zasobami ludzkimi. Na karierę aktorską zdecydowała się po wielu doświadczeniach zawodowych, które wcale nie były związane z aktorstwem. Przykładowo, pełniła funkcję suflera w Teatrze w Gnieźnie. Przed zagraniem w serialu  Świat według Kiepskich , Kipiel-Sztuka przez pół roku śpiewała w Omanie, a wcześniej pracowała jako sprzątaczka w Monachium. Koncertuje z autorskim repertuarem pod nazwą Życie nie jest kiepskie. Od lat wspiera tez akcje charytatywne organizowane przez policję z rodzinnej Legnicy. Marzena Kipiel-Sztuka pożycza pieniądze od znajomych Jak donoszą portale internetowe, gwiazda serialu Świat według Kiepskich ucierpiała przez COVID-19. Aktorka niejednokrotnie przypomina o swojej trudnej sytuacji finansowej, która zmusza ją do zrobienia w tym roku bardzo skromnych świąt.  Pandemia pozbawiła ją możliwości zarabiania pieniędzy i...

Przeczytaj