Przez miesiąc nie kupowała owoców i warzyw, zaoszczędziła na tym kilkaset złotych. Zdobywała je....na śmietniku
Facebook/Freeganie Warszawa
Newsy

Przez miesiąc nie kupowała owoców i warzyw. Zdobywała je na śmietniku i zaoszczędziła kilkaset złotych

Oto ile można zaoszczędzić jeśli nie kupujecie owoców i warzyw tylko bierzecie je z kontenerów za sklepem. Ilość marnowanego jedzenia jest ogromna. To prawdziwa plaga, pomimo że od 2 lat obowiązuje ustawa o niemarnowaniu żywności.

ONZ szacuje, że każdego roku marnuje się na świecie 1,3 mld ton żywności. W Europie i Stanach Zjednoczonych trafia na śmietniki 222 mln ton. To tyle, ile produkuje cała Afryka. Przeciętny Europejczyk wyrzuca rocznie ok. 100 kg jedzenia.

Żywność ląduje w śmietnikach nie tylko w naszych domach. Dobre jeszcze do spożycia produkty tonami wyrzucają sieci handlowe. Wystarczy, że jedna mandarynka w siatce jest zbyt miękka i do kontenera trafia cała siatka. Banan z Ekwadoru, przejechał niemal cały świat, żeby trafić do śmieci w krakowskim Lidlu czy poznańskim Kauflandzie. Czyż nie jest to przerażające?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ratowała jedzenie i po chwili miała żywność, za którą zapłaciłaby 60 zł

Dagmara Łacny, autorka bloga „Vintage Girl” postanowiła wziąć udział w coraz bardziej popularnym nurcie ratowania żywności przed wyrzuceniem. Dzięki grupie w mediach społecznościowych, promującej wypady do przysklepowych śmietników po dobrą, choć wyrzuconą żywność, zorganizowała swój pierwszy „skiping”. Nazwa tego nurkowania po śmietnikach pochodzi od angielskiego słowa „skip”, które oznacza kontener na odpady.

Zobacz także
Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?

Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?

Zostało wam mięso z rosołu? Zróbcie tak, a się nie zmarnuje

Zostało wam mięso z rosołu? Zróbcie tak, a się nie zmarnuje

Blogerka zaopatrzyła się w gumowe rękawice, latarkę i plastikową torbę i wyruszyła na łowy. To zobaczyła, gdy podeszła do pierwszego kontenera:

- Na ich pokrywach ustawiono kartony wypełnione po brzegi paczkowaną sałatką z rukolą i roszponką. Na oko jest ze trzydzieści paczek, sporo z nich ma jeszcze ważny termin przydatności. Otwieramy pierwszy kosz. W środku jest jeszcze więcej paczkowanej sałaty i kilkanaście doniczek ze zwiędłą bazylią. Ze sterty "odpadów" powoli wyciągam kolejne owoce i warzywa: jabłka z niewielkimi wgnieceniami, lekko obtłuczone pomarańcze, ziemniaki, marchewki i korzenie pietruszki. Bierzemy też kilka bakłażanów i garść pomidorków koktajlowych.

- Po kilku minutach w mojej torbie lądują zakupy, na które w sklepie musiałabym przeznaczyć jakieś 60 zł.

Nie wszystkie kontenery na śmieci ustawione przy sklepach zawierają takie bogactwo dobrej jeszcze żywności. Niektóre są wypełnione spleśniałymi i nienadającymi się do spożycia produktami. Czasem w dużym kontenerze na odpady bio trzeba dosłownie zanurkować, żeby spod zepsutej żywności wydobyć tę odpowiednią do jedzenia.

Kobieta na podobne akcje ratowania żywności do sklepowych śmietników wybierała się przez cały miesiąc:

- Podliczyłam, że dzięki skipowaniu zaoszczędziłam kilkaset złotych i uratowałam całkiem sporo dobrego jedzenia. Kiedy jestem w sklepie i patrzę na te wszystkie paczkowane sałaty i przecenione warzywa to wiem, że wieczorem część z nich znajdę w sklepowym pojemniku bio.

Na czym polega skipping i czym jest freeganizm?

W polskich miastach podobnie jak w innych miejscach w Europie skiping staje się coraz bardziej popularny. Żeby nurkowanie w śmieciach było choć trochę łatwiejsze, skiperzy umawiają się parami lub całymi grupami, a nadwyżki znalezionej żywności przekazują do społecznych jadłodzielni, czyli wspólnych lodówek.

Na poszukiwanie wyrzuconej żywności nie udają się wyłącznie ludzie potrzebujący. Większość z nich nie robi tego z powodów finansowych. Sprzeciwiają się marnowaniu żywności i chcą, choć część jej ocalić i zużyć lub przekazać innym.

Wyrzuconą żywność ratują najczęściej freeganie. To osoby, które sprzeciwiają się konsumpcyjnemu stylowi życia, nadmiernej produkcji, ale też okrucieństwu wobec zwierząt łamaniu praw człowieka czy niszczeniu środowiska naturalnego.

Dobrej żywności nie można wyrzucać. Są za to kary

W Polsce marnujemy rocznie 4,8 mln ton jedzenia. Wg raportu PROM najczęściej są to:

  • Pieczywo 62,9%
  • Świeże owoce 57%
  • Nietrwałe warzywa, np. sałaty i rzodkiewki 56%
  • Napoje mleczne 47%

1 marca 2020 roku weszła z życie Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zgodnie z nią duże sklepy i hurtownie o powierzchni ponad 250 m2, których przychody przynajmniej w połowie pochodzą ze sprzedaży żywności, powinny zawierać umowy z organizacjami pozarządowymi na nieodpłatne przekazywanie niesprzedanej żywności. Dotyczy to produktów, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na wady wyglądu czy opakowań.

Właścicielom sklepów, którzy nie podpiszą podobnych umów grożą kary 5 tys. zł. A tym, którzy nie podpiszą, a nie realizują ich od 500 do 10 tys. zł

Ustawia nie obejmuje jednak całej żywności. Produkty na granicy przydatności do spożycia czy częściowo nadpsute jak wspomniana jedna mandarynka w siatce mandarynek czy obite banany nie mieszczą się w jej ramach. I choć niektóre sklepy stosują się do ustawy i przekazują żywność, to prawda jest taka, że sklepom łatwiej jest wyrzucić do kontenera niż segregować, czy dodatkowo gdzieś wywozić część żywności.

Mimo to ustawa jest pierwszym krokiem w kierunku w ograniczenia marnowania ogromnych ilości jedzenia.

Źródło: feminin.pl, wikipedia.pl

jak nie marnować jedzenia
AdobeStock
Newsy
Polacy rocznie marnują tony żywności. Badania są zatrważające
W Polsce co roku wyrzuca się ogromne ilości jedzenia. Sprawdźcie, czy możecie sami coś z tym zrobić!

Przyznajcie z ręką na sercu – czy zużywacie wszystko, co kupujecie? Czy zdarzy się wam czasami wyrzucić jedzenie, które już się zepsuło? Nikt świadomie nie chce marnować żywności, ale niestety co roku tony jedzenia trafiają do śmietników. Polska jest jednym z rekordzistów w kategorii wyrzucania żywności. Ile jedzenia marnują Polacy? W 2018 roku Forbes przeprowadził badanie, w którym sprawdził, ile żywności marnuje się w Polsce. Wyniki są naprawdę przerażające! Średnio każdy Polak wyrzuca ponad 230 kg jedzenia rocznie, co daje około 9 milionów ton żywności w skali całego kraju. Takie ilości dały Polsce 5 miejsce w Europie pod względem tego, ile jedzenia się marnuje. Niestety, problem z wyrzucaniem żywności ma u nas tendencję wzrostową. We wspomnianym badaniu dla Forbes w 2018 roku 40% badanych Polaków przyznało, że zdarza im się wyrzucać jedzenie. Tymczasem w 2017 było to 34%. Socjologowie tłumaczą to zjawisko – twierdzą, że przyczyna leży w fakcie, iż ludzie są leniwi i nie chce im się zużywać nadmiaru jedzenia, a do tego żywność jest tania i wyrzucanie jej do śmieci powoduje mniejsze wyrzuty sumienia. W Polsce najczęściej do śmietnika trafiają: Owoce Warzywa Chleb Mięso Jak zapobiegać marnowaniu żywności? Jeżeli wam też zdarza się wyrzucić jedzenie, które się zepsuło, ponieważ kupiliście go za dużo i nie zdążyliście zjeść, to skorzystajcie z kilku prostych porad, które pomogą wam oszczędzić żywność i pieniądze! Sprawdźcie, co macie w lodówce – przed wyjściem na zakupy zróbcie dokładny przegląd lodówki, by uniknąć sytuacji w której kupujecie te same produkty, które już się w niej znajdują. Nie idźcie do sklepu głodni – najgorszym pomysłem jest wyjście na zakupy prosto z pracy, gdy jedyne o...

Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?
AdobeStock
Newsy
Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?
Influencerzy się doigrali i będą płacili kary za wyrzucanie jedzenia. Dobry krok?

Niektórzy ludzie nie przestają zadziwiać. Podczas, gdy w wielu krajach wprowadza się przepisy mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności, chińscy influencerzy udostępniają w internecie filmy, na których pochłaniają (lub tylko udają, że to robią) gigantyczne ilości jedzenia, ku uciesze swoich widzów. Chiński rząd postanowił ukrócić te działania. Jak? Przekonajcie się! „Mukbang show”, czyli obżarstwo na żywo Influencerzy robią wszystko, by podtrzymać swoją popularność w internecie. W końcu właśnie z tego żyją! Jednak influencerzy z Chin przeszli samych siebie. Obecnie w chińskim internecie na topie są filmiki oraz livestreamy, czyli filmy na żywo, na których influencerzy pożerają mnóstwo jedzenia lub piją ogromne ilości alkoholu. Zjawisko ma nawet swoją nazwę „mukbang show”. Prawdopodobnie część z tych osób wcale nie zjada wszystkiego, co mają przed sobą na talerzu i jedynie udają a niezjedzone potrawy trafiają do śmieci. Chiński rząd kontra influencerzy Rząd w Chinach postanowił ukrócić te praktyki, ponieważ stwierdzono, że popularne filmiki „mukbang show” to nic innego, jak promowanie marnowania jedzenia. Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych uchwalił niedawno nowe prawo które mówi, że influencerzy nie mogą tworzyć treści (filmów, zdjęć ani livestreamów), na których jedzą ogromne ilości jedzenia lub udają, że to robią. Osoby, które się do tego nie zastosują i pomimo zakazu będą publikować tego typu materiały, będą zmuszone zapłacić grzywnę w wysokości nawet 100 tysięcy juanów, czyli 60 tysięcy złotych. Przeciwdziałanie marnowaniu żywności w Chinach Dlaczego chiński rząd zareagował tak stanowczo w sprawie influencerów? Okazuje się,...

sklepy promocje
AdobeStock
Newsy
Gigantyczna obniżka cen żywności w popularnym sklepie. Niektóre produkty będą tańsze nawet o 90%
Łowcy okazji się ucieszą! W tym sklepie możecie kupić jedzenie i kosmetyki za pół darmo.

Nic nie cieszy bardziej, niż doskonałe okazje i obniżki w sklepach. Niektórzy już na samą wieść o promocjach, pędzą do sklepu zrobić zapasy przecenionych produktów. Ta sieć wprowadziła niesamowite obniżki i to nie dlatego, że likwiduje swoje sklepy – chodzi o bardzo szczytny cel! Szlachetna akcja Niedawno klienci sklepów Carrefour na pewno zauważyli podczas zakupów, że pojawiły się tam specjalne lodówki. W środku znajdują się zwykłe produkty spożywcze, ale przecenione nawet o 90%! Możecie tam znaleźć m.in.: Nabiał Pieczywo Warzywa Owoce Gotowe dania Słodycze Kosmetyki Produkty Bio Jaki jest haczyk? Wszystkie te produkty mają bardzo krótką datę przydatności do spożycia (lub zużycia w przypadku kosmetyków). W ten sposób sieć chce walczyć z marnotrawieniem żywności. Zamiast wyrzucić te produkty, woli je sprzedać w bardzo niskich cenach. Carrefour bierze udział w akcji „STOP Marnowaniu Żywności”. Ma ona na celu uświadomienie konsumentom, jak wiele jedzenia marnuje się na co dzień. Sieć angażując się w tę akcję, chce ograniczyć wyrzucanie produktów, które zbliżają się do daty przydatności do spożycia, a przy okazji umożliwić klientom kupienie żywności w bardzo atrakcyjnych cenach. Produkty te są bowiem sprzedawane dużo poniżej ceny regularnej. Skala marnowania żywności Wyrzucanie jedzenia jest obecnie ogromnym problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nasz kraj zajmuje niestety 5 miejsce na liście krajów, w których marnuje się najwięcej żywności. Średnio każdy Polak wyrzuca rocznie aż 52 kilogramy jedzenia! Jeżeli te dane jeszcze was nie przekonały, to powinniście wiedzieć, że statystycznie każdy z was traci miesięcznie aż 50 złotych na żywności, której nie zdążyliście zjeść i wyrzuciliście...

Każdego dnia w supermarketach marnuje się niesprzedana żywność. Co robią z nią sklepy?
AdobeStock
Newsy
Każdego dnia w supermarketach zalega niesprzedana łatwo psująca się żywność. Co robią z nią sklepy?
W każdej sekundzie przez cały rok w Polsce wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności Co dzieje się z jedzeniem wyrzucanym przez sklepy spożywcze? Sprawdźcie.

Problem marnowania żywności dotyczy coraz więcej krajów na świecie. Każdego roku wyrzucane tam są ogromne ilości jedzenia, podczas gdy wiele osób potrzebujących chętnie przyjęłoby chociaż część żywności, która nadaje się jeszcze do zjedzenia. Supermarkety codziennie muszą pozbywać się produktów spożywczych, które nie zostały danego dnia sprzedane – co dalej się z nimi dzieje? Przekonajcie się. Marnowanie żywności w Polsce W Polsce każdego roku marnowane są gigantyczne ilości jedzenia. Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska zwraca uwagę na skalę problemu w naszym kraju: W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba Jednym z winowajców są supermarkety, które każdego dnia wyrzucają niesprzedaną żywność – dotyczy to głównie produktów szybko psujących się, czyli owoców, warzyw, pieczywa oraz mięsa i ryb. Z tego powodu zarówno detaliści, jak i hurtownie spożywcze muszą, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, przekazywać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym, które następnie zajmują się dystrybucją tych produktów do osób, które najbardziej ich potrzebują. Jeżeli sklep nie przekaże niesprzedanej żywności, wówczas musi zapłacić karę w wysokości 10 groszy za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Kto oddaje najwięcej żywności? Najchętniej odwiedzane przez Polaków supermarkety to Biedronka i Lidl – właśnie one przodują w oddawaniu jedzenia organizacjom dobroczynnym. Okazuje się, że absolutnym przodownikiem jest Biedronka. Sieć w 2020 roku oddała łącznie...