Co łączy twaróg, pastę jajeczną i kanapki z pomidorem? Oczywiście szczypiorek, dzięki któremu wymienione przysmaki są tak pyszne. Jest doskonały również do sałatek, a nawet zup. Zwłaszcza tych orientalnych i lekko pikantnych. Wystarczy wsypać drobno posiekany, świeży szczypiorek do garnka na sam koniec gotowania, tuż przed podaniem. Sami się przekonacie, że ten chrupiący i lekko ostry dodatek świetnie podkreśla smak zupy. 

Szczypiorek można z łatwością uprawiać w przydomowym ogródku, a nawet na balkonie. Trzeba jednak pamiętać o pewnej ważnej rzeczy. 

Jak uprawiać szczypiorek?

Szczypiorek czosnkowy to bylina, którą uprawia się zarówno w ogródkach warzywnych, jak i pośród kwiatów. Roślina ta układa się w gęste, zielone kępy, które w okolicach czerwca zaczynają kwitnąć. Szczypiorek jest bardzo smaczny, a do tego wspomaga trawienie, poprawia apetyt i wzmacnia odporność. 

Uprawa szczypiorku w ogrodzie jest prosta - wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki:

Zobacz także:

  • Gleba: powinna być wilgotna oraz żyzna, ale szczypiorek poradzi sobie także w ziemi piaszczysto-gliniastej. 
  • Światło: stanowisko koniecznie powinno mieć doskonały dostęp do światła słonecznego. 
  • Inne warzywa: warto posadzić szczypiorek blisko pietruszki, marchewki, kopru oraz pomidorów. Będzie je chronił przed szkodnikami i niektórymi chorobami. Absolutnie natomiast nie wolno uprawiać tej rośliny w sąsiedztwie buraków, roślin strączkowych i kapusty. 

Jak zbierać szczypiorek? 

Choć szczypiorek, ze względu na swój wygląd w okresie zbiorów, przypomina trawę i różne chwasty, nie wolno zapominać że jest to roślina kwitnąca. A dla każdej rośliny wypuszczenie kwiatów jest dużym wysiłkiem - to oznacza, że jeżeli się pojawią na szczypiorku, to łodygi stracą swój przyjemny smak.

Jeżeli chodzi o same zbiory, to uważajcie koniecznie podczas przycinania, ponieważ łodygi powinny zachować  odpowiednią wysokość. Przycinanie powinno wykonywane nie niżej 3-5 cm nad ziemią. Warto użyć do tego zwykłych nożyczek, które idealnie nadadzą się do zbioru szczypiorku na jeża. Takie proste podejście do sprawy poskutkuje tym, że roślina będzie się odpowiednio regenerowała, a zamiast kwiatów będzie wypuszczała zdrowe, mocne, nowe liście.

Szczypiorek kwitnie na przełomie czerwca i lipca, ale przy sprzyjającej, ciepłej pogodzie może się to zacząć wcześniej - obserwujcie więc swoje rośliny i w razie potrzeby przytnijcie, by móc długo cieszyć się smakiem szczypiorku z własnej uprawy.