Przez 3 lata udoskonalano przepis na ten chleb, by był perfekcyjny. Teraz sami możecie go zrobić w domu
Getty/iStock
Newsy

Przez 3 lata udoskonalano przepis na ten chleb, by był perfekcyjny. Teraz możecie zrobić go w swoim domu

Trudno w to uwierzyć, ale autor tego przepisu pracował nad nim aż trzy lata, by doprowadzić go do perfekcji. W rezultacie, upieczony według tej receptury chleb wychodzi tak smaczny, że trudno o coś lepszego. Przekonajcie się sami.

Przyznacie, że najlepszy chleb to tylko ten domowy. Nic nie może się z nim równać - jest odpowiednio chrupiący, wyrośnięty, a przede wszystkim pozbawiony składników, jakie mogą się znaleźć w tanim pieczywie ze sklepu. Kolejną zaletą domowego chleba jest to, że możecie dodać do niego co tylko chcecie. Jeśli lubicie słonecznik czy pestki dyni, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać je do ciasta i upiec takie chrupiące od ziaren pieczywo własnej roboty.  

Poniżej proponujemy wam niezwykły przepis na domowy chleb. To, co czyni go wyjątkowym jest fakt, że jego autor „szlifował” tę recepturę przez 3 lata, aż w końcu upiekł chleb tak idealny, że podzielił się swoim przepisem z innymi. 

Najlepszy przepis na domowy ziarnisty chleb

Składniki:

  • pół kilograma mąki pszennej typ 450

  • pół szklanki otrębów pszennych

  • pół litra wody

  • 25 g świeżych drożdży

  • 3 łyżki ziaren słonecznika (łuskanych)

  • 3 łyżki siemienia lnianego

  • 1 łyżka sezamu

  • 1 łyżka pestek dyni

  • 1,5 łyżki cukru

  • 1 płask łyżka soli

Dodatkowo: olej i bułka tarta oraz dwie formy do pieczenia chleba 

Zobacz także
Smak swojskiego, chrupiącego chleba Ewy Wachowicz to zasługa 1 składnika. Dodaje go już na samym początku

Smak swojskiego chleba Ewy Wachowicz to zasługa 1 składnika. Dodaje go już na samym początku

Włóżcie to warzywo do chlebaka. Pieczywo zachowa świeżość nawet przez 3 tygodnie

Włóżcie do torebki z pieczywem to warzywo. Chleb zachowa świeżość nawet przez 3 tygodnie

Przygotowanie:

  1. Do dużej miski wsypcie mąkę, a następnie pestki dyni, ziarna słonecznika, sezam, siemię lniane, otręby pszenne oraz cukier i sól. Wymieszajcie.

  2. Następnie dodajcie 25 g świeżych, rozkruszonych drożdży. Mieszając, wlewajcie pół litra letniej, przegotowanej wody. 

  3. Wymieszajcie wszystkie składniki, aż się połączą. Ciasto powinno być lejące się, ale jednocześnie dość gęste. Powinno przypominać to na naleśniki. Odstawcie miskę na kwadrans do wyrośnięcia. 

  4. Ustawcie temperaturę piekarnika na około 210 stopni Celsjusza. 

  5. Po tym czasie wymieszajcie zawartość miski. Formy do pieczenia posmarujcie olejem i posypcie bułką tartą. Wlejcie do nich ciasto, a gdy piekarnik już się rozgrzejcie, wstawcie do niego blaszki i pieczcie przez 45 minut.

  6. Po tym czasie uchylcie drzwiczki piekarnika i pozostawcie tak, aż chleby całkowicie ostygną. Później wyjmijcie je z pieca, stuknijcie w spód formy i delikatnie wysuńcie chleby z blaszek, w których się piekły. Smacznego!

Źródło: Haps.pl

Kotlety mielone

Co zrobić, żeby domowy chleb miał przyjemnie chrupiącą skórkę? 1 prosty trik
AdobeStock
Newsy
Co zrobić, żeby domowy chleb miał przyjemnie chrupiącą skórkę? 1 prosty trik
Do uzyskania chrupiącego chleba wcale nie trzeba mieć specjalnego pieca! Wystarczy piekarnik i składnik, który absolutnie każdy ma w domu.

Macie ochotę na pyszny, domowy chleb? Sprawdźcie prosty przepis na udane pieczywo prosto z piekarnika. Dzięki zastosowaniu banalnej sztuczki chleb wyjdzie niezwykle chrupiący! Przepis na domowy chleb  Do przygotowania domowego chleba potrzebne wam będą składniki z poniższej listy: Składniki: Zaczyn: 30 g świeżych drożdży 1 łyżka mąki 3 łyżeczki cukru 50 ml letniej wody Ciasto: Zaczyn Dwie szklanki pszennej mąki chlebowej 1,5 szklanki wody 2 łyżki masła 1 płaska łyżka soli 1 łyżka maku 1 łyżka pestek dyni 1 łyżka ziaren słonecznika 1 łyżeczka sezamu Przygotowanie: Do miski wsypcie łyżkę mąki, dolejcie 50 ml letniej wody, rozkruszcie 30 g świeżych drożdży i wsypcie 3 łyżeczki cukru. Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszajcie. Odstawcie na 10 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po tym czasie wlejcie zaczyn do dużej miski. Wsypcie dwie szklanki przesianej mąki pszennej chlebowej, wlejcie 1,5 szklanki wody, dodajcie 2 łyżki miękkiego masła i płaską łyżkę soli. Możecie też wsypać teraz sezam, pestki dyni i ziarna słonecznika. Ciasto wyrabiajcie ręcznie przez około 10 minut do momentu, aż będzie już elastyczne, ale nadal trochę rzadkie. Możecie też wyrobić je z pomocą miksera z końcówką do ciast drożdżowych (ze specjalnym hakiem) – wtedy czas wyrabiania będzie nieco krótszy (wyniesie około 5 minut). Przykryjcie ciasto ściereczką i odstawcie na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po godzinie ponownie zagniećcie ciasto i przełóżcie je do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki. Wierzch ciasta spryskajcie delikatnie wodą. Odstawcie do wyrośnięcia na pół godziny. Jak upiec chleb? Nie mniej ważne od przygotowania ciasta na chleb jest jego odpowiednie upieczenie! Zróbcie to w ten...

chleb żytni przepis
AdobeStock
Newsy
Dlaczego trzeba popukać chleb od spodu po upieczeniu? Będziecie w szoku
Jeżeli nie piekliście nigdy chleba, to pewnie nie słyszeliście o zwyczaju pukania w formę od spodu. Dowiedzcie się, dlaczego powinno się tak robić!

Polska kuchnia pełna jest ciekawych trików, które może czasem brzmią zabawnie, ale świetnie pomagają w gotowaniu! Znaliście na przykład zwyczaj pukania w formę z chlebem po upieczeniu? Poznajcie przepis na domowy chleb z mąki żytniej i dowiedzcie się, czemu służy ten trik!  Przepis na domowy chleb żytni Do przygotowania żytniego chleba, będziecie potrzebowali składników z poniższej listy. Podana ilość wystarczy na zrobienie bochenka o długości 26 cm.  Składniki: 45 dag mąki żytniej do chleba 300 g przegotowanej, letniej wody 25 g świeżych drożdży 8 g soli 6 g słodu jęczmiennego 1 łyżka oliwy 2 łyżeczki miodu 2 łyżeczki soli gruboziarnistej Przygotowanie: Ugotujcie wodę i odstawcie do ostudzenia. Powinna mieć temperaturę około 40 stopni Celsjusza, nie więcej! Do miski wlejcie podaną ilość letniej wody, dwie łyżki miodu i rozkruszcie 25 g świeżych drożdży. Całość wymieszajcie i odstawcie do wyrośnięcia. Do dużej miski wsypcie przesianą mąkę, 6 g słodu jęczmiennego i 8 g soli. Wymieszajcie. Następnie do składników dodajcie dwie łyżki oliwy i zaczyn. Mieszajcie mikserem przez około 10 minut. Warto go wykorzystać, ponieważ ciasto nie będzie jeszcze miało na tyle zwartej konsystencji, by nadawało się do wyrabiania. Po wymieszaniu przykryjcie miskę ściereczką i odstawcie ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – na około jedną godzinę. Po tym czasie przełóżcie ciasto do formy na chleb (powinno zająć formę do około połowy jej wysokości). Wyrównajcie wierzch ciasta szpatułką i posypcie gruboziarnistą solą dla dekoracji. Ponownie odstawcie na godzinę do wyrośnięcia. Do żaroodpornego naczynia wlejcie wodę i wstawcie je do piekarnika. Rozgrzejcie urządzenie do 220 stopni. Gdy piekarnik będzie już rozgrzany, wstawcie do...

Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler
Najprościej jest po chleb pójść do sklepu. Jednak najlepszy upieczecie sami w domu. Podajemy przepis na doskonały, domowy chleb Magdy Gessler

Znacie zapach świeżo upieczonego chleba unoszący się w domu? To oraz charakterystyczna chrupiąca, apetyczna skórka to najlepsze nagrody, jakie możecie dostać za upieczenie własnego chleba. Przepis na domowy chleb Magdy Gessler właśnie to wam zapewni: wspaniały zapach w domu i chrupiącą skórkę na każdej kromce świeżutkiego chleba, Jaka jest historia chleba? Pierwsze chleby nie były podobne do dzisiejszych. To były raczej przaśne placki o gumowatej konsystencji. Robiono je ze zbóż roztartych na pastę. Dopiero z czasem nauczono się poddawać ciasto fermentacji, dzięki czemu uzyskiwało gąbczastą strukturę, nabierało pulchności, stawało się nie tylko smaczniejsze, ale też lżej strawne. Jednym z ważniejszych składników chleba jest zakwas. Skąd wziąć zakwas? Najłatwiej i najszybciej jest zdobyć od kogoś, kto stale piecze chleb. Nawet z niewielkiej ilości można wyhodować sobie cały słoik, na bieżący i przyszłe wypieki. Jeśli nie macie skąd wziąć zakwasu, możecie zrobić go sami. Składa się jedynie z mąki żytniej i wody. Przygotowanie zakwasu wymaga jednak czasu i cierpliwości. Zakwas tworzy się przez 5 dni, raz dziennie powinniście go „nakarmić” szczyptą świeżej mąki, podlać świeżą wodą, a także zamieszać. Gotowy zakwas ma na powierzchni pęcherzyki powietrza, i gęstą konsystencję. Jakiej mąki użyć do pieczenia chleba? W przepisie Magdy Gessler użyte są 2 rodzaje mąki – pszenna i razowa. Jednak domowe chleby można piec z różnych mąk. Warto poeksperymentować i znaleźć najlepszą na najbardziej smakujący wam bochenek. Czym się różnią? Mąka pszenna. Ma wyższa zawartość glutenu niż mąka żytnia. Chleb upieczony z maki pszennej jest sprężysty i puszysty. Mąka żytnia. Chleb żytni jest cięższy od pszennego, ma charakterystyczną, zbitą strukturę....

chleb bez mąki przepis
paulina57/gotujmy.pl
Newsy
Jedliście chleb zmieniający życie? Ten od Ani Starmach smakuje wyjątkowo i jest niezwykle zdrowy
Czy da się zrobić chleb bez mąki? Oczywiście, że tak! A do tego jaki jest pyszny! Zróbcie go sami z tego świetnego przepisu.

Specjalistka od gotowania i jurorka w programie Masterchef Ania Starmach doskonale zna się na zdrowym i smacznym gotowaniu! Niedawno na swoim profilu na Instagramie pochwaliła się pomysłem na wyjątkowy chleb, do którego nie potrzeba ani grama mąki! Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że można przygotować doskonały chlebek z samych płatków owsianych, ziaren, oleju i wody. Nie jest szczególnie dietetyczny, ponieważ ziarna i orzechy zawierają bardzo dużo tłuszczu. Ale za to jest bardzo zdrowy! Zawarte w składnikach tłuszcze to tłuszcze nienasycone – właśnie takie powinno się jeść. Spróbujcie sami zrobić ten pyszny chleb w domu – wykonanie jest bardzo proste! Nie wymaga dużo czasu, a do tego praktycznie sam się robi. Przepis Ani Starmach na chleb bez ziaren Do przygotowania tego wyjątkowego chleba potrzebne wam będą poniższe składniki: 400 ml wody 75 dag płatków owsianych 20 dag siemienia lnianego 25 dag nasion słonecznika 25 dag orzechów (dowolna mieszanka, byle nie były solone) 75 g błonnika witalnego 30 g pestek dyni 30 g nasion chia Pół łyżki cukru kokosowego Pół łyżeczki soli 2 łyżki oleju Przygotowanie Dokładnie posiekajcie wszystkie orzechy na drobno. Następnie do dużej miski wsypcie płatki owsiane, siemię lniane, nasiona słonecznika, orzechy, pestki dyni, nasiona chia, błonnik oraz cukier kokosowy i sól. Wlejcie dwie łyżki oleju, wymieszajcie i odstawcie na pół godziny. Podłużną formę do pieczenia (inaczej „keksówkę”) wyłóżcie papierem, umieśćcie w niej namoczone orzechy i ziarna i odstawcie na dwie godziny. Następnie rozgrzejcie piekarnik do 180 stopni i pieczcie w nim chlebek przez 25 minut. Po 25 minutach wyjmijcie chleb z foremki i pieczcie jeszcze przez 40 minut. Po upieczeniu...