W pogoni za zgrabną sylwetką niektórzy są w stanie zrobić wszystko. Reklamowane są diety-cud, treningi na błyskawiczne pozbycie się tłuszczu z brzucha albo ud, a także tabletki na odchudzanie, które mają pomóc szybko zrzucić nadwagę. Ale czy takie środki rzeczywiście pomagają, czy są to tylko puste obietnice producentów? Przeprowadzono badanie trwające aż 19 lat, którego celem było sprawdzenie skuteczności tabletek odchudzających. Sprawdźcie wyniki!

Badania nad skutecznością tabletek na odchudzanie

Przez 19 lat przeprowadzono 121 badań, w których udział wzięło łącznie 10 tysięcy osób zmagających się z nadwagą. Część z nich dostawała prawdziwe tabletki na odchudzanie, a część placebo, czyli tabletki pozbawione jakichkolwiek substancji czynnych.

Przyjęto, że znaczenie kliniczne w badaniu miałaby utrata wagi przez uczestników co najmniej o 2,5 kg więcej w porównaniu do tych, którzy dostawali placebo. To mogłoby udowodnić, że tabletki na odchudzanie faktycznie działają. Niestety, nic takiego nie miało miejsca:

Nasza analiza wykazała, że nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać suplementy w celu utraty wagi. Chociaż większość preparatów wydaje się bezpieczna do krótkotrwałego stosowania, nie zapewnią one utraty wagi, która ma znaczenie kliniczne – mówi dr Erica Bessel, autorka badania nad tabletkami.

Badacze stwierdzili, że tabletki na odchudzanie mogą wspierać utratę wagi, ale na pewno nie są głównym jej czynnikiem.

Zobacz także:

Obietnice bez pokrycia

Dr Erica Bessel zwraca uwagę na fakt, że praktycznie nikt nie kontroluje rynku suplementów diety. W przypadku leków jest zupełnie inaczej – zanim trafią do aptek, konieczne jest przeprowadzenie szeregu testów i badań klinicznych, które sprawdzają czy wprowadzany do obrotu preparat jest skuteczny i przede wszystkim bezpieczny. Natomiast droga, jaką muszą przejść suplementy zanim trafią do aptek, jest o wiele krótsza. W dodatku są one sprzedawane bez recepty i bardzo łatwo dostępne. Na ich popularność wpływa także reklama w telewizji, radiu i internecie.

Bessel i inni naukowcy uważają, że rynek suplementów powinien być o wiele silniej kontrolowany, ponieważ często dochodzi do sytuacji, w której klientom sprzedaje się obietnice bez pokrycia w postaci choćby tabletek na odchudzanie, które są nieskuteczne.

Jak schudnąć bez tabletek?

Odchudzanie bez stosowania tabletek odchudzających jest nie tylko bezpieczniejsze, ale o wiele skuteczniejsze – w końcu badania dowiodły, że tabletki nie mają żadnego wpływu na szybką utratę wagi. Kluczem do pozbycia się nadmiarowych kilogramów jest zmiana stylu życia oraz diety. Należy usunąć z niej słone i słodkie przekąski oraz tłuste potrawy oraz znacznie więcej się ruszać. Z kolei w przypadku bardzo dużej nadwagi lub otyłości warto skorzystać z porady dietetyka, który pomoże wam schudnąć – o wiele skuteczniej, niż jakiekolwiek suplementy z apteki.

Czytaj także: