Przetrzyjcie tym patelnię a zapomnicie o pryskającym oleju. Na pewno macie to w kuchni
AdobeStock
Newsy

Przetrzyjcie tym patelnię, a zapomnicie o pryskającym oleju. Na pewno macie to w kuchni

Macie już dosyć pryskającego oleju na patelni? Skorzystajcie z tego prostego triku. Naprawdę działa!

Polacy uwielbiają jeść smażone jedzenie. Potrawy smażone na oleju smakują wybornie, ale mają do siebie to, że podczas ich przygotowywania może zacząć pryskać wokół gorący olej. Czy da się jakoś temu zaradzić?

Efekt rozpryskiwania zwykle występuje, gdy krople wody z jedzenia przedostają się do gorącego oleju. Na szczęście istnieją pewne domowe sposoby na to, by raz na zawsze pożegnać się z rozpryskującym olejem!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co zrobić, żeby olej nie pryskał na patelni?

Jeśli macie dość rozpryskującego się oleju, podczas smażenia pamiętajcie o kilku podstawowych rzeczach.

  • Przed smażeniem, wytrzyjcie dobrze składniki do sucha przy pomocy papierowego ręcznika. Gdy woda przedostaje się do oleju i odparowuje, rozszerza się w wiązkę maleńkich kropelek, co prowadzi do efektu rozpryskiwania,
  • Nie używajcie zbyt dużo oleju podczas gotowania. Podczas smażenia na głębokim tłuszczu napełnijcie garnek olejem do ⅔ wysokości. To samo dotyczy smażenia na patelni. Wlejcie tyle oleju, aby pokryć dolną połowę składników, zamiast wypełniać olejem całą patelnię.
  • Do smażenia najlepiej wybierzcie wysoką, szeroką patelnię. Unikajcie używania płytkich patelni. Wyższa patelnia jest mniej podatna na rozpryski.
  • Wybierzcie wysokiej jakości patelnię ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Tanie patelnie ze stali nierdzewnej nie zawsze rozprowadzają ciepło równomiernie, co z kolei może powodować powstawanie gorących punktów na patelni, co prowadzi do dodatkowego rozpryskiwania.
  • Po wlaniu oleju na patelnię, posypcie ją kilkoma szczyptami soli. Sól zapobiega rozpryskiwaniu się oleju podczas gotowania, pochłaniając część wilgoci z jedzenia, co zapobiega rozpryskiwaniu się oleju. Możecie też użyć do tego mąki.
Zobacz także
Zróbcie to przed pierwszym użyciem patelni. Będzie wam o wiele dłużej służyć

Zróbcie to przed pierwszym użyciem patelni. Będzie wam o wiele dłużej służyć

Banalny trik na szybkie wyczyszczenie zaschniętej patelni. Mało kto na to wpadł

Banalny trik na szybkie wyczyszczenie zaschniętej patelni. Mało kto by na to wpadł

Ocet na rozpryskujący się tłuszcz

Jest jeszcze jedna metoda na rozpryskujący się na patelni tłuszcz. Będziecie potrzebować octu. Jak to zrobić?

  1. Weźcie płatek kosmetyczny lub papierowy ręcznik i wlejcie na niego trochę octu.
  2. Przetrzyjcie nasączonym płatkiem powierzchnię całej patelni.

Z uwagi na swoje właściwości pochłaniające wilgoć, ocet doskonale osuszy waszą patelnię przed smażeniem.

Rozpryskujący się olej nie tylko jest denerwujący i brudzi naszą kuchnię, ale też może być przyczyną oparzeń. Skorzystajcie z naszych porad, a na waszej patelni nigdy więcej nie pojawi się rozpryskujący tłuszcz.

Źródło: mamadu.pl

Zróbcie 1 rzecz w trakcie smażenia, by tłuszcz przestał pryskać. Koniec z poparzeniami
AdobeStock
Newsy
Zróbcie 1 rzecz w trakcie smażenia, by tłuszcz przestał pryskać. Koniec z poparzeniami i zabrudzeniami
Jeśli po każdym smażeniu kotletów, placków czy ryby biegniecie zapierać pobrudzone tłuszczem ubrania i czyścić kuchenkę, mamy dla was genialny trik. Pomoże od razu uporać się z pryskającym olejem.

Wypadki w kuchni się zdarzają - im więcej smażycie, tym bardziej wzrasta ich prawdopodobieństwo. W końcu nietrudno o oparzenia, gdy skwierczy tłuszcz na patelni. Jeśli macie dość uciekania przed strzelającym olejem, czyszczenia palników i prania ubrań brudnych od tłuszczu, mamy dla was świetny patent, który pozwoli uporać się z tym problemem.  Jak sprawić, by olej nie pryskał na patelni? Zacznijmy od przyczyn tego kłopotu. Dlaczego w ogóle rozgrzany tłuszcz na patelni pryska na wszystkie strony? Dzieje się tak, gdy ma on kontakt z wodą. Przy wysokiej temperaturze woda zaczyna parować - nawet wtedy, gdy jest ona „uwięziona” w tłuszczu. Próbując się wydostać, woda rozsadza tłuszcz, co sprawia, że ten zaczyna „strzelać” na patelni. Czy da się tego w jakiś sposób uniknąć? Okazuje się, że tak - wystarczy wykorzystać w tym celu zwykłą sól. Należy posypać nią suchą patelnię, a następnie wlać olej i podgrzać. Sól będzie wchłaniać wodę, dzięki czemu tłuszcz nie będzie pryskał. W razie potrzeby możecie dosypywać sól podczas smażenia.  Jak smażyć na patelni - wskazówki  Oparzenia od gorącego tłuszczu to nic przyjemnego. By zminimalizować ryzyko wypadku w kuchni i mieć pewność, że przygotowywane dania wyjdą smaczne, stosujcie się do tych wskazówek: Wlewajcie olej tylko na suchą patelnię - przed smażeniem przetrzyjcie ją dokładnie ręcznikiem papierowym, który wchłonie ewentualną wilgoć, która mogłaby być przyczyną nadmiernego pryskania. Wybierzcie odpowiedni rodzaj tłuszczu do dania - jedne potrawy smakują genialnie smażone na oleju, a inne na smalcu lub maśle. W przypadku tego ostatniego produktu pamiętajcie, że nie można smażyć na nim zbyt długo, ponieważ szybko zaczyna się palić. Smażcie tylko na gorącym oleju - dzięki temu mięso czy warzywa...

Zauważyliście tęczowe ślady na garnkach? Mało kto wie, co oznaczają
AdobeStock
Newsy
Zauważyliście tęczowe ślady na garnkach? Mało kto wie, co oznaczają
Na dnie garnków pojawiają się tęczowe plamy? Sprawdźcie, czy są szkodliwe i jak można je usunąć.

Osoby, które bardzo dużo gotują, na pewno przynajmniej raz zwróciły uwagę na tajemnicze, tęczowe plamy na dnie garnka. Wyglądają nieco jak plamy oleju, które można czasami zaobserwować pod zaparkowanymi samochodami. Czy gotowanie w takich garnkach jest bezpieczne? Sprawdźcie, skąd biorą się tęczowe plamy w garnkach. Tęczowe plamy w garnku By zrozumieć skąd biorą się plamy w garnkach, warto najpierw dowiedzieć się, z czego garnki się składają. Do ich produkcji używa się wysokiej klasy stali nierdzewnej o oznaczeniu 18/10. Z takiej stali wytwarzane są garnki oraz sztućce. Symbol „18/10” to oznaczenie zawartości stali użytej do produkcji garnków – 18 oznacza 18% zawartości chromu, a 10 to oznaczenie 10% zawartości niklu. Dzięki dodatkowi niklu garnki są błyszczące, a chrom chroni je przed rdzewieniem. Skąd biorą się tęczowe plamy w garnku? Jednak nawet najtrwalsze przedmioty nie są wieczne – dotyczy to także garnków ze stali nierdzewnej. Pod wpływem działania wysokiej temperatury oraz silnych detergentów stosowanych do czyszczenia, w garnku mogą pojawić się tęczowe plamy. Uspokajamy – potrawy gotowane w takim garnku można bezpiecznie spożywać, a samo wyczyszczenie plam jest bardzo proste. Czy poplamiony garnek można reklamować? Gdy plamy pojawią się na powierzchni nowych (i często bardzo drogich) garnków, większość osób próbuje je reklamować. Niestety, producenci garnków zastrzegają sobie, że różne odbarwienia, plamy czy biały nalot nie podlegają reklamacji, ponieważ powstają na skutek naturalnego zużycia i w żaden sposób nie uniemożliwiają gotowania w takich garnkach. Zamiast tego przestrzegają przed używaniem żrących substancji do czyszczenia. Jak wyczyścić garnek? Tęczowe plamy w garnku są łatwe do usunięcia. Wystarczy,...

olej się pali co robić
AdobeStock
Newsy
Co zrobić, gdy tłuszcz na patelni zacznie płonąć? Pod żadnym pozorem nie róbcie tej rzeczy, bo tylko pogorszycie sprawę
Z ogniem nie ma żartów! Płonący tłuszcz łatwo może przerodzić się w pożar, dlatego koniecznie dowiedzcie się, co zrobić w sytuacji, gdy olej zacznie się palić.

Gotowanie jest miłe i przyjemne. Wiele osób relaksuje i odpręża, pozwala wyrazić siebie i daje radość z eksperymentów w kuchni. Nie należy jednak zapominać o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa! Coraz popularniejsze są kuchnie indukcyjne, jednak większość osób wciąż używa kuchenek gazowych. A to oznacza gotowanie z użyciem prawdziwego płomienia. Pamiętajcie, że z ogniem nie ma żartów! Powodem wielu pożarów w mieszkaniach nie są przecież podpalenia, tylko chwila nieuwagi – najczęściej w kuchni. Wystarczy, że zostawi się na gazie garnek czy patelnię i zapomni o przygotowywanym obiedzie. A o to bardzo łatwo! W końcu zawsze ktoś zadzwoni albo zagada was sąsiad w drzwiach. Koniecznie dowiedzcie się co robić, by uniknąć katastrofy. Może wam to uratować kiedyś życie! Niebezpieczny olej Jedną z częstych przyczyn pożarów jest palący się olej. Zastanówcie się, jak często używacie oleju w kuchni. Na pewno bardzo często! Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć co zrobić, gdy tłuszcz zacznie się palić. Wiecie, że zapłon oleju jest bardzo łatwo spowodować i dzieje się to w ułamkach sekund? Idealna temperatura tłuszczu do smażenia wynosi od 165 do 180 stopni. Jeżeli wzrośnie powyżej, to olej zacznie się kopcić i wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. To dla was sygnał ostrzegawczy! Gdy zobaczycie dym, natychmiast zdejmijcie patelnię z palnika. Jeśli tego nie zrobicie, to po chwili w naczyniu buchnie płomień, który nie jest wcale taki łatwy do ugaszenia. Jak zgasić palący się tłuszcz? Jeżeli olej na patelni się zapalił, przede wszystkim postarajcie się zachować spokój. Wiemy, że w sytuacji gdy na kuchence płonie ogień trudno jest nie panikować, ale właśnie panika prowadzi w takich sytuacjach do pożarów. Gdy zdarzy się, że tłuszcz zacznie się palić, postępujcie według tych...

Jak sprawdzić czy olej na patelni jest już rozgrzany? Przyda wam się… drewniana łyżka
AdobeStock
Newsy
Jak sprawdzić czy olej na patelni jest już rozgrzany? Przyda wam się… drewniana łyżka
Chcecie sprawdzić czy olej ma odpowiednią temperaturę do smażenia? Wykorzystajcie ten popularny kuchenny gadżet.

Odpowiednio rozgrzany olej to podstawa udanego smażenia. Jak sprawdzić czy olej na naszej patelni jest już dobrze rozgrzany? Wykorzystajcie w tym celu drewnianą łyżkę. Jak sprawdzić czy olej na patelni jest rozgrzany? Podczas smażenia potraw, niezwykle ważne jest odpowiednie rozgrzanie oleju. Zbyt niska temperatura może zrujnować nasze danie i sprawić, że nasiąknie ono tłuszczem, z kolei zbyt wysoka może sprawić, że potrawa za szybko dojdzie a nawet się spali i będzie w środku sucha jak wiór. Jak sprawdzić czy olej na patelni jest już dobrze rozgrzany? Oto garść przydatnych porad. Nie macie termometru kuchennego? Wykorzystajcie drewnianą łyżkę. Wystarczy, że przyłożycie ją do patelni. Jeżeli pojawią się wokół niej bąbelki, będzie to oznaczało, że tłuszcz ma już odpowiednią temperaturę i możecie zacząć smażyć. Innym ze sposobów jest wrzucenie ziaren popcornu do oleju. Jeśli popcorn pęknie, oznacza to, że olej ma odpowiednią temperaturę do smażenia. Możecie też wrzucić na patelnię niewielki kawałek jedzenia (np. kawałek czosnku lub cebuli) - jeśli zacznie on skwierczeć oznacza to, że możecie już zacząć smażyć.  Inne oznaki, które wskazują, że olej jest gorący: Kiedy płynie gładko „jak woda” i szybko pokrywa dno patelni. Jego powierzchnia błyszczy i mieni się. Wskazówka Jeśli nie smażycie swojego dania w głębokim tłuszczu, natychmiast zdejmijcie patelnię z ognia, jeśli zobaczycie smugi dymu wydobywające się z krawędzi patelni. Oznacza to, że olej jest zbyt gorący i znajduje się dokładnie w punkcie dymienia. Przed wrzuceniem jedzenia na patelnię upewnijcie się, że wszystkie składniki są suche. Jeśli będą one wilgotne, woda natychmiast schłodzi patelnię i olej. Poza tym, dojdzie do rozpryskiwania się oleju, co może...