Sypnęła wam się sól i danie nadaje się do kosza? To może się zdarzyć każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kucharzowi. I każdemu także byłoby bardzo szkoda wyrzucać cały garnek świeżo ugotowanego jedzenia. Dlatego radzimy, nie wyrzucajcie, uratujcie danie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak uratować przesolone danie za pomocą chleba?

Jeśli przesolicie potrawę nie wpadajcie w panikę. Wyciągnijcie z chlebaka chleb, ukrójcie grubą kromkę ze skórką i rzućcie ją na patelnię bez tłuszczu. Chodzi o to, żeby powierzchnia chleba przyrumieniła się i stwardniała, stała się chrupiąca.

Taką kromkę połóżcie na powierzchni zupy czy sosu i poczekajcie aż wchłonie nadmiar soli z potrawy. Nie trzymajcie jej długo. Zanim kromka rozmięknie, usuńcie chleb i wyrzućcie go. Jeśli trzeba, powtórzcie trik z kolejną kromką. Tego skutecznego sposobu możecie użyć nawet wtedy gdy zupa jest już rozlana do talerzy.

Inne sposoby na wyciągnięcie nadmiaru soli z potrawy

Wszystko zależy od tego, jakie danie przesoliliście i na jakim etapie przygotowywania. Oto różne warianty na różne okazje:

Zobacz także:

  • Przesolona zupa lub sos. Najskuteczniejszym sposobem jest wrzucenie grubego plastra surowego ziemniaka i pozostawienie go w potrawie na 10 min, a następnie usunięcie i wyrzucenie do śmieci. Innym sposobem będzie dodanie do dania ćwiartki jabłka bez gniazda nasiennego. Jabłko także wchłonie nadmiar soli, jednak trzymając je w potrawie uważajcie, żeby się nie rozgotowało i nie rozmiękło
  • Lekko przesolony sos. Dodajcie więcej śmietany lub mleka do zabielenia. To samo sprawdzi się w przypadku zupy
  • Jeśli przesoliliście mięso mielone na kotlety lub inny farsz, pozostaje wam dorobić więcej farszu i już nie solić go, a nadmiar soli zebrany w pierwszej partii rozprowadzić po całej masie
  • Jeśli przesolicie kotlety już usmażone. Może się to też zdarzyć z już ugotowaną kaszą czy ryżem, doróbcie sos np. pomidorowy, paprykowy czy pieczarkowy i już go nie sólcie. Sól pochodząca z kotletów wystarczy na całe danie

Kiedy solić dania, żeby ich nie przesolić?

Składniki dań, mięso czy warzywa zawierają w sobie pewne ilości soli. Dlatego bardzo łatwo jest przesolić potrawę, jeśli posolimy ją na początku gotowania. Do dań poza sama solą będziecie dodawać także inne przyprawy. Niektóre z nich także mogą zawierać jakieś ilości soli.

Wstrzymajcie z ostatecznym soleniem dania do momentu, gdy składniki oddadzą sosowi czy wywarowi własną sól. Gdy potrawa będzie już prawie gotowe, zawsze spróbujcie i dopiero wtedy zdecydujcie, czy należy ją dosmakować solą.

Źródło: Beszamel.se.pl, dompelenpomyslow.pl