Ogórki to jedne z warzyw, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Można je jeść na surowo bądź przetworzyć na szereg przetworów. Największą popularnością cieszą się ogórki kiszone. Swoją sławę zawdzięczają wyjątkowemu smakowi oraz jędrności produktu.

Ogórki kiszone w kuchni 

Jak się okazuje ogórki kiszone w kuchni są wręcz niezbędnym produktem. Idealnie sprawdzają się w wielu daniach, takich jak zupa ogórkowa, sałatka jarzynowa czy dodatek do wędlin i mięs. Świetnie smakują również solo jako przekąska. 

Właściwości zdrowotne ogórków kiszonych

Ogórki kiszone są nie tyle smaczne, co również wartościowe. Produkt jest niskokaloryczny, dzięki temu świetnie się sprawdza u osób będących na diecie. Poza tym zawiera sporo witamin oraz mikroelementów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród cennych właściwości ogórków kiszonych można wyróżnić takie jak poprawienie krzepliwości krwi czy regulacja gospodarki wapniowej organizmu. 

Sekret idealnych ogórków według siostry Anastazji 

Przygotowane ogórki kiszone z przepisu siostry Anastazji są przepyszne w smaku, a także idealnie jędrne. Taką postać zawdzięczają zalewie. Jest ona przygotowana jedynie z dwóch składników - wody oraz soli. Zalane gorącą miksturą warzywa i odstawione na kilka dni do fermentacji, nabierają odpowiednich właściwości. Taki zabieg pozwala na zachowanie swojej struktury.

Zobacz także:

Przepis na jędrne ogórki według siostry Anastazji

Składniki:

  • ogórki gruntowe
  • czosnek
  • koper
  • korzeń chrzanu
  • liście wiśni lub czarnej porzeczki

Zalewa:

  • 1 litr przegotowanej wody
  • 1 łyżka soli

Przygotowanie:

  1. Ogórki gruntowe dokładnie umyjcie pod ciepłą wodą.
  2. Chrzan obierzcie i pokrójcie w mniejsze kawałki.
  3. Główkę czosnku podzielcie na ząbki, a każdy z nich obierzcie z łupinek.
  4. Koper dobrze opłuczcie pod wodą.
  5. Ogórki gruntowe układajcie w słoikach jaśniejszym końcem do góry. 
  6. Do każdego słoika włóżcie również po dwa ząbki czosnku, trzy kawałki korzenia chrzanu oraz po dwa liście wiśni bądź czarnej porzeczki.
  7. W większym garnku zagotujcie litr wody wraz z łyżką soli. Gorącą zalewą zalejcie ogórki w słoikach. Dobrze je zakręćcie i odstawcie do ukiszenia.
  8. Po upływie sześciu dni, słoiki z ogórkami pasteryzujcie przez dwie minuty.

Czytaj także: