Klasyczny chłodnik najczęściej kojarzy się z intensywnym różowym kolorem i smakiem czerwonego barszczu. Chłodnik z botwinki lub taki przygotowywany „na szybko” z pomocą koncentratu barszczu to absolutny letni klasyk kuchni polskiej. Na ogół dodaje się do niego pokrojone ogórki, buraczki, rzodkiew i duże ilości koperku, a także jajko na twardo.

Chłodnik jednak nie musi być nudny – możecie przygotować jego różne odmiany, które z pewnością przyniosą ulgę waszej rodzinie w dni, kiedy temperatura przekroczy 25 stopni. Zupa ta jest wyjątkowo szybka i prosta w przygotowaniu i nie wymaga gotowania, dlatego sprawdzi się także na wyjazdach bądź w miejscach, gdzie nie macie dostępu do kuchenki.

Chłodnik pomidorowo-ogórkowy z nutką mięty

To wyjątkowo orzeźwiająca i znacznie lżejsza receptura niż tradycyjny chłodnik. Poniższa propozycja nie jest serwowana z jajem (które dla niektórych może być ciężkostrawne). Łatwo także stworzyć z niej wersję wegańską, jeśli tylko zastąpicie mleczny jogurt naturalny zamiennikiem (np. na bazie mleka sojowego, ryżowego czy też innego). 

Składniki:

  • jogurt naturalny (40 dag)
  • 3 średnie pomidory
  • 2 ogórki zielone
  • kilka listków mięty
  • koperek zielony (według uznania)
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie: 

  1. Warzywa umyjcie i dokładnie osuszcie. Następnie pomidory i miętę bardzo dokładnie zmiksujcie w blenderze.
  2. Ogórki obierzcie i zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach. Koperek drobno posiekajcie.
  3. Do jogurtu dodajcie zmiksowane pomidory z miętą, starte ogórki i koperek. Całość dokładnie wymieszajcie i przyprawcie do smaku solą i pieprzem.
  4. Chłodnik wstawcie do lodówki, najlepiej na kilka godzin. Podawajcie zimny.
  5. Porada: miętę możecie dodać w ilości według własnego uznania.

Czy chłodnik jest zdrowy?

Danie to jest bardzo niskokaloryczne, dlatego może być spożywane bez obaw także przez osoby na diecie odchudzającej. Dzięki jogurtowi bogatemu w białko oraz dużej ilości warzyw i ziół – chłodnik pomidorowo-ogórkowy to prawdziwa bomba witaminowa!

Zobacz także:

Źródło: Gotujmy.pl

Czytaj też: