Przekąska ze smażonej wody, która… może was zabić. Nie próbujcie tego w domu
AdobeStock
Newsy

Przekąska ze smażonej wody, która… może was zabić. Nie próbujcie tego w domu

Słyszeliście o smażonej wodzie? Ten dziwny eksperyment może wygląda interesująco, ale nie powtarzajcie go w domu!
Katarzyna Wyborska
kwiecień 13, 2021

Ludzie wpadają na coraz dziwniejsze pomysły. Być może przyczyniła się do tego pandemia, gdy wiele osób większość czasu spędza w domu i z nudów zaczyna wymyślać różne wynalazki. Niedawno pisaliśmy o mężczyźnie, który postanowił jeść kamienie. Inny uznał, że spróbuje żywić się tylko Nutellą. Ale znalazł się ktoś jeszcze bardziej szalony! Jakiś czas temu furorę zaczął robić „przepis” na… smażoną wodę. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że pomysł jest nie tylko możliwy do wykonania, ale i bardzo niebezpieczny w praktyce. Sprawdźcie szczegóły!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Smażona woda - hit w internecie

Pomysł na smażoną wodę wcale nie jest nowy. Wymyślił go w 2016 roku Jonathan Marcus, który amatorsko zajmuje się gotowaniem, i udostępnił film z przygotowywania dziwnej potrawy na swoim kanale na YouTube. „Przepis” wymyślił na potrzeby konkursu „Stupid Shit No One Needs And Terrible Ideas Hackathon 2.0”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Głupie rzeczy i tragiczne pomysły, których nikt nie potrzebuje”. Istotnie, nazwa bardzo pasuje do pomysłu smażenia wody w głębokim tłuszczu!

Zobacz także

Nie róbcie tego w domu!

Zanim postanowicie sami przygotować taką smażoną wodę, od razu ostrzegamy – nie róbcie tego w domu! Przeprowadzenie tego eksperymentu jest bardzo niebezpieczne i grozi dotkliwymi poparzeniami.

Marcus wymyślił, że gdy doda do wody alginian wapnia, to zadziała on jak membrana, która sprawi, że woda zamieni się w ciało stałe i będzie przypominać galaretkę. Wówczas można ją formować w dowolne kształty i spróbować… usmażyć.

„Przepis” na smażoną wodę

Jak Marcus „przyrządził” wodę? Uformował galaretkę z wody w kształt kuleczki, którą obtoczył w jajku i bułce tartej, a następnie po prostu włożył do rozgrzanego oleju. Kucharz miał szczęście, że kulka się nie rozpadła, ponieważ umieszczenie takiej ilości wody w gorącym oleju skończyłoby się tragicznie!

Jonathan po prostu „usmażył” wodę, przełożył na talerz i przekroił. Oczywiście z kulki od razu wypłynęła woda, pozostawiając nawet panierkę, którą kucharz od razu spróbował zjeść. Stwierdził, że to najbardziej bezsmakowa i mdła rzecz, jaką kiedykolwiek jadł i ostrzegł, by nie próbować powtarzać jego wyczynu.

Czytaj także:

Komentarze