Stare książki kucharskie pełne są inspirujących przepisów. Jednym z takich dań są klasyczne kotlety ziemniaczane, których głównym składnikiem nadającym smak potrawie są suszone grzyby. To dzięki nim kotlety mają tak wspaniały aromat i smakują po prostu doskonale. Wypróbujcie ten stary, sprawdzony przepis u siebie!

Przepis na kotlety ziemniaczane z grzybami

Do przygotowania kotletów z ziemniaków potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • 1 kilogram ziemniaków

  • ⅓ kostki masła

  • 3 żółtka

  • suszone grzyby

  • bułka tarta

  • Tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

  1. Obierzcie ziemniaki i ugotujcie w osolonej wodzie.

  2. Sparzcie grzyby.

  3. Po ugotowaniu zostawcie ziemniaki do ostygnięcia. Następnie przeciśnijcie je przez praskę lub zetrzyjcie na tarce. 

  4. Do naczynia wrzućcie ⅓ kostki masła i za pomocą miksera ubijcie na puszystą masę. Dodajcie żółtka, ziemniaki i wymieszajcie wszystko dokładnie.

  5. Grzyby po sparzeniu odcedźcie i pokrójcie drobno. Podsmażcie je na maśle i dodajcie nieco bułki tartej. Jeśli chcecie, możecie pominąć dodawanie bułki.

  6. Następnie z ziemniaczanej masy formujcie kulki i rozgniećcie na małe placuszki. Do środka każdego placuszka nałóżcie grzybowy farsz i zawińcie w podłużny kształt, jak krokiety. 

  7. Każdy kotlet obtoczcie w bułce tartej i smażcie na gorącym tłuszczu. Jeśli wolicie użyć mniej oleju, kotlety można także upiec w piekarniku, przez około kwadrans w 180 stopniach. Smacznego!

Przedwojenne polskie dania

Dawniej w książkach z przepisami można było znaleźć pomysły na ciekawe dania, które dziś odeszły już w zapomnienie. Zaliczają się do nich na przykład omlet biszkoptowy, paprykarz cielęcy z kluskami czy seler faszerowany grzybami, a nawet raki z wody i nerka z rusztu.

Zobacz także:

Jednak, podobnie jak dziś, w cotygodniowym jadłospisie znajdowały się takich publikacjach także takie polskie klasyki jak rosół, barszcz, kapuśniak, a także naleśniki z serem i jajka faszerowane. Warto od czasu do czasu sięgnąć po stare, zakurzone książki kucharskie i zainspirować się dawnymi przepisami, by zachwycić domowników.

Źródło: smaker.pl, gazetasenior.pl