Przed mrożeniem koperku robię z nim 1 rzecz. Jest jędrny, zachowuje kolor i właściwości
Getty Images
Newsy

Przed mrożeniem koperku robię z nim 1 rzecz. Jest jędrny, zachowuje kolor i właściwości

Lepszej metody przechowywania koperku jeszcze chyba nie wymyślono. Nie chodzi o wkładanie go do lodówki w opakowaniu. Dzięki tej 1 metodzie mrożenia uda się wam zachować jego wszystkie właściwości nawet do zimy.

O właściwościach smakowych koperku wiemy wszystko. Każdy dobrze zna jego fantastyczny zapach i smak, zwłaszcza po dodaniu go do młodych ziemniaków czy młodej kapusty. Ale co zrobić by przedłużyć jego żywotność nie tylko na kilka dni czy tygodni, ale i na dłuższy czas?

Jak przechowywać koperek?

Jest kilka głównych metod przechowywania koperku. Najprostszą z nich jest oczywiście wstawienie zieleniny do szklanki lub innego naczynia z wodą. Takie pęczki wytrzymają wam minimum kilka dni, ale szybko zaczną się psuć.

Sprytnym rozwiązaniem jest włożenie pokrojonego koperku lub nawet koperku w całości w plastikowych pojemnikach, a następnie wstawienie ich do lodówki. Tutaj dużo zależy od tego, jakimi pojemnikami dysponujecie. Ta metoda jest dużo bardziej skuteczna i lepiej zapobiega psuciu się koperku, ale również zadziała jedynie na krótkim dystansie czasowym.

 Co zatem zrobić, by cieszyć się smakiem świeżego koperku przez naprawdę długi czas? Nie odkryjemy przed wami Ameryki, twierdząc, że chodzi tutaj o mrożenie. Warto jednak zrobić to w odpowiedni, jak najbardziej skuteczny sposób.

Zobacz także
Własny koperek w 4 dni dzięki 1 sprytnej sztuczce. Wzejcie tak gęsto, że nie nadążycie ze zbiorem

Własny koperek w 4 dni dzięki 1 sprytnej sztuczce. Urośnie tak gęsto, że nie nadążycie ze zbiorem

Koperek więdnie po przyniesieniu ze sklepu? Będzie świeży przez 3 miesiące, gdy zrobicie to

Koperek więdnie po przyniesieniu ze sklepu? Będzie świeży przez 3 miesiące, gdy zrobicie to

Jak mrozić koperek w zamrażarce?

Nie sposób wrzucić pokrojony koperek do opakowania po lodach i otworzyć go za kilka miesięcy. Tak robią prawie wszyscy, ale mało kto z nich wie, że w ten sposób to zioło traci swoje właściwości.

W ten sposób rzeczywiście zazielenimy w zimie odrobinę zupę, ale nie przyniesie to nam odpowiedniego efektu smakowego i zapachowego.

By przedłużyć także właściwości zdrowotne koperku, warto przed jego zamrożeniem zrobić jedną nietypową rzecz. Chodzi o blanszowanie, czyli krótkie moczenie we wrzątku.

Wystarczy minuta lub nawet 30 sekund we wrzątku. Potem pozostaje odsączyć go z gorącej wody, przelać natychmiast chłodną wodą i zamrozić tak samo jak w przypadku tradycyjnego sposobu mrożenia. Cała tajemnica blanszowania i jego istota polega na potraktowaniu warzywa temperaturowa terapią szokową.

Zblanszować możecie zarówno koperek drobno pokrojony, jak i ten w większych kawałkach. Dzięki temu będziecie mogli się cieszyć jego fantastycznym, świeżym i letnim smakiem także w środku zimy!