pieczywo
Pixabay
Newsy

Przechowujecie w tym chleb? Ten przedmiot jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia

Pieczywo to jest to, co wszyscy kochają. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu przez dłuższy czas zachowuje świeżość. Jednak niewiele osób wie, że złe opakowanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdźcie, czy nie popełniacie tego błędu!

Nie ma nic lepszego na śniadanie niż świeże pieczywo prosto z piekarni. Pachnące, z wierzchu idealnie chrupkie, a w środku delikatne. Najlepiej smakuje solo bądź po prostu z odrobiną masła. Taki z pozoru zwyczajny zestaw, a jednak podbija smakiem niejedno podniebienie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przechowywanie pieczywa

Większość osób do przechowywania pieczywa wykorzystuje przeznaczony do tego pojemnik, zwany również chlebakiem bądź chlebownikiem. W sprzedaży można spotkać się z wieloma rodzajami tego produktu oraz tworzyw, z których został wykonany. Najpopularniejszymi chlebakami są te wykonane z:

  • plastiku, 
  • bambusa,
  • drewna,
  • stali,
  • czy porcelany. 

Forma tego pojemnika zależy od wykończenia kuchni lub po prostu gustu. Na rynku można znaleźć różne chlebaki różniące się wielkością, kształtem, kolorem czy designem.

Jednak jak bardzo by się nie różniły to mają jedno przeznaczenie - ich zadaniem jest przechowywanie chleba, bułeczek, drożdżówek czy ciasteczek prosto z piekarni, aby były jak najdłużej świeże i pyszne.

Pozory idealnego chlebaka mylą 

Pojemnik na chleb wydaje się być z pozoru idealnym rozwiązaniem do przechowywania pieczywa, aby przez jak najdłuższy czas pozostało świeże. Niestety skutkuje to innymi konsekwencjami, które mogą na dłuższą metę nie sprzyjać dobremu zdrowiu.

Wiąże się to z właściwym i regularnym czyszczeniem tego miejsca, o czym niestety większość osób mimo wszystko nie pamięta. Nie wystarczy by raz na jakiś czas wytrzepać ze środka okruszki. Gdyż taka sytuacja jest idealna do zamieszkania przez potencjalnych gości, takich jak:

  • roztocza,
  • pleśń,
  • drożdżaki,
  • różnego rodzaju bakterie, przykładowo E. coli, gronkowca złocistego czy jadu kiełbasianego.

Skutki nieodpowiedniego czyszczenia chlebaka

Nieodpowiednie sprzątanie pojemnika na chleb grozi zalęgnięciem się różnego rodzaju bakterii czy innych niebezpiecznych lokatorów. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, które mogą odbić się na zdrowiu. Dane patogeny mogą wywołać wiele chorób, zatrucia, astmę, grzybicę czy inne choroby związane z układem oddechowym.

Odpowiednie sprzątanie pojemnika na chleb

Aby dłużej cieszyć się świeżym pieczywem bez obawy o zalęgnięcie się nieproszonych bakterii, należy pamiętać o właściwym i regularnym sprzątaniu tego miejsca. By nie sprawiało ono większego problemu, pierwszym krokiem do lepszego zdrowia jest zakup jak najprostszego pojemnika bez zakamarków, gdzie mogłyby rozmrażać się bakterie. Najłatwiejsze do czyszczenia są te wykonane ze stali, a najtrudniejsze są z bambusa bądź drewna. Z pojemnika należy codziennie wymiatać okruszki, przecierać suchym ręcznikiem papierowym, a raz w tygodniu robić gruntowne czyszczenie. Wówczas chlebak należy umyć roztworem wody i octu, a następnie wytrzeć do sucha. Szczególnie ważna jest regularność oraz konsekwencja. 
 

Pieczywo
Pexels/Hans Braxmeier
Newsy
Genialny trik na odświeżenie pieczywa. Będzie smakował jak prosto z piekarni
Pieczywo to nie tylko świetny komponent śniadania. To także dodatek do świątecznego bigosu, sałatki jarzynowej czy śledzi z cebulką.

Jeśli zrobiliście zapasy pieczywa, które mogą zostać niezjedzone w święta, podpowiadamy jak zaoszczędzić pieniądze i zjeść ten sam chleb chwilę później. Będzie się nadawał do jedzenia jak ten, dopiero co kupiony! Jak odzyskać czerstwe pieczywo? Kolejki w piekarniach to popularny, przedświąteczny widok. Polacy mają bowiem skłonność do zakupów na zapas. Pewnie też należycie do licznej grupy, która woli zamrozić niż wyrzucić. To bardzo dobre podejście, jednak nie wszystkie produkty nadają się do jedzenia po dłuższym czasie. Do odzyskania nadaje się m.in. chleb , którego z pewnością zostanie wam trochę po świętach. Czerstwy chleb, o ile nie macie na niego pomysłu, nie jest zbyt zachęcający do jedzenia. Najpopularniejszym sposobem na jego wykorzystanie jest dosuszenie go i przerobienie na bułkę tartą.  Innym, równie częstym pomysłem jest wykorzystanie go na grzanki, które mogą urozmaicić sałatkę lub zupę krem. Wystarczy uprażyć uprzednio pokrojony chleb na patelni z tłuszczem. Rumiany kolor wskaże wam czas, kiedy grzanki należy zdjąć z patelni.  Niezjedzony chleb można ponownie wykorzystać Nawet jeśli doszło do sytuacji, w której wilgoć zdążyła z niego wyparować i w ciągu dnia stał się twardy jak skała. Nic straconego! Taki chleb można jeszcze odświeżyć.  Warunkiem, który umożliwi wam decyzję będzie pleśń lub jej brak. Jeśli zauważacie choćby najmniejsze jej przejawy, chleb trzeba wyrzucić albo rozsypać w parku ptakom. Jak odświeżyć kilkudniowy  chleb? Potrzebujecie dwóch rzeczy, które macie z pewnością w domu. Przyda się bowiem woda i piekarnik rozgrzany do 150 stopni. Namoczony wodą chleb, np. przy pomocy spryskiwacza, należy umieścić na papierze do pieczenia i zostawić w rozgrzanym piekarniku na około 10 minut. ...