Nie ma nic lepszego na śniadanie niż świeże pieczywo prosto z piekarni. Pachnące, z wierzchu idealnie chrupkie, a w środku delikatne. Najlepiej smakuje solo bądź po prostu z odrobiną masła. Taki z pozoru zwyczajny zestaw, a jednak podbija smakiem niejedno podniebienie. 

Przechowywanie pieczywa

Większość osób do przechowywania pieczywa wykorzystuje przeznaczony do tego pojemnik, zwany również chlebakiem bądź chlebownikiem. W sprzedaży można spotkać się z wieloma rodzajami tego produktu oraz tworzyw, z których został wykonany. Najpopularniejszymi chlebakami są te wykonane z:

  • plastiku, 
  • bambusa,
  • drewna,
  • stali,
  • czy porcelany. 

Forma tego pojemnika zależy od wykończenia kuchni lub po prostu gustu. Na rynku można znaleźć różne chlebaki różniące się wielkością, kształtem, kolorem czy designem.

Jednak jak bardzo by się nie różniły to mają jedno przeznaczenie - ich zadaniem jest przechowywanie chleba, bułeczek, drożdżówek czy ciasteczek prosto z piekarni, aby były jak najdłużej świeże i pyszne.

Zobacz także:

Pozory idealnego chlebaka mylą 

Pojemnik na chleb wydaje się być z pozoru idealnym rozwiązaniem do przechowywania pieczywa, aby przez jak najdłuższy czas pozostało świeże. Niestety skutkuje to innymi konsekwencjami, które mogą na dłuższą metę nie sprzyjać dobremu zdrowiu.

Wiąże się to z właściwym i regularnym czyszczeniem tego miejsca, o czym niestety większość osób mimo wszystko nie pamięta. Nie wystarczy by raz na jakiś czas wytrzepać ze środka okruszki. Gdyż taka sytuacja jest idealna do zamieszkania przez potencjalnych gości, takich jak:

  • roztocza,
  • pleśń,
  • drożdżaki,
  • różnego rodzaju bakterie, przykładowo E. coli, gronkowca złocistego czy jadu kiełbasianego.

Skutki nieodpowiedniego czyszczenia chlebaka

Nieodpowiednie sprzątanie pojemnika na chleb grozi zalęgnięciem się różnego rodzaju bakterii czy innych niebezpiecznych lokatorów. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, które mogą odbić się na zdrowiu. Dane patogeny mogą wywołać wiele chorób, zatrucia, astmę, grzybicę czy inne choroby związane z układem oddechowym.

Odpowiednie sprzątanie pojemnika na chleb

Aby dłużej cieszyć się świeżym pieczywem bez obawy o zalęgnięcie się nieproszonych bakterii, należy pamiętać o właściwym i regularnym sprzątaniu tego miejsca. By nie sprawiało ono większego problemu, pierwszym krokiem do lepszego zdrowia jest zakup jak najprostszego pojemnika bez zakamarków, gdzie mogłyby rozmrażać się bakterie. Najłatwiejsze do czyszczenia są te wykonane ze stali, a najtrudniejsze są z bambusa bądź drewna. Z pojemnika należy codziennie wymiatać okruszki, przecierać suchym ręcznikiem papierowym, a raz w tygodniu robić gruntowne czyszczenie. Wówczas chlebak należy umyć roztworem wody i octu, a następnie wytrzeć do sucha. Szczególnie ważna jest regularność oraz konsekwencja.