Mąka to produkt powstający w wyniku rozdrabniania ziaren zbóż. W Polsce jest powszechnie wykorzystywana nie tylko do produkcji pieczywa czy wyrobów cukierniczych, ale również między innymi do przyrządzania makaronów. 

W zależności od tego, z jakich ziaren powstaje i ile ma substancji mineralnych dzieli się ją na rodzaje i typy. I tak do mąk chlebowych zalicza się przede wszystkim mąki pszenne i żytnie. Z kolei do niechlebowych – zbożowe i roślinne, takie jak mąka kukurydziana, ryżowa, ziemniaczana, gryczana, kokosowa czy migdałowa.

Większość Polaków nie wie, jak przechowywać mąkę

Polacy najczęściej sięgają jednak po mąkę pszenną typu 450 lub 650, niestety nie mając przy tym zbyt dużego pojęcia na temat wymaganych warunków jej przechowywania. Bowiem większość gospodarzy trzyma ją wraz z innymi produktami, w zbyt wysokiej temperaturze.

Na dodatek, kupowana w papierowych torebkach mąka najczęściej, nawet po otwarciu, zostaje w nich do samego końca. Wszystko to niestety prowadzi do pojawienia się w produkcie pleśni i zalęgnięcia pasożytów, które w tym przypadku naprawdę trudno zidentyfikować.

Zobacz także:

Dzięki tym trikom przedłużycie datę przydatności mąki

Okazuje się, że mąka nie lubi wysokich temperatur. Toteż powinno się ją przechowywać w miejscu, które nie przekracza 15 st. C. Najlepiej więc będzie schować produkt do piwniczki, zaciemnionej spiżarki lub innego miejsca, w którym zazwyczaj, nawet latem jest dosyć chłodno i sucho.

Z racji, że przyczyną pleśni w mące jest oczywiście wilgoć, po rozpieczętowaniu oryginalnego opakowania produkt powinien zostać przesypany do innego szklanego lub plastikowego, czystego pojemnika. Warunkiem koniecznym jest to, aby dało się go szczelnie zamknąć.

Pamiętajcie również, że mąka nie powinna być przechowywana obok innych produktów o silnym aromacie, na przykład przypraw. Lubi bowiem absorbować zapachy z otoczenia, co również może skracać jej termin przydatności do spożycia. Najlepiej będzie jeśli wygospodarujecie na nią osobną szafkę.

Tak zabezpieczoną mąkę można przechowywać w kuchni naprawdę bardzo długo. W przypadku pszennej będzie to nawet 5 miesięcy, z kolei w przypadku żytniej 4 miesiące.