Nie zawsze można zjeść od razu cały litr jagód. A ponieważ owoce te są bardzo delikatne, to ich właściwe przechowywanie jest niezwykle ważne. W innym razie się zmarnują. Zobaczcie, jak należy to zrobić i jakie opakowanie najlepiej do tego wam posłuży. 

Jak przechowywać jagody? 

Przyniesione do domu jagody dokładnie przejrzyjcie. Oczyśćcie z liści i gałązek. Wyrzućcie spleśniałe owoce i sąsiednie, leżakujące obok spleśniałych. Gdy zobaczycie uszkodzone egzemplarze, zjedzcie je od razu, bo to one są narażone na szybkie pleśnienie. Nie myjcie ich na tym etapie. Zrobicie to w momencie, kiedy będziecie chcieli je zjeść. Woda usuwa ochronną warstwę i zdecydowanie przyspiesza gnicie. 

Przesypcie je do nowego, wyłożonego ręcznikiem papierowym opakowania i wstawcie do lodówki. Owoce jagodowe powinny być przechowywane w lodówce w niskiej temperaturze, tj. maksymalnie +2 stopnie Celsjusza. Zużyjcie je w ciągu 2 dni. Okres trwałości możecie wydłużyć poprzez mrożenie. Można je mrozić do 12 miesięcy. Niestety im dłuższe mrożenie, tym większa strata wartości odżywczych. 

Zobacz także:

Procedura przechowywania dotyczy nie tylko jagód, lecz wszystkich owoców jagodowych. Są to: maliny, borówki, jeżyny, poziomki, rokitnik, czarny bez oraz porzeczki. 

Jakie opakowanie jest odpowiednie dla jagód? 

Materiał z jakiego zostało wykonane opakowanie nie ma tu specjalnego znaczenia. Może to być zarówno opakowanie plastikowe, jak i szklane.

Ważna jest natomiast jego wielkość. Powinno być ono stosunkowo duże, żeby owoce nie były stłoczone. W innym wypadku pleśń pojawi się bardzo szybko. Pamiętajcie też o wyłożeniu takiego opakowania ręcznikiem papierowym, który oddzieli owoce od jego powierzchni i wchłonie ewentualne soki. 

Źródło: jagnaniedzielska.pl