Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Zbyt mała ilość insuliny w organizmie powoduje zakłócenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co z kolei wpływa na zwiększenie stężenia glukozy we krwi tzw. hiperglikemię. 

Cukrzyca typu II dotyka ogromnej części dorosłych Polaków

WHO dzieli cukrzycę na cztery typy: 

  • cukrzycę typu I (cukrzyca wieku młodzieńczego, cukrzyca pierwotna), 
  • cukrzycę typu II (cukrzyca wieku dojrzałego, cukrzyca nabyta), 
  • cukrzycę ciążową, 
  • a także inne, specyficzne typy cukrzycy. 

Najpowszechniej występującym typem cukrzycy jest cukrzyca typu II. Stanowi ona około 80-90 proc. wszystkich przypadków. Chorują na nią głównie dorosłe osoby, zazwyczaj po 40. roku życia. Nieco bardziej narażone są na nią kobiety, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem u obu płci. Sprzyja mu: otyłość, stres, zbyt mała ilość snu, nieprawidłowa dieta oraz występowanie niektórych chorób np. nadczynności tarczycy. 

Zobacz także:

Smak wody może być oznaką cukrzycy 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na cukrzycę. Dotyczy to tych, którzy nie badają się regularnie. Sprawdzenie poziomu cukru we krwi pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy dopadła was ta choroba i czy powinniście rozpocząć leczenie. Jeżeli macie jakiekolwiek podejrzenia poddajcie się temu badaniu.

Jeżeli sądzicie, że ten problem was nie dotyczy, ale po wypiciu szklanki wody czujecie słodki smak - powinniście na wszelki wypadek sprawdzić swój cukier. Takie nietypowe odczucia mogą być oznaką, że została zaburzona gospodarka węglowodanowa waszego organizmu. Nieleczona cukrzyca zwiększa poziom glukozy we krwi, co może wywoływać słodki smak w ustach, który czasami można wyczuć po wypiciu kilku łyków wody. 

Jeżeli pijąc wodę odczuwacie z kolei owocowy smak i zapach może to oznaczać cukrzycową kwasicę ketonową. Jest to niebezpieczne powikłanie nieleczonej cukrzycy. Niedobór insuliny powoduje, że organizm produkuje energię z tłuszczów, powodując gromadzenie się w organizmie kwasów tzw. ciał ketonowych. Nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci.   

Źródło: zdrowie.wprost.pl, medonet.pl