Płyty indukcyjna bez smug i bez żadnych zabrudzeń to nic trudnego. Wystarczą 2 produktów z kuchni
Adobe Stock
Newsy

Płyta indukcyjna bez smug i bez żadnych zabrudzeń to nic trudnego. Wystarczą 2 produkty z kuchni

Wiecie, jak szybko i ekologicznie umyć płytę indukcyjną? Poznajcie ten prosty i sprawdzony sposób.

W obliczu rosnących cen gazu, nie dziwi rosnące zainteresowanie płytami indukcyjnymi jako alternatywą dla tradycyjnych kuchenek gazowych. Ale to nie jedyny powód - płyta jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, bezpieczniejsza i szybciej przyrządza się na niej posiłki.

Czasami jednak po umyciu pozostają na niej nieestetyczne smugi. Można sobie z tym bardzo łatwo poradzić! Sprawdźcie, jak to zrobić domowym i tanim sposobem. 

Kotlety mielone

Ocet doczyści płytę indukcyjną bez smug

Prostym, i przede wszystkim - ekologicznym sposobem na wyczyszczenie płyty indukcyjnej jest użycie octu zamiast sklepowych detergentów. Ocet bowiem jest naturalnym środkiem dezynfekującym i czyszczącym.

Wystarczy, że wlejecie ocet spirytusowy lub jabłkowy do pustej butelki z rozpylaczem (np. po płynie do mycia szyb). Spryskajcie płytę, odczekajcie chwilę i przetrzyjcie płytę szmatką z mikrofibry. Czysto i bez smug, a do tego bezpiecznie dla środowiska. 

Zobacz także
Prosty trik na szybkie obranie cytrusów hitem internetu. Mało kto na to wpadł

Prosty trik na szybkie obranie cytrusów hitem internetu. Mało kto by na to wpadł

Jak uratować przypaloną patelnię? Wystarczy 1 banalny trik i będzie wyglądała jak nowa

Jak uratować przypaloną patelnię? Wystarczy 1 banalny trik i będzie wyglądała jak nowa

Soda na trudne plamy

Jeżeli zabrudzenia na płycie są wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia, możecie po wytarciu octu posypać płytę indukcyjną sodą oczyszczoną i położyć na niej zwilżoną szmatkę na 15 minut.

Po tym czasie delikatnie zetrzyjcie sodę i wytrzyjcie płytę. W ten sposób pozbędziecie się zabrudzeń bez porysowania szklanej powierzchni. 

Zasady czyszczenia płyty indukcyjnej 

Aby cieszyć się swoją kuchenką indukcyjną jak najdłużej, czyszcząc ją zawsze stosujcie się do poniższych zasad:

  • zawsze, zanim przystąpicie do czyszczenia zaczekajcie, aż płyta całkiem ostygnie - w ten sposób unikniecie groźnych oparzeń. 
  • niezależnie od tego, czy używacie octu, czy tradycyjnych detergentów, po spryskaniu nimi płyty zaczekajcie kilka minut, by środki czyszczące rozpuściły brud.
  • płytę należy czyścić regularnie i starać się, by nie dopuścić do zaschnięcia resztek jedzenia. Zeskrobywanie ich z powierzchni doprowadzi do porysowania płyty. Warto zaopatrzyć się w specjalny skrobak do powierzchni szklanych, by zminimalizować uszkodzenia. 

Źródło: gazeta.pl

Jak czyścić płytę elektryczną i indukcyjną? Pamiętajcie o tych 3 zasadach
Adobe Stock
Newsy
Jak czyścić płytę elektryczną i indukcyjną? Pamiętajcie o tych 3 zasadach
Od tego jak pielęgnujemy sprzęt gospodarstwa domowego zależy to jak długo będzie wyglądał jak nowy i jak długo będzie nam służył bezawaryjnie. Dlatego też, kupując nowy sprzęt, warto poznać metody czyszczenia i konserwacji, a ten starszy pielęgnować na co dzień jakby był nowy.

Wystarczy zajrzeć do kuchni, żeby wiedzieć, czy jej właściciele są zwolennikami tradycji, czy nowoczesności. Tradycjonaliści używają do gotowania kuchenek gazowych. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań przy okazji remontu zmieniają klasyczne kuchenki na płyty elektryczne, lub jeszcze nowocześniejsze elektryczne płyty indukcyjne. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, to czy aby na pewno wiecie jak pielęgnować ten nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego? Podpowiadamy. Jak czyścić kuchenki elektryczne i indukcyjne? Nowoczesne kuchenki elektryczne to po prostu szklana płyta grzewcza w dwoma, trzema lub czterema punktami grzewczymi. Ponieważ podstawowa powierzchnia płyty zrobiona jest ze szkła, należy w taki sposób ją pielęgnować, żeby nie zarysować gładkiej powierzchni. Prawidłowa pielęgnacja tego typu sprzętu polega na systematycznym czyszczeniu, niedopuszczaniu do powstania utrwalonych zabrudzeń i użyciu odpowiednich preparatów do czyszczenia. Oto trzy zasady czyszczenia płyty elektrycznej. Dotyczy to także płyty indukcyjnej: Przed czyszczeniem zawsze wyłączcie urządzenie. nigdy nie czyśćcie włączonej płyty. Jeśli płyta jest brudna po użyciu, od razu ja czyśćcie, nie czekajcie aż zabrudzenie zaschnie i będzie trudne do usunięcia. Rozlane płyny, np. wodę z kipiących ziemniaków od razu wytrzyjcie suchą ściereczką, a po zakończeniu gotowania wyłączcie kuchenkę i wyczyśćcie ślady do końca. Nie używajcie żrących detergentów czy szorstkich gąbek i druciaków. Płytę należy myć delikatnym środkiem czyszczącym np. płynem od mycia okien, rozcieńczonym w wodzie płynem do mycia naczyń i na koniec wytrzeć ściereczką. Jeśli zabrudzenie jest zaschnięte nanieście na nie wodę z płynem do naczyń czy z octem, po czym zostawcie na kilkanaście minut. Na koniec przetrzyjcie miękka ściereczką wypłukaną w czystej...

Brudna i zadrapana płyta indukcyjna
Adobe Stock
Newsy
Jak usunąć zadrapania ze szklanych płyt kuchennych? Jest pewien prosty i skuteczny sposób
Szklane płyty indukcyjne są coraz powszechniejsze w polskich kuchniach. Niestety mają to do siebie, że mogą zostać łatwo zarysowane.

Płyty kuchenne wykorzystujące indukcję elektryczną są postrzegane jako kuchenki bezpieczniejsze od gazowych. Ich używanie nie tylko wyklucza emisję gazu do powietrza i redukuje do zera ryzyko wypadku z użyciem zapałki i odkręconego kurka. Bez rusztów ułatwia zadanie Oprócz tego szklane płyty kuchenne z indukcją to mniejsza szansa na nieprzyjemne sparzenie skóry rąk podczas gotowania. Brudzą się jednak tak samo jak te tradycyjne – choć trzeba przyznać, że brak metalowych rusztów znacznie ułatwia wycieranie brudnych powierzchni ściereczką czy gąbką. Ruszty jednak sprawiają, że nie wyciera się, ani nie wyciera płyta kuchenna. W przypadku kuchenek indukcyjnych jest inaczej. I może stać się to szybko przekleństwem posiadaczy tego rodzaju sprzętu. W ostatnim czasie staje się to problemem dla coraz większej ilości osób. Płyty coraz popularniejsze Dlaczego? Wszystko za sprawą względów bezpieczeństwa. W nowo oddanych mieszkaniach często nie ma nawet instalacji gazowej! W takich wypadkach nowi lokatorzy są często z góry skazani na kuchenkę indukcyjną ze szklaną płytą. Właśnie z myślą o nich przedstawimy teraz proste i skuteczne sposoby na walkę z zadrapaniami i zarysowaniami na tych szklanych płytach. Zapobieganie zamiast leczenia Podstawą jest przecieranie płyty kuchennej po każdym użyciu, a przynajmniej raz dziennie – na przykład pod wieczór. Wystarczy wam do tego ściereczka z mikrofibry lub zwykła gąbka.  Przetrzyjcie płytę wilgotną szmatką z  brudu, ewentualnie możecie użyć do tego także kropli octu. Codzienna pielęgnacja i czyszczenie na bieżąco pozwoli uniknąć zasychania odpadków na płycie. To właśnie one często są źródłem późniejszych zadrapań. Uważajcie także na to, jakich chemikaliów i...

Jak doczyścić zabrudzony piekarnik? Wystarczą 2 rzeczy, które macie w kuchni i będzie lśnił jak nowy
Adobe Stock
Newsy
Jak doczyścić zabrudzony piekarnik? Wystarczą 2 rzeczy, które macie w kuchni i będzie lśnił jak nowy
Kuchnia to miejsce, które sprząta się najczęściej. Głównie przez fakt, że w końcu brudzi się ona najszybciej. Jak nie tracić dodatkowych minut na sprzątanie piekarnika?

Do czyszczenia kuchni i akcesoriów kuchennych zazwyczaj używa się chemicznych środków, które znajdują się w sieciach popularnych supermarketów. Chemię prosto ze sklepu można zastąpić dużo tańszym rozwiązaniem! Babcine metody na czyszczenie kuchni Na pewno słyszeliście nie raz, jak wasza babcie opowiadały "jak to było kiedyś". Kilkadziesiąt lat temu wybór środków do czyszczenia był opłakany, a gospodynie domowe musiały radzić sobie same. Do wyczyszczenia lodówki czy patelni wystarczały  jednak naturalne mieszaniny. Głównie mamy tutaj na myśli cytrynę, ocet, sodę oczyszczoną i sól. Każde z tych rozwiązań, w różnych kombinacjach, działa cuda. Mogłoby się wydawać, że to produkty spożywcze, które w żaden sposób nie znajdą zastosowania gdzie indziej niż podczas przygotowywania posiłków.  Nic bardziej mylnego! Produkty wymienione wyżej pomogą wam w myciu naczyń i innych urządzeń. Jednym z bardziej problematycznych, ale i często używanych, jest piekarnik. Właśnie w nim powstają wyborne pieczenie, aromatyczne wędliny oraz słodkie wypieki. Plamy z tłuszczu nie są najłatwiejsze do usunięcia, chyba że znacie działanie soli i octu. To tani przykład na sprzątanie w domu bez konieczności kupowania drogich specyfików i detergentów. Sól ma właściwości odkażające, za to ocet usuwa kamień i świetnie dezynfekuje zabrudzone powierzchnie. Używając takiego połączenia możecie umyć nie tylko blaty, ale i czajnik oraz lodówkę. Jedyne na co wypada uważać to fakt, że drewno nie nadaje się do szorowania octem, a soda oczyszczona ma silne działanie wybielające. Niektóre z powierzchni mogą jedynie ucierpieć. Bądźcie więc ostrożni i starannie dobierajcie środki czyszczące do konkretnych powierzchni  Jak wyczyścić piekarnik za pomocą octu i soli? Na pewno choć raz podnosiło się wam ciśnienie na...

Myjecie blat w kuchni gąbką do naczyń? To duży błąd i nie chodzi o smugi na blacie.
Adobe Stock
Newsy
Myjecie blat w kuchni gąbką do naczyń? Ten ogromny błąd popełnia większość Polaków
Gąbka kuchenna do naczyń powinna służyć tylko i wyłącznie do mycia naczyń. Sprzątanie w kuchni to zupełnie inna sprawa, wymagająca innych przyrządów. Oto co powinniście wiedzieć o gąbce.

Gąbka, która leży na zlewie służy wam do wszystkiego? Czasem umyjecie nią naczynia, a czasem wyszorujecie kuchenkę czy przetrzecie brudny blat? Nigdy już tak nie róbcie. To niebezpieczne dla zdrowia. Dlaczego nie można myć blatu gąbką do naczyń? Sprzątając kuchnie odruchowo sięgamy po gąbkę leżącą na zlewie i przecieramy nią wszystko: kuchenkę, piekarnik czy blat. Mamy wtedy wrażenie, że sprzątnęliśmy i rzeczywiście zebraliśmy okruszki i starliśmy większe plamy tłuszczu. Jednak zbieranie brudu z powierzchni, nie do końca czystym zmywakiem nie jest najlepszym sposobem sprzątania. Nawet na opłukanej gąbce pozostają drobiny tłuszczu i przecierając blat nie tylko rozprowadzamy po nim resztki tłuszczu, tworzymy smugi na powierzchni, ale możemy ją też zarysować i zniszczyć.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Zaklinaczka Smaku (@zaklinaczka_smaku) Żeby pozbyć się brudu z przedmiotów i mebli kuchennych, nie używajcie gąbki, która służy do mycia naczyń. Przygotujcie czystą, miękką ściereczkę oraz detergent przeznaczony do czyszczenia delikatnych powierzchni. Dopiero takie przetarcie blatów i innych powierzchni sprawi, że będą czyste, bez tłuszczu i bez smug. Ile bakterii jest na zmywaku do naczyń? Naukowcy z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie policzyli ilość bakterii mieszczących się na kuchennej gąbce. Żyje na niej 82 miliony bakterii z ponad 360 odmian. Jeden z nich powiedział nawet, że nie ma drugiego miejsca na ziemi, w którym żyłoby tak dużo mikroorganizmów. Z tego powodu gąbki nie należy używać do...