Wiele dań kuchni azjatyckiej oraz meksykańskiej zawiera papryczkę chilli. Dla niektórych jednak smak tego warzywa jest nie do zniesienia, ponieważ okropnie piecze! By złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, stosujcie podane niżej triki – dzięki nim jedzenie papryczek chilli nie będzie już torturą.

Papryczka chilli – wybierzcie odpowiednią

Ważny jest wybór odpowiedniej papryczki. Istnieje kilka gatunków papryki, które różnią się między sobą kształtem, kolorem oraz poziomem ostrości. Pomocna w jego ocenieniu jest skala Scoville’a, która służy między innymi do oceny ostrości jedzenia. Skala ocenia ilość kapsaicyny zawartej w papryczce – a to właśnie kapsaicyna odpowiada za uczucie pieczenia po zjedzeniu papryczki.

Papryczka chilli – wydrążcie środek

Kapsaicyna znajduje się głównie w nasionach, miąższu i włóknach wewnątrz papryki. Dlatego, by zmniejszyć ostrość warzywa, powinno się całkowicie wydrążyć środek. Koniecznie róbcie to w rękawiczkach, by nie podrażnić sobie rąk i nigdy nie dotykajcie palcami oczu, jeśli wcześniej mieliście kontakt z papryczkami! Grozi to silnym podrażnieniem oka.

Wypłuczcie papryczkę chilli

Pomocne może być wypłukanie papryki w wodzie przed przygotowaniem. Papryczkę należy przeciąć wzdłuż i wypłukać cały jej środek pod strumieniem bieżącej wody. Wypłucze ona część związków, które odpowiadają za ostrość papryczki. Pamiętajcie jednak, że papryka koniecznie musi być rozcięta – płukanie jej w całości nie ma większego sensu.

Zobacz także:

Namoczcie papryczkę chilli w occie

Kolejnym sposobem na zmniejszenie ostrości papryczki chilli jest wypłukanie jej w roztworze wody i octu. Przyda się w przypadku przyrządzania gotowanych papryczek jalapeño – należy po ugotowaniu włożyć je do wody wymieszanej z octem w proporcji 3:1 i odstawić na godzinę. Po tym czasie możecie już wypłukać papryczki – powinny być już znacznie mniej ostre. Jeżeli jednak ich smak wciąż wam nie odpowiada, dolejcie wody z octem i moczcie jeszcze przez jakiś czas.

Odpowiednie podanie papryczki chilli

Tym, co łagodzi nieprzyjemne objawy wywoływane przez kapsaicynę, jest tłuszcz. Dlatego po zjedzeniu ostrych papryczek dobrze jest popić je tłustym mlekiem lub śmietaną! Same papryczki warto podawać z żółtym serem, tłustą śmietaną albo awokado – ważne, by dodatki serwowane razem z papryczkami były bogate w tłuszcz.

Przyzwyczajajcie organizm do papryczek

Możliwe jest „uodpornienie” się na pieczenie po zjedzeniu papryczek chilli. By to zrobić, należy stopniowo włączać papryczki do swojej diety – po jakimś czasie zauważycie, że wydają się znacznie mniej ostre niż na początku!

Czytaj także: