Proste triki, które przespieszają metabolizm i pomagają szybko zrzucić kilogramy. Wystarczy wprowadzić w życie
Adobe Stock
Newsy

Proste triki, które przyspieszą metabolizm i pomogą zrzucić kilogramy. Wystarczy wprowadzić je w życie

W skutecznym odchudzaniu ważne jest nie tylko co i jak dużo jecie. Zacznijcie rozumieć swój organizm i jeść... sprytnie.

Z wiekiem, choćbyście cały czas odżywiali się tak samo, zaczynacie tyć. Zastanawiacie się wtedy, o co chodzi? Przyczyną jest metabolizm, czyli przemiana materii. Z upływem lat metabolizm zmienia się i sprawia, że wielu z nas przybywa coraz więcej kilogramów. Wtedy istnieją zwykle dwa wyjścia:

  • Zacząć mniej jeść. Lub dostarczać sobie produktów mniej kalorycznych
  • Zacząć inaczej jeść. Dzięki temu poprawicie przemianę materii

Magda Gessler odpowiada na pytania

Sztuczki na lepszy metabolizm

Istnieje 5 prostych metod, które pozwalają przyspieszyć metabolizm:

  1. Jedzcie śniadania. Dzięki śniadaniom jedzonym najlepiej około godzinę po obudzeniu pobudzacie organizm po nocy do działania. Śniadania jednocześnie pozwalają utrzymać wysoki poziom energii przez cały dzień oraz  uniknąć podjadania.
  2. Jedzcie błonnik. Zarówno na śniadanie jak i na pozostałe posiłki jedzcie potrawy zawierające dużo błonnika pokarmowego, np. owsiankę czy warzywa. Błonnik przechodząc przez układ pokarmowy ułatwia i przyspiesza trawienie, ułatwia wypróżnianie, zapobiega zaparciom.
  3. Pijcie kawę lub herbatę. Kofeina i teina pobudzają układ trawienny, przyspieszają trawienie zjedzonych pokarmów
  4. Unikajcie produktów przetworzonych i alkoholu. Wysoko przetworzona żywność jest zazwyczaj bogata w tłuszcze trans, cukier i sól. Tego typu jedzenie sprzyja tyciu i spowalnia metabolizm, działając  odwrotnie niż byśmy sobie tego życzyli. Alkohol z kolei to nie tylko puste kalorie, ale także substancja zaburzająca pracę całego organizmu. Do tego jako związek szkodliwy, jest usuwany, czyli trawiony i spalany w pierwszej kolejności, a to oznacza, że posiłki zjadane razem z alkoholem są „odkładane” na później… postaci tkanki tłuszczowej.
  5. Bądźcie aktywni fizycznie. Ruch nie tylko poprawia kondycję i dotlenia mózg, ale także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia metabolizm
Zobacz także
To śniadanie oczyszcza z toksyn i pobudza jelita do pracy. Dostarczy energii i pomoże zrzucić kilogramy

To śniadanie oczyszcza z toksyn i pobudza jelita do pracy. Dostarczy energii i pomoże zrzucić kilogramy

50-letnia Izabella Scorupco trzyma dietę i waży 55 kg. Nie uwierzycie, co zjada na śniadanie

51-letnia Izabella Scorupco trzyma dietę i waży 55 kg. Nie uwierzycie, co zjada na śniadanie

Ważne jest nie tylko co się je, ale także jak się je

Przechodząc na dietę zwykle zaczynacie kontrolować to co jecie i ile spożywacie kalorii. Zaczyna się więc żmudne liczenie kalorii każdego kęsa, jaki wkładacie do ust. Oczywiście zwracanie uwagę na to, żeby pożywienie było zdrowe i lekkostrawne jest bardzo ważne dla osób, których celem jest zrzucenie kilku kilogramów. Ograniczanie wielkości i kaloryczności posiłków, wyeliminowanie podjadania także sprzyja zrzucaniu nadwagi.

Jednak spójrzcie na tych wszystkich celebrytów, którzy mozolnie licząc kalorie i przechodząc głodówki, dumnie po kilku miesiącach prezentują swoje ciężko wypracowane sylwetki, a następnie bardzo szybko je tracą.

Z reguły ludzie odchudzający się popełniają kilka błędów, w wyniku których osiągają efekty odwrotne do zamierzonych. Wystarczy, że nie jedzą śniadań, bo myślą, że im później zaczną jeść w ciągu dnia, tym mniej kalorii zjedzą. To mit, oto jego skutki:

  • Wygłodzony organizm, zamiast spalać, magazynuje energię na przyszłość, przez co posiłki odkładają się jako tkanka tłuszczowa
  • Metabolizm, zamiast przyspieszać i pracować na pełnych obrotach, wiedząc, że systematycznie ma dostarczane paliwo w postaci pożywienia, zwalnia i zaczyna szwankować
  • Człowiek na diecie, tylko czeka aż ten koszmar skończy się, a gdy to się stanie, szybko wraca do starych nawyków

Rezultat jest taki, że najpierw udaje się z trudem  zrzucić 5 kg, a po miesiącu z przerażeniem stwierdzacie, że przybyło wam 7 kg. Zapomnijcie więc o diecie i stosujcie sztuczki na lepszy metabolizm. Zacznijcie od… śniadań.

Źródło: wprost.pl

Kto wie o tym skutku niejedzenia śniadania, nigdy nie wychodzi z domu na czczo (tytuł)
Adobe Stock
Newsy
Wiecie jakie są skutki niejedzenia śniadania? Odtąd już nigdy nie wyjdziecie z domu na czczo
Śniadanie powinno się jeść niedługo po obudzeniu, najlepiej w ciągu godziny od rozpoczęcia dnia. Co się stanie, gdy je pominiecie?

Czasem wybiegacie z domu bez śniadania, bo budzik nie zadzwonił i nie ma już czasu na posiłek. A czasem nie jecie go, bo o tej porze dnia nie jesteście jeszcze głodni. Niektórym też się wydaje, że jeśli nie zjedzą porannego posiłku, mogą w ten sposób „zaoszczędzone” kalorie zjeść na obiad lub kolację. Wyjaśniamy co wynika z takiego podejścia do śniadań. Jedzenie śniadań może mieć duży wpływ na zdrowie Śniadanie nie tylko pozwala się rozbudzić i zaspokoić poczucie głodu. Jest też zastrzykiem energii na pierwszą część dnia. Przeciwdziała skokom cukru we krwi, zmniejsza wzmożony apetyt i przyspiesza metabolizm. Jest niezbędnym posiłkiem do dobrego rozpoczęcia dnia, poprawy samopoczucia i koncentracji. Ważne jest nie tylko czy jemy, ale też co jemy na śniadanie. Skoki cukru we krwi związane ze spożyciem pierwszego posiłku w ciągu dnia, mogą wpływać na ogólny stan zdrowia. Przyjrzyjmy się fenomenowi tzw. drugiego posiłku. Zasada dietetyków mówi: - Co zjesz na pierwszy posiłek, będzie miało wpływ na to, jak zareagujesz na kolejny. Chodzi tu o to, że prawidłowo skomponowane pierwsze śniadanie, złożone z produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG), z dużą ilością białka, tylko nieznacznie podniesie poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla organizmu. Do tego przygotuje was do przyjęcia drugiego posiłku, który nawet jeśli będzie składał się z produktów o wyższym IG, pozwoli utrzymywać cukier na bezpiecznym, a nawet stabilnym i niskim poziomie. Zjedzenie śniadania będzie więc miało wpływ na to jak organizm zareaguje na przyjęcie spożytych składników. I nie jest to ważne jedynie dla cukrzyków, którzy muszą dbać o brak skoków cukru we krwi. Wszystkim pozostałym pozwoli zachować dobre samopoczucie w ciągu dnia i szczupłą sylwetkę....

Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą
AdobeStock
Newsy
Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą
Jesteście na diecie i dalej nie możecie schudnąć? Przyczyną może być dość prozaiczny powód. Sprawdźcie jak na zrzucanie ponadprogramowych kilogramów wpływa sen.

Chcecie zrzucić nadprogramowe kilogramy? Nie zaczynajcie swoich starań od poszukiwania wymyślnych diet i „sprytnych” sposobów na utratę wagi. Warto zacząć od podstawowego czynnika, który często odpowiada za sukces (lub niepowodzenie) w walce z nadwagą.  Wpływ snu na odchudzanie Tym, co ma duży wpływ na postępy w odchudzaniu jest nie tylko dieta, ale przede wszystkim sen! Dostępne są wyniki badań które udowadniają, że osoby, które się nie wysypiają są o wiele bardziej narażone na nadwagę oraz otyłość. Z czego to wynika? Gdy się nie wysypiamy, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. To prowadzi m.in. do zaburzeń produkcji dwóch hormonów, kluczowych przy odchudzaniu — leptyny i greliny. Leptyna odpowiada za hamowanie apetytu, a grelina za jego zwiększenie. Kiedy jesteśmy niewyspani, dochodzi do zaburzenia poziomu tych hormonów we krwi. Podwyższa się wówczas poziom greliny, a spada leptyny, w wyniku czego mamy wilczy apetyt — szczególnie na niezdrowe, kaloryczne przekąski.  Odwrotnie jest, gdy śpimy odpowiednio długo - wtedy w organizmie jest więcej leptyny, dzięki czemu mamy niższy apetyt i zjemy mniej.  Jak brak snu wpływa na metabolizm? Jeżeli śpicie krócej, niż potrzebuje tego wasz organizm, ucierpią nie tylko wasze hormony, ale i metabolizm. Ludzkie ciało potrzebuje odpoczynku w ciągu nocy, by się zregenerować po całym dniu. Jeśli nie śpimy, organizm zacznie magazynować spożyte kalorie zamiast je spalać, co prowadzi do zwiększenia tkanki tłuszczowej.  Kolejną przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu przez brak snu jest wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. W dużym skrócie, gdy śpicie krótko, organizm uznaje, że stało się tak ze względu na jakieś niebezpieczeństwo, więc pobudza was do „ucieczki”....

Fenomen ujemnych kalorii. Czy naprawdę można jeść i chudnąć?
Adobe Stock
Newsy
Czy można jeść i chudnąć? Czy fenomen ujemnych kalorii ma coś wspólnego z prawdą?
O ujemnych kaloriach słyszymy od fanatyków diet odchudzających. Niektórzy producenci tak reklamują swoje niskokaloryczne produkty. Czy istnieje żywność, która odchudza czy to tylko mit?

Nasz organizm, żeby wykonywać funkcje życiowe, potrzebuje energii i dostarczamy mu ją wraz z pożywieniem. Wartość energetyczna spożywanej żywności określania jest w kaloriach. Każdy człowiek, w zależności od płci, wieku, stylu życia potrzebuje określonej ilości kalorii w ciągu dnia. Jeśli nasz bilans energetyczny jest dodatni, to znaczy, że zjadamy więcej kalorii, niż potrzebujemy. Ta nadwyżka odkładana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli jest ujemny, chudniemy, ponieważ wydatkujemy więcej energii, niż sobie dostarczyliśmy. Czy istnieją produkty, które możemy jeść i jednocześnie chudnąć? Sprawdzamy, czym są ujemne kalorie. Czym są tzw. ujemne kalorie? O ujemnych kaloriach zaczęło się mówić w kontekście tzw. Diety Ujemnych Kalorii, polegającej na spożywaniu produktów o niskiej kaloryczności, zawierających duże ilości błonnika. Twórcy tej diety ogłosili, że są takie produkty jak np. marchew czy seler, które same zawierają bardzo mało kalorii, natomiast ich trawienie powoduje, że organizm wydatkuje więcej kalorii, niż przyjął podczas jedzenia. To nie do końca prawda... Oczywiście faktem jest, że istnieją produkty niskokaloryczne. Prawdą też jest, że organizm na proces trawienia zużywa pewną ilość energii (kalorii). Jednak błędne jest założenie, że jedząc produkty zakwalifikowane jako ujemnie kaloryczne, będziemy bez wysiłku chudnąć. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na pewnym gatunku jaszczurek, które trawią i wchłaniają wartości odżywcze pobierane z pokarmów, w sposób bardzo zbliżony od naszego. Jaszczurki były karmione niskokalorycznym, surowym selerem, który uwielbiają, a badacze przeliczyli ilość energii wydatkowanej na trawienie i inne procesy życiowe. Z wyliczenia wyszło im, że jaszczurki zachowały z każdej porcji zjedzonego selera...

Cierpicie na otyłość brzuszną? Słowa dietetyczki zaskakują: "żeby schudnąć, trzeba jeść"
Adobe Stock
Newsy
Cierpicie na otyłość brzuszną? Słowa dietetyczki zaskakują: „Żeby schudnąć, trzeba jeść”
Macie problemy z przydużym brzuszkiem? Takich rad od zawodowej dietetyczki na pewno byście się nie spodziewali...

Obwód pasa powyżej 88 cm w przypadku kobiet i powyżej 94 cm w przypadku mężczyzn – przekroczenie takich właśnie norm nazywa się otyłością brzuszną. Nie bez przyczyny jest ona podawana jako najbardziej groźny rodzaj otyłości. Czym grozi otyłość brzuszna? Dlaczego? Zacząć trzeba od podstawowego problemu, do którego prowadzi skumulowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej na odcinku brzusznym. Chodzi o nadmierne otłuszczenie centralnie położonych w jamie brzusznych narządów wewnętrznych, takich jak: Wątroba Żołądek Jelito grube Jelito cienkie Dwunastnica Trzustka Odkładanie się tłuszczu na brzuchu grozi także negatywnym wpływem na procesy przemiany materii, trawienie. Oprócz tego otyłość brzuszna prowadzi do rozwoju szeregu chorób. Wśród nich można wyróżnić takie schorzenia jak: Cukrzyca Nadciśnienie tętnicze Choroby układu sercowo-naczyniowego Wady postawy wynikające z obciążenia kręgosłupa Taki krótki i niepełny przecież wstęp w zupełności wystarcza jednak, by zdać sobie sprawę, że otyłości brzusznej należy się zdecydowanie wystrzegać. Zamiast jednak doprowadzać do nadmiernego otłuszczenia jamy brzusznej, lepiej zapobiegać. Zbalansowana dieta, codzienny ruch na świeżym powietrzu – nie odkryjemy Ameryki sugerując wszystkim podstawowe zasady zdrowego trybu życia dla zapobiegnięcia otyłości brzusznej. Co jednak zrobić, gdy nieszczęście już się przydarzyło i przyszło wam walczyć ze stanowczo zbyt dużym „brzuszkiem”? Według profesjonalnych dietetyków i specjalistów od odżywiania ważne jest zdrowe podejście do walki z uciążliwym i trudnym do uporania się problemem otyłości brzusznej. Dlaczego próbując zrzucić na wadze, nie należy się głodzić? Wewnętrzne...