Sezon na grzyby w pełni. W piwnicy stoją już zapewne słoiki marynowanych podgrzybków, w suszarkach suszą się borowiki na Wigilię, a w zamrażarce macie schowane pudełko z dorodnymi okazami do zupy. Skoro zapasy już zrobione - nadszedł czas, by na bieżąco wykorzystywać dary lasu. 

Ten dodatek zmienia smażone grzyby 

Smażone grzyby to świetny dodatek do obiadu. Dobrze przyprawione i przyrządzone mają swoich zagorzałych fanów. Pasują do różnego rodzaju mięs i dziczyzny. Możecie dodać je również do risotto lub spaghetti. Albo po prostu potraktować je jako przekąskę i zaserwować na chrupiącej grzance. 

Magda Gessler ma na nie wyjątkowy pomysł, który sprawia, że mogą stanowić pełnowartościowy posiłek. Dodaje do nich ser, który nie tylko wzbogaca smak, ale również podnosi wartość odżywczą całego dania. 

Zobacz także:

Przepis Magdy Gessler na grzyby z parmezanem  

Składniki: 

  • 1 kg prawdziwków (możecie wymieszać je z innymi grzybami) 

  • 100 g parmezanu lub innego twardego żółtego sera (np. cheddar)

  • 2 ząbki czosnku, 

  • 50 g masła lub oliwy z oliwek

  • rozmaryn  (opcjonalnie)

  • sól morska 

  • czarny pieprz 

Sposób przygotowania: 

  1. Grzyby oczyśćcie i oddzielcie kapelusze od nóżek. W przepisie wykorzystuje się jedynie górę grzybów, dół możecie przeznaczyć do suszenia. 

  1. Kapelusze umyjcie pod chłodną, bieżącą wodą. Pokrójcie na mniejsze kawałki. 

  1. Na rozgrzanej oliwie delikatnie podsmażcie czosnek. Wyciągnijcie go na talerzyk. Jego zadaniem było nadać aromat oliwie. 

  1. Na patelnię wrzućcie teraz grzyby i smażcie je na dużym ogniu 8 minut, aż do zrumienienia. 

  1. Zmniejszcie ogień, dodajcie rozmaryn i smażcie dalej, aż będą miękkie. 

  1. Przyprawcie, przełóżcie do miseczek i posypcie obficie tartym parmezanem. Gotowe! 

Jakie gatunki grzybów nadają się do smażenia? 

Niektóre okazy sprawdzają się nieco lepiej od innych podczas procesu smażenia. Mowa tu o grzybach, które są suche i zwarte. Zaliczyć można do nich prawdziwki i podgrzybki, a także kurki, rydze i smardze. Takie gatunki nie puszczą podczas obróbki zbyt wiele wody i będą się godnie prezentować po usmażeniu.