Etykieta, soki owocowe
Gotujmy.pl/Aleksandra Jaworska
Newsy

Producenci słodkich napojów dopuszczają się nieuczciwych taktyk? Zobaczcie, co piszą na opakowaniach swoich produktów

Podatek cukrowy namieszał na rynku napojów słodzonych. Niektóre ceny poszybowały znacząco w górę, co z kolei odbiło się na kieszeni przeciętnego konsumenta.
Aleksandra Jaworska
styczeń 16, 2021

Fani napojów z zawartością cukru mogą czuć się zawiedzeni. Za butelkę coli trzeba obecnie zapłacić znacznie więcej. Jakie zmiany zaszły jeszcze w słodkich napojach?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Podatek cukrowy obowiązuje od stycznia 2021 roku

Podatek cukrowy sprawił, że Pepsi lub Coca-Cola potrafią kosztować na stacjach benzynowych nawet ponad 10 zł za 1,5 l. Podobna zmiana dotyczy ceny popularnych małpek z alkoholem i napojów energetycznych. Na pewno zauważyliście różnicę w kupnie. 

Oprócz wymienionych i opodatkowanych produktów słodzonych są jednak napoje, których ceny mimo podatku się nie zmieniły. Zmiany widać za to w etykietach. Wystarczy sprawdzić treść na odwrocie i możecie poczuć się zdziwieni.

Podatek cukrowy oburzył konsumentów

Sprawdziły się obawy, że ciężar podatku zostanie przerzucony na klientów. Sytuacja trwa od początku stycznia. Za napoje słodzone płacicie znacznie więcej. Nie w każdej sytuacji tak się jednak stało. O ile ceny od razu rzuciły się w oczy, o tyle umknąć wam mogło, że w niektórych przypadkach zmienił się skład.

Jeden z bardziej wyrazistych przykładów do napój w kartoniku Riviva dla dzieci. Kupicie go w każdym sklepie sieci Biedronka. Zmiany, jakie zaszły w składzie Rivivy przed i po podatku cukrowym, są wręcz kolosalne.  Nie zmieniła się jedynie cena. Za stary i nowy sok Biedronka inkasuje tyle samo.

W napoju zmalała ilość cukru, praktycznie o połowę. Analogicznie spadła też ilość węglowodanów, także o połowę. Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Jeśli w napoju ilość soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, jest większa niż 20%, nie jest on objęty opłatą stałą. Kartonik Riviva zawiera 25%.

Mniej cukru, ta sama cena

Cena wspomnianego napoju w kartoniku nie zmieniła się. Cukier został zredukowany, a klient ostatecznie zapłaci tyle samo. Warto jednak nie zapominać, że w małym kartoniku, po zmianach, wciąż znajdziecie około jedną łyżeczkę cukru.

Podobna sytuacja ma miejsce w popularnym napoju dla dzieci - Kubuś. Podobnie jak w kartoniku Rivivy, cukru jest mniej, a właściwie to w nowym składzie nie znajdziecie go wcale. W tym napoju zwiększono jedynie ilość fruktozy, przez większy udział soków.

Czytajcie etykiety

Przed zakupem jakiegokolwiek towaru, czytajcie etykiety. Może się bowiem okazać, że kupujecie kota w worku. Biorąc pod uwagę zawartość cukru, im go mniej, tym dla was lepiej. Przez podatek cukrowy, ilość spożytego cukru najpewniej zmaleje, ale przyzwyczajanie do słodkiego smaku, może zostać na długie lata.

Komentarze