Producenci owoców nie zgadzają się na obniżki. Czereśnie wolą oddać zwierzętom niż sprzedać taniej
AdobeStock
Newsy

Producenci owoców nie zgadzają się na obniżki. Czereśnie wolą oddać zwierzętom niż sprzedać taniej

Niestety, być może przed długi czas nie kupcie tańszych warzyw i owoców. Okazuje się, że producenci nie są skłonni do obniżki cen.

Zwierzęta posilające się arbuzami czy czereśniami? To wcale nie taki rzadki widok. Okazuje się, że producenci żywności znacznie chętniej oddają ją na paszę dla zwierząt, niż sprzedają taniej. Duzi pośrednicy wykreowali rynek owoców, który uderza w sadowników. Mają oni osobliwy sposób na walkę z takimi cenami. Po prostu nie sprzedają wyprodukowanej przez siebie żywności „po kosztach”.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Owocowe desery dla… zwierząt

Klimat w tym roku wcale nie sprzyja sadownikom i rolnikom. Wszechobecna susza nie powiększa plonów, a produkcja warzyw i owoców jest daleka od rekordów.

Wszyscy sadownicy chcieliby uniknąć wyrzucania owoców. Niestety, obecnie bardzo często można zobaczyć sceny arbuzów i czereśni w ogromnych ilościach, które wyrzucane są na pola. Takie owoce stanowią paszę dla zwierząt.

Zobacz także
Owoce, warzywa, jajka - rolnicy sprzedają to na e-bazarku. Zamówilibyście jedzenie przez kuriera?

Owoce, warzywa, jajka - rolnicy sprzedadzą to na e-bazarku. Zamówilibyście jedzenie przez kuriera?

Ten sadownik sprzedaje owoce w automacie. Czy to koniec z handlem przy drodze?

Ten sadownik sprzedaje owoce w automacie. Czy to koniec z handlem przy drodze?

Niemy protest sadowników

Taka sytuacja spowodowana jest protestem sadowników. Uważają oni, że duzi pośrednicy wykreowali ceny i zmienili rynek na ich niekorzyść. Obecnie producenci czereśni otrzymują za kilogram zaledwie 3,63 do 4,09 zł. To bardzo mało, biorąc pod uwagę ceny czereśni w sklepach. We włoskiej Apulii czereśnie bardzo obrodziły. Sadownicy nie zgadzają się jednak na sprzedaż w niekorzystnych ich zdaniem cenach. Sprzedają je jako paszę, a jeszcze inni po prostu otrząsają drzewa, aby spadły i zgniły pod nimi.

Hiszpańskie arbuzy dla owiec

Podobna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii. Bardzo niskie ceny arbuzów i melonów są tam wynikiem importu z Maroka. Ceny tych owoców sięgają nawet 45 groszy za kilogram, które mogą otrzymać hiszpańscy plantatorzy.

Jakiś czas temu protestowali oni, wysypując na ulice ciężarówki z owocami w akcie protestu. Przez obecną sytuację są oni zmuszeni do niszczenia produkcji, lub przeznaczania jej dla zwierząt, głównie owiec.

Wiele osób twierdzi, że takie działania są nierozsądne. Uważają oni, że lepiej by było, gdyby sadownicy przekazali swoje plony najuboższym lub specjalnym organizacjom. Jakie jest wasze zdanie?

Sad jabłkowy
ZoomTeam/Adobe Stock
Newsy
Biedronka sprzedaje polskie jabłka za bezcen. Tak tanio jeszcze nie było
Biedronka zachęca klientów wielką obniżką cen na polskie jabłka. Sieć sprzedaje owoce po rekordowo niskich cenach!

Jedna z ulubionych sieci supermarketów zachęca do kupna jabłek „prosto z polskich upraw” za jedyne 1,99 zł za opakowanie o wadze 1,5 kg. W przeliczeniu na jeden kilogram jest to cena zaledwie 1,30 zł. Koszt jabłek oferowany przez Biedronkę jest konkurencyjny w stosunku do innych sieci handlowych. W większości marketów za polskie jabłka trzeba zapłacić przynajmniej 1,99 zł/kg.  Ile zarabia sadownik? Sadownicy uważają, że tego typu promocja najbardziej uderza w nich. Przy tak niskiej cenie, marża i zysk dla hodowcy muszą być bardzo niskie. Po doliczeniu opakowania, kosztu przygotowania, transportu oraz marży dla sklepów Biedronka, kwota, którą może uzyskać sadownik to grosze. Hodowcy przestrzegają także przed zachęcającym do zakupu hasłem „prosto z polskich upraw”. Wtajemniczone osoby wiedzą, że sezon na jabłka rozpoczyna się raczej jesienią, dlatego reklamowane jako pochodzące z „polskich upraw” pochodzą tak naprawdę z chłodni. To jedna z wielu sprytnych sztuczek sklepów spożywczych , które mają na celu zwiększenie sprzedaży. Wielu klientów bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często są oni okłamywani – zarówno przez sprzedawców, jak i producentów żywności. Sadownicy odrabiają straty Zawód hodowcy warzyw i owoców jest niepewny i zależny w dużej mierze od pogody. Zarobki są rzadko możliwe do dokładnego oszacowania, a duża konkurencja (prowadzona zwłaszcza przez supermarkety) sprawia, że coraz rzadziej sprzedają się towary nieidealne - a te delikatnie uszkodzone, ale nadal jak najbardziej zdatne do spożycia są marnowane. Ostatnio pisaliśmy o tym, że sadownicy chcą sprzedawać „jabłka po gradzie” , które zostały subtelnie obite, ale nadal są smaczne i dojrzałe. Czytaj też: Ekonomista:...

Polskie czereśnie gniją na straganach. Nikt nie chce ich kupować
AdobeStock
Newsy
Polskie czereśnie gniją na straganach. Nikt nie chce ich kupować
Pomimo coraz niższych cen, polskie czereśnie nie cieszą się wzięciem. Część owoców może się zmarnować.

Pamiętacie, jak pisaliśmy o rekordowych cenach czereśni w Polsce ? Trudno się dziwić, że były wówczas mało popularnym towarem. Teraz jednak to sprzedawcy narzekają na niski popyt na czereśnie i to pomimo znacznie atrakcyjniejszych cen. Z czego to wynika? Niskie ceny nie oznaczają lepszej sprzedaży O tym, że obniżenie cen nie zawsze przełoży się na zwiększony popyt, boleśnie przekonali się rolnicy uprawiający czereśnie . Obecnie w hurtowniach ceny tych owoców wahają się od 3 zł za kilogram czereśni najniższej jakości (odmiana Poznańska) do 6-7 zł za najlepsze czereśnie. Bardzo źle jest na rynku owoców w Sandomierzu, gdzie czereśnie praktycznie się nie sprzedają, pomimo bardzo niskich cen, których wartość jest już poniżej kosztów produkcji. Część owoców prawdopodobnie się zmarnuje, ponieważ nikt nie kupuje ich nawet dla przetwórstwa! Rolnicy nie robią sobie nadziei, że sytuacja nagle się poprawi. Możliwe, że sprzedaż czereśni zwiększy się dopiero na sam koniec zbiorów, gdy dojrzeją ostatnie, późne odmiany. Nie lepiej jest na rynkach detalicznych – tam ceny czereśni nie spadają tak szybko, jak w hurcie. A to oznacza, że zwykli konsumenci rezygnują z kupna tych owoców ze względu na ceny. Tureckie czereśnie lepsze od polskich? Zaskakujący może być dla wielu fakt, że sprzedawane w supermarketach czereśnie często… wcale nie pochodzą z Polski. Choć ceny w hurcie są niskie, handlowcy decydują się na sprowadzanie czereśni z Turcji. Dostajemy informacje od sadowników, że pośrednicy nie są zainteresowani kupowaniem czereśni. Wiecie dlaczego? Właśnie tutaj macie odpowiedź. Największa sieć sklepów zaopatrująca Polaków nie jest zainteresowana kupowaniem polskich czereśni. W Polsce więcej jest czereśni z Turcji niż krajowych – napisali...

AdobeStock
Newsy
Za 1 kg czereśni zapłacicie tyle, co za bak paliwa. Nie uwierzycie w tę cenę! A inne owoce?
Wygląda na to, że w tym roku do grona tak luksusowych dań jak kawior i trufle dołączy placek z czereśniami, ponieważ ceny tych owoców są po prostu niewyobrażalne. Sprawdźcie sami!

W tym roku ceny owoców sezonowych są tak wysokie, że niektórzy przecierają oczy ze zdumienia i wciąż nie mogą uwierzyć w to, ile trzeba zapłacić za kilogram truskawek. Jednak ceny czereśni sprzedawanych w jednej z podwrocławskich miejscowości rozłożą was na łopatki. Drożej chyba nigdy nie było! Rekordowe ceny czereśni Internet zaczynają obiegać zdjęcia ze straganów z owocami, gdzie truskawki, czereśnie czy szparagi są sprzedawane po skandalicznie wysokich cenach. Nikogo już nie dziwi 30 złotych za kilogram truskawek, jednak cena czereśni w podwrocławskim Wilkszynie to gruba przesada. Na straganie w tej miejscowości można kupić kilogram czereśni za jedyne… 163,99 zł za kilogram! Raczej mało kto może sobie pozwolić na zakup tych smacznych owoców po tak wysokich cenach. Czyżby czereśnie dołączyły właśnie do grupy towarów luksusowych? Nie lepiej jest z truskawkami. Poniższe zdjęcie przedstawia warzywniak w Warszawie, gdzie za kilogram truskawek trzeba zapłacić aż 39 złotych. Marne zbiory i wysokie ceny owoców Dlaczego owoce w tym roku są tak drogie? Wynika to z kilku czynników. Plantator z Mazowsza, pan Jacek Wysocki tłumaczy, że pogoda w tym roku była wyjątkowo niesprzyjająca, przez co zbiory są marne, a owoce drogie: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Innym problemem jest brak rąk do pracy. W tym roku do pracy przy zbiorach zgłosiło się o wiele mniej osób niż zwykle, prawdopodobnie przez pandemię koronawirusa: Truskawek może nawet brakować na rynku. Sporo plantacji jest zapuszczonych po epidemii COVID, gdy w ubiegłym roku brakowało...

Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? To informacje prosto od sadowników
AdobeStock
Newsy
Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? To informacje prosto od sadowników
Sprawdźcie, czy czereśnie są robaczywe w prosty sposób. Wystarczy zwrócić uwagę na mały szczegół.

W końcu nadszedł sezon na czereśnie. Niedawno informowaliśmy was o bardzo wysokich   cenach czereśni . Ostatnio owoce te jednak staniały. Już można dostać je na ryneczkach i bazarach w całkiem okazyjnych cenach. Zanim zdecydujecie się na zakup czereśni, koniecznie dokładnie się im przyjrzyjcie. Sadownicy zdradzili, jak sprawdzają jakość czereśni. Według nich, trzeba bardzo mocno przyjrzeć się skórce owoców. Jak sprawdzić czy czereśnie są robaczywe? Jest kilka metod na pozbycie się robaków z czereśni , ale znacznie lepiej jest po prostu kupić owoce, które nie są robaczywe. Czasem pięknie wyglądające i soczyste owoce, są niestety pełne robaków. Niektórzy mimo wszystko decydują się na jedzenie czereśni z białkowym dodatkiem, ale eksperci to odradzają. Plantatorzy i sadownicy oraz osoby, które pracują na co dzień przy uprawach czereśni, znają skuteczny trik na rozpoznanie, czy w owocach znajdują się robaki. Żeby sprawdzić czy dana czereśnia zawiera "nieproszonego lokatora", trzeba obejrzeć z bliska jej skórkę. O obecności robaka może świadczyć mała, ciemna plamka. Taka czereśnia jest najprawdopodobniej robaczywa. Czasami plamki pojawiają się na owocach z innych przyczyn, dlatego najlepiej sprawdźcie kilka owoców z danej partii. Inną metodą jest oczywiście zapytanie o to sprzedawców. Zazwyczaj dobrze znają oni swój towar i mogą podpowiedzieć, czy dane czereśnie bywają robaczywe. Właściwości zdrowotne czereśni Jeśli czereśnie okażą się zdrowe i nie będą miały wewnątrz robaków, jedzcie je garściami. Wykorzystajcie w pełni sezon na te owoce i zajadajcie je często. Czereśnie są przede wszystkim przepyszne, ale też bardzo zdrowe. Są niskokaloryczne i mogą je spożywać osoby odchudzające się, a nawet cukrzycy. Czereśnie mają też inne...