Topione ciasto drożdżowe możecie znać również pod nazwą topielec. Jest bardzo łatwe w wykonaniu i zawsze wychodzi. To nieco zapomniany przepis, którego używały nasze prababcie, które były mistrzyniami gotowania i pieczenia.

Topielec to ciasto, które jest ciężkie i wilgotne, zachwyca swoim smakiem i nietypową konsystencją. Po jego spróbowaniu z pewnością porzucicie klasyczne lekkie drożdżowe wypieki na długo. Dodatek rodzynek, skórki pomarańczowej lub cytrynowej z pewnością wzbogaci smak ciasta. Po upieczeniu skórka topionego ciasta drożdżowego jest przyjemnie chrupiąca, a ciasto nie schnie tak szybko jak jego tradycyjna wersja. Zachowa świeżość przez kilka dni!

Pamiętajcie, aby nie wyrabiać ciasta zbyt długo po dodaniu cukru, będzie miało chropowatą strukturę, ale bez obaw, składnik ten rozpuści się w trakcie pieczenia. Ciasto w trakcie wyrabiania może mieć nieco rzadszą konsystencję.

Przepis na topione ciasto drożdżowe

Składniki

  • 3 szklanki mąki
  • 3 jajka w rozmiarze L
  • 50g świeżych drożdży
  • Kostka masła
  • 1 szklanka cukru
  • Opcjonalnie: rodzynki, skórka pomarańczowa lub cytrynowa

Przygotowanie

  1. Masło roztopcie w garnuszku na wolnym ogniu, a następnie schłodźcie do temperatury pokojowej.
  2. Wszystkie składniki (oprócz cukru i ewentualnych rodzynek itp.) połączcie ze sobą i wyróbcie ciasto.
  3. Zagniecione ciasto uformujcie w kulę i… wrzućcie do miski wypełnionej wodą. Opadnie na dno, a po około 15-20 minutach wypłynie na wierzch. To znak, że możecie przejść do kolejnego kroku.
  4. Dodajcie do ciasta cukier oraz rodzynki lub skórkę z cytrusów, jeśli zdecydowaliście się ich użyć.
  5. Formę np. podłużną keksówkę wysmarujcie dokładnie masłem i wysypcie mąką.
  6. Gdy wszystko połączycie (cukier nie musi się roztopić i idealnie połączyć z ciastem) przełóżcie do formy do wyrośnięcia.
  7. Po około 40-45 minutach ciasto jest gotowe do pieczenia.
  8. Pieczcie topielca w nagrzanym piekarniku do 175 stopni przez około godzinę.

Smacznego!

Zobacz także: