Właściciel sieci piekarni "Putka" tłumaczy dlaczego pomimo zerowego VAT ceny nie spadną.
Adobe Stock
Newsy

Prezes sieci piekarni „Putka" tłumaczy, dlaczego pomimo zerowego VAT, ceny nie spadną

Premier apelował do przedsiębiorców, żeby obniżali ceny produktów objętych zerowym podatkiem VAT. O tym, czy obniżki są możliwe mówi Grzegorz Putka, prezes sieci piekarni.

Odkąd premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 lutego 2022 r. zostanie zmniejszony do zera podatek VAT na produkty objęte 5-cioprocentową stawką VAT, w tym pieczywo, czekamy na to, jakie ceny zobaczymy w sklepach po tej dacie. Też zastanawiacie się, czy ceny chleba faktycznie spadną, czy też nadal będą rosnąć? Prezes piekarni „Putka" uważa, że nie spadną i wyjaśnia dlaczego.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wszystko drożeje, dlaczego więc chleb ma tanieć?

Serwis portalspozywczy.pl zapytał nowego prezesa sieci Piekarni Cukierni „Putka”, Grzegorza Putkę o sytuację jego firmy w obliczu rosnących cen nośników energii i panującej inflacji. Grzegorz Putka wskazał na 3 problemy, z którymi borykają się dziś piekarnie. To:

  • Rosnące ceny gazu i prądu
  • Rosnące koszty surowców
  • Inne koszty, które też są coraz wyższe, między innymi koszty opakowań i paliw

Żeby nie być gołosłownym, prezes posłużył się konkretnymi liczbami, które dotyczą jego przedsiębiorstwa:

– W naszym przypadku gaz i prąd wzrosły ponad trzykrotnie. Historycznie koszty te stanowiły ok. 4 proc. kosztów produkcji. W tym momencie to już 12 proc.

- Rosną również koszty surowców. Cena podstawowego surowca, czyli mąki, wzrosła prawie dwukrotnie. Cena mąki przez długi czas utrzymywała się ok. 1 zł za kg. Teraz przebija 2 zł.

Szef sieci jest zdania, że będzie to miało bardzo duży wpływ na ceny pieczywa.

Zobacz także
Chleb nawet za… 40 zł? Właściciele piekarni mówią, że inaczej nie przetrwają podwyżek cen gazu

Chleb nawet za… 40 zł? Właściciele piekarni mówią, że inaczej nie przetrwają podwyżek cen gazu

Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler

Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler

Prezes piekarni: „Nie uda nam się obniżyć cen”

Zarządzający siecią „Putka” zwrócił uwagę, że inflacja jest tak wysoka, że obniżony VAT na produkty piekarnicze i ciastkarskie nie zrównoważy wzrostu cen.

- W naszym przypadku, dla zdecydowanej większości produktów nie uda nam się obniżyć cen. Pozwoli nam to jednak zmniejszyć skalę podwyżek. Już pracujemy nad nowymi cenami. Ostatnie zmiany wprowadziliśmy w październiku ubiegłego roku, nie doszacowaliśmy wtedy jednak wzrostów cen mąki oraz mediów. Dlatego teraz jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o kolejnych. Zaplanowane przez nas podwyżki będą trochę niższe dzięki obniżeniu VAT, ale niestety nadal znaczące.

Odniósł się też do zapowiedzi, które już pojawiły się w sieciach handlowych, z którymi mają długoterminowe kontrakty, że sklepy będą obniżać ceny produktów z zerowym VAT-em.

- Producentom może być trudniej wynegocjować podwyżkę, ponieważ sieci będą wskazywały, że muszą teraz obniżyć ceny, a nie je podwyższać.

Martwi go też apel premiera Mateusza Morawieckiego do producentów, żeby obniżki VAT „nie brali dla siebie”, tylko zmniejszali o nią ceny produktów. W swoim wystąpieniu premier zwrócił się też do konsumentów, żeby zwracali uwagę, czy ceny faktycznie się zmniejszają i naciskali na te obniżki.

- Obawiamy się też reakcji Klientów, jeżeli tej obniżki nie wprowadzimy, a raczej nie będziemy w stanie znaleźć zapasu cenowego. Klienci mogą uznać, że przedsiębiorcy zostawili dla siebie obniżkę, którą rząd „dał” obywatelom. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczywiste koszty wzrosły o wiele więcej niż te 5 proc.

Źródło: Portalspożywczy.pl

Sieci obniżają ceny i podnoszą pensje pracownikom. Ekonomiści .......Wiemy na czym w obec tego będą zarabiać i to nie jest dobra wiadomość.
Adobe Stock
Newsy
Sklepy obniżają ceny. Ekonomista: „Koszty będą przeniesione na dostawców i inne kategorie produktów”
Jeśli duże sieci obniżą ceny z tytułu zerowego VAT przy wysokiej inflacji i jednocześnie podwyższą pensje pracowników, to na czym będą zarabiać? Dr Andrzej Maria Faliński wyjaśnia kto może stracić na obniżkach.

Rząd od 1 lutego 2022 r. czasowo obniży VAT na niektóre produkty żywnościowe z 5% do zera. Klienci spodziewają się wobec tego obniżki cen podstawowych produktów takich jak pieczywo. Tymczasem ceny cały czas rosną. Czy sklepy po 1 lutego obniżą ceny o podatek VAT, czy może raczej podwyższą, ale o 5% mniej niż wynikałoby to z rachunków? Morawiecki: „Apeluję do przedsiębiorców o obniżenie cen o 5%” Premier Mateusz Morawiecki wykorzystał przygotowania do obniżki podatku VAT, aby zwrócić się do producentów i sprzedawców żywności o obniżenie cen: - Te produkty, które są dziś na stawce VAT 5 proc., zostaną objęte bez wyjątku obniżką do 0 proc. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni obniżyć ceny na te artykuły. Jednocześnie ostrzegał: - My mamy Inspekcję Handlową i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniam, że wszystkie mechanizmy po stronie państwa zostaną uruchomione, ale liczę też na aktywność obywatelską i konkurencję. Jak zareagowały sieci handlowe na czasową obniżkę VAT? Lidl niedługo po wystąpieniu premiera ogłosił swoim klientom, że obniży ceny 2 tysięcy produktów. Do deklaracji przyłączyły się także inne sieci, mówiąc o obniżkach lub promocjach w wysokości 5 proc.  Mirosław Wawryszczuk, dyrektor sprzedaży w sieci Stokrotka zapowiedział, że jego sieć obniży ceny aż 12 tys. produktów: - Jako sieć zawsze postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego w związku z zapowiadanym zmniejszeniem podatku VAT podjęliśmy decyzję, że obniżamy ceny produktów w naszych sklepach. Dzięki temu klienci będą mogli znaleźć w całej sieci Stokrotka ponad 12 tysięcy artykułów spożywczych w atrakcyjnych, niższych cenach. Aldi chce wyprzedzić...

Morawiecki apeluje do firm o obniżenie cen, bo VAT spadnie o 5 porc. Chce przerzucić na nie odpowiedzialność za wzrost cen?
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Morawiecki apeluje do firm o obniżki cen żywności. Chce zrzucić na nie odpowiedzialność za drożyznę?
Rząd zapowiedział czasową obniżkę podatku VAT na artykuły żywnościowe do zera. Jakie przyniesie to efekty i czy możemy spodziewać się spadku cen?

Ceny poszybowały, a ekonomiści ostrzegają, że jesteśmy dopiero na początku inflacji. Największe wzrosty dotyczą nośników energii, takich jak gaz i prąd, a one przekładają się na dalsze podwyżki wszystkiego, w tym żywności. Czy obniżka VAT z 5 proc. do zera, którą proponuje rząd, pozwoli zatrzymać rosnące ceny żywności? Eksperci banku Credit Agricole: „Obniżka VAT może pobudzić popyt, ale nie obniżyć inflację" Od początku rosnącej inflacji, eksperci zarzucają rządowi i Bankowi Centralnemu brak planu przeciwdziałania inflacji. Ekonomiści wielokrotnie krytykowali bezczynność Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, w sprawie stóp procentowych. Prezes tłumaczył, że cały czas przygląda się rosnącej inflacji i nie ma powodów do paniki i przedwczesnych działań, a gdy zaczął wreszcie podejmować działania, które nakłada na niego prawo, okazało się, że jest to reakcja spóźniona. Także rząd był w ostatnich miesiącach krytykowany za brak czynności mających przeciwstawiać się gwałtownie rosnącym cenom. Na przełomie roku zdecydował się na pierwsze kroki, które od dawna wskazywała opozycja m.in. zmniejszenie akcyzy na paliwa. Jednocześnie dodał swój autorski pomysł – zerowy VAT na produkty żywnościowe. Obniżenie VAT brzmi dobrze, dlatego inicjatywa od razu zaczęła być nagłaśniana przez media jako aktywne działanie rządu przeciwdziałające szalejącej inflacji. Tego przekazu nie przykryły opinie ekspertów pokazujące, że czasowa zmiana stawek VAT w przypadku niskomarżowych artykułów spożywczych, nie przyniesie ulgi konsumentom. Będzie za to przyczynkiem do jeszcze większego wzrostu cen po przywróceniu obecnego poziomu VAT. Analitycy banku Credit Agricole wspomnieli też, że tego typu mechanizmy są skuteczne przy pobudzaniu popytu na rynku, ale kompletnie...

Orlen odbiera niedzielnych klientów lokalnym sklepikom? Handlarz składa zażalenie do prezydenta
Flickr
Newsy
Od 1 lutego Lidl obniży ceny o VAT. Czy w sklepach osiedlowych też będzie można liczyć na obniżki?
VAT na niektóre produkty zostanie tymczasowo zmniejszony. Jak na to zareaguje rynek i kto na obniżce skorzysta, a kto straci?

Gdy rząd zapowiedział czasową obniżkę 5-procentowej stawki VAT na niektóre artykuły spożywcze, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do przedsiębiorców z apelem, żeby przełożyli tę obniżkę na ceny swoich produktów. W tym samym czasie niektóre rachunki producentów i sprzedawców zaczęły rosnąć nawet o kilkaset procent. Czy możemy liczyć na obniżki? Lidl zapowiedział, że będzie tak w sklepach tej sieci. Które produkty będą tańsze w Lidlu od 1 lutego? Sieć Lidl zapowiedziała, że od początku lutego 2022 r. obniży ceny niektórych artykułów o wartość czasowo obniżonego do zera podatku VAT. Wojciech Grohn, Członek Zarządu ds. Zakupów, Lidl Polska pochwalił się, że badanie koszyków cenowych opublikowane pod koniec zeszłego roku potwierdziło, że ceny w sieci na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy spadły o 5,13 proc. I potwierdził, że w chwili czasowego zmniejszenia podatku VAT zapowiadanego przez polski rząd, Lild obniżając ceny swoich produktów „odda VAT” klientom: - Ceny produktów spożywczych zostaną obniżone w wyniku wprowadzenia tymczasowych stawek VAT 0% dla artykułów, które do tej pory były objęte stawką VAT 5%. Jest to kolejny krok w kierunku wzmocnienia domowych budżetów naszych klientów.” Klienci mogą się spodziewać, że spadną ceny takich produktów jak: Masło Mleko Śmietana Pieczywo Jabłka Marchew Ziemniaki Lista tańszych produktów jest długa. Znajduje się na niej co najmniej 2000 pozycji. Jak na obniżkę VAT-u zareagują inne sieci, a jak drobni sklepikarze? Można się spodziewać, że w ślady Lidla pójdą też inne dyskonty i hipermarkety. Te duże przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na obniżkę cen. Nie tylko mają...

Lista produktów zwolnionych z VAT od 1 lutego. Sami sprawdźcie czy są tańsze
Adobe Stock
Newsy
Lista produktów zwolnionych z VAT od 1 lutego. Sprawdźcie, czy rzeczywiście będą tańsze
Ceny w sklepach zaczęły gwałtownie rosnąć już we wrześniu 2021 r. To wtedy po raz pierwszy Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja jest najwyższa od 20 lat. A jaka jest już dziś? Czy wpłynie na nią obniżka VAT-u od lutego?

W grudniu inflacja przekroczyła 8% i nieubłaganie zbliża się do poziomu dwucyfrowego. Rząd w walce z nią wprowadza rozwiązania nazwane tarczami antyinflacyjnymi. Pierwsza tarcza,  w postaci obniżki podatków na paliwa: energię i gaz, okazała się niewystarczająca. Dlatego też 1 lutego 2022 zostanie wprowadzona kolejna, która ma obniżyć VAT m.in. na wybraną żywność. Które artykuły spożywcze mogą być wkrótce tańsze i czy faktycznie takimi będą? Lista produktów z zerowym VAT Ministerstwo Finansów udostępniło listę produktów, do których podatek VAT zostanie obniżony ze stawki 5% do zera. Oto one: Mięso i podroby jadalne Ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne – z wyłączeniem homarów i ośmiornic Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego Jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich), całe i w kawałkach, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy jadalne Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów Zboża, produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza — wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego — wyłącznie jadalne Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, lub z owadów — z wyłączeniem: kawioru, homarów i ośmiornic Przetwory ze...