Pleśń pojawiająca się w przetworach to zmora wszystkich, którzy je robią. Wystarczy pominięcie jednego szczegółu w przygotowaniach, by zrujnować przepyszną zawartość. Nie martwcie się. Jeżeli będziecie trzymać się poniższych zasad, zapewnicie trwałość i bezpieczeństwo swoim wekom. 

Do czego dodawać prażone jabłka? 

Prażone jabłka można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Pasują zarówno do dań słodkich, jak i tych bardziej wytrawnych. Jeżeli jednak chcecie wykorzystać je do mięs powinniście dodać do nich odrobinę majeranku.

  • Popularny ryż z jabłkiem stosowany przy kłopotach żołądkowych, to klasyk klasyków. Mając pod ręką zapas prażonych jabłek, możecie niezwłocznie pomóc swojemu żołądkowi. 
  • Szybka szarlotka wymaga już tylko doprawienia tych owoców sporą ilością cynamonu i odrobiną cytryny. Rolada z jabłkami będzie z kolei wyjątkowo pyszna i delikatna w smaku. 
  • Naleśniki z jabłkiem to, obok serowych, ulubione śniadanie najmłodszych. Natomiast jabłka prażone dodane do klasycznej owsianki czy jaglanki uczynią ją waszym numerem jeden podczas pierwszego posiłku. 

Jak zabezpieczyć jabłkowe weki przed pleśnieniem? 

Zobacz także:

Aby wasze jabłkowe weki ominęło psucie, powinniście przestrzegać pewnych zasad. Odstępstwo w tej materii prawie zawsze oznacza pleśnienie. 

  • Pamiętajcie, że przygotowane słoje nie mogą być przechowywane w nieskończoność. Warto zaznaczyć na nich datę produkcji i o niej pamiętać. Najlepiej spożyjcie je przed następnym sezonem. 
  • Cukier to świetny konserwant. Jeżeli chcecie mieć pewność, że wasze jabłka dotrwają do finału bez pleśni, lepiej dodajcie go do przetworu. 
  • Słoiki na jabłka muszą być umyte, wyparzone i dokładnie osuszone. Wieczka natomiast powinny być nowe, a na pewno nieuszkodzone. Należy je również dla pewności wyparzyć. 
  • Do słoików nakładajcie wrzącą masę jabłkową, bo tylko taka zamknie słoje. Sprawdźcie, czy wieczka się zassały. Dla pewności możecie pasteryzować słoiki w wodzie przez 15 minut. 

Jakie jabłka nadają się do prażenia na zimę? 

Do przetworów należy wybierać zdrowe, nieuszkodzone owoce. To pierwsza i najważniejsza zasada przetwarzania. Odmiana jabłek ma tutaj drugorzędne znaczenie, chociaż też istotne. 

W zimowych przetworach z jabłek dobrze sprawdzają się ich późne odmiany, takie jak kwaskowa Szara Reneta i słodsza Złota Reneta. Możecie zamknąć w słojach również Ligole lub Glostery. Pomieszanie kilku odmian ze sobą przyniesie świetne rezultaty smakowe.