do czego są dziurki w patyczkach od lizaków
Adobe Stock
Newsy

Prawie nikt nie wie do czego służą dziurki w patyczkach do lizaków. Prawda całkowicie zaskakuje

Oprócz słodkiej główki każdy lizak składa się również z patyczka. Większość łasuchów, przede wszystkim dzieci, stale męczy swoich rodziców pytaniem – „dlaczego tutaj jest dziurka?”. Zagadka w końcu została rozwiązana. Po przeczytaniu tego artykułu wreszcie będziecie umieli udzielić odpowiedzi swoim pociechom.
Weronika Kępa
styczeń 23, 2021

Statystyczny Polak zjada ok. 3 kilogramów słodyczy rocznie. Największą popularnością wśród łakoci cieszy się oczywiście czekolada. Na drugim miejscu znajdują się batoniki i wafelki, a zaraz za nimi cukierki i lizaki. Choć te ostatnie jada tylko 3 proc. społeczeństwa, to wciąż ulubiony przysmak dzieci. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Do czego służy dziurka w patyczku od lizaka?

Ciekawe świata maluchy stale dręczą swoich rodziców pytaniami z serii „dlaczego”. Wśród nich znajduje się oczywiście to o dziurkę w patyczku od lizaka. Nie czarujmy się, większość dorosłych nie zna na nie odpowiedzi, podobnie jak na masę innych, trapiących małe główki wątpliwości. Dzieci więc zdążyły przypisać tym dziurkom własną funkcję – gwizdka.

Okazuje się jednak, że te niepozorne dziurki są odpowiedzialne za przytwierdzenie lizaka do plastikowego elementu. Dzięki nim słodycz nie zsuwa się z patyczka i tym samym zmniejsza ryzyko zadławienia się łakociem. Bowiem, we wspomniane wgłębienia wlewana jest odrobina syropu, tego samego, z którego powstaje lizak.

Aby wasze dzieci jeszcze lepiej zrozumiały, na czym polega ta trudna filozofia, możecie przyrządzić z nimi domowej roboty lizaki. W końcu najłatwiej uczy się przez zabawę. Patyczki z dziurkami kupicie na przykład na Allegro, kosztują grosze.

Przepis na domowej roboty lizaki

Będziecie potrzebować

  • 200 gramów cukru drobnego
  • 1/3 szklanki syropu kukurydzianego
  • 1/3 szklanki wody
  • 2 krople ekstraktu o ulubionym smaku
  • 4 krople barwnika spożywczego w ulubionym kolorze

Przygotowanie

  1. Cukier, syrop i wodę umieśćcie w niewielkim rondelku i zagotujcie. Kiedy mikstura zacznie wrzeć, przykryjcie ją pokrywką i trzymajcie na ogniu jeszcze przez ok. 3 minuty.
  2. Po upływie tego czasu zwiększcie ogień i gotujcie, aż do momentu, w którym syrop osiągnie temperaturę 143 st. C (musicie do tego użyć termometru cukierniczego). Kiedy tak się stanie, natychmiast ściągnijcie rondelek z ognia i wstawcie go do zlewu wypełnionego zimną wodą w celu wystudzenia. 
  3. Po kilkunastu minutach dodajcie do masy aromat i barwnik, wymieszajcie i zacznijcie wykładać na posmarowaną olejem blachę do pieczenia, formując dowolne kształty. W każdy lizak wciśnijcie patyczek, przykrywając go dodatkowo kropelką syropu. Tak przygotowane łakocie odstawcie do stwardnienia. 

Gotowe!

Komentarze