Prawie każdy źle przyrządza kiełbasę z grilla. Nie popełniajcie tego błędu
Pixabay
Newsy

Prawie każdy źle przyrządza kiełbasę z grilla. Nie popełniajcie tych błędów

Kiełbasa z grilla to synonim majówki. Nie da się wyobrazić sobie długiego weekendu majowego bez tej potrawy. Ale czy na pewno wiecie jak prawidłowo ją przyrządzać?
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 30, 2021

Kiełbasa z grilla to klasyk w majówkowym menu. Chociaż każdy przynajmniej raz w życiu ją jadł, jest duża szansa, że w wielu przypadkach była ona przygotowywana… nieprawidłowo! 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak zrobić kiełbasę z grilla?

W przygotowaniu idealnej kiełbasy z grilla, najistotniejsze jest… unikanie błędów. Choć brzmi to banalnie, kiełbasy z grilla nie da się zepsuć, jeśli tylko będziecie postępować według poniższych zasad:

  • Odpowiednio przechowujcie mięso – nie powinno być trzymane w foliowych workach i plastikowych opakowaniach (zwłaszcza, jeśli gromadzą wodę), najlepiej zawinąć je w papier spożywczy. Kiełbasę, jeśli posiadacie jej zbyt duże ilości, można także zamrozić, jednak należy ją stopniowo rozmrażać, a od razu po rozmrożeniu przygotować na ciepło. Nie należy przechowywać, ani tym bardziej ponownie mrozić kiełbasy.
  • Nie należy nakłuwać kiełbasy w trakcie smażenia
  • Należy zawsze smażyć kiełbasę na aluminiowych tackach z kanalikami na tłuszcz

Dwie ostatnie zasady wynikają z faktu, że wyciekający z kiełbasy na rozpalone węgle tłuszcz, wytwarza szkodliwe, rakotwórcze związki.

Zobacz także

Jaką kiełbasę na grilla wybrać?

Aby mieć pewność, że wasza kiełbasa z grilla przyrządzona jest maksymalnie zdrowo, zadbajcie także o wybór produktu wysokiej jakości. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie mięso z zaufanego gospodarstwa, najlepiej pochodzące z polskich gospodarstw (tego typu mięso pokonuje znacznie krótszą podróż od gospodarstwa do sklepu). Na grilla nie dają się kiełbasy mocno wysuszone (np. kabanosy, salami) o niskiej zawartości wody.

Na grilla wybierajcie kiełbasy średnio rozdrobnione z większą zawartością wody, np.:

  • śląską
  • zwyczajną
  • białą
  • kaszankę

Pamiętajcie też, że czerwone mięso serwowane najczęściej na grillu (takie jak kiełbasa, karkówka, boczek czy steki) należy do produktów, które należy spożywać sporadycznie z racji na wysoką zawartość niezdrowych tłuszczów. 

Czytaj też:

Komentarze