Odpady bio
Pixabay/Hans
Newsy

Prawda wyszła na jaw! Tyle kilogramów żywności marnotrawi przeciętny Polak!

Najsmutniejszy rodzaj marnotrawstwa to ten, w którym do koszy trafia niewykorzystana żywność. Ile kilogramów ważą nieprzemyślane zakupy Polaków?
Aleksandra Jaworska
listopad 17, 2020

Z Rejestru Badań Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że najwięcej oszczędności tracimy na nietrafionych zakupach spożywczych. Liczba marnowanej w Polsce żywności może w ciągu roku dochodzić nawet do 9 mln ton.

Przerażające liczby

Zakupy spożywcze to nieodłączny element codzienności każdego z nas. Najchętniej na zakupy wybieramy się właśnie po produkty do jedzenia. Nie wszystko co znajduje się w naszym koszyku, trafi później na talerze. 

Statystyki dotyczące marnotrawienia żywności wprawiają w osłupienie. Wynika z nich, że każdy Polak wyrzuci w ciągu roku ok. 235 kilogramów niewykorzystanego jedzenia. Wniosek: kupujemy więcej, niż faktycznie potrzebujemy.

Eksperci zabierają głos

Według rejestru mamy zbyt duży poziom zaopatrzenia w sklepach. Towar zalega na półkach tygodniami i przez to traci termin przydatności. Do zbyt dużych zakupów zachęcają także ceny. Relatywnie niskie skłaniają do robienia ponadprogramowych zapasów.

Konsumenci są też mało odporni wobec działań marketingowych producentów i sprzedawców. 

"W okresach przedświątecznych jesteśmy na nie szczególnie podatni" - powiedziała PAP rzeczniczka BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Najmniej odporni na wpływ jesteśmy w sklepie spożywczym. Równie mało rozsądne zakupy robimy w aptece, sklepach z odzieżą i wyposażeniem wnętrz. Kupując na zapas, zagracamy własną przestrzeń.

Kieszeń przeciętnego Polaka

To, czego nie zużyjemy, trzeba wyrzucić. Taka rozrzutność odbija się na domowych finansach. Straty z tego powodu odczuwa aż trzech na czterech badanych. Przecieka nam przez palce do 3 procent dochodów.

W skrajnych przypadkach brak dyscypliny i planowania wydatków obniża nasze oszczędności aż o 10 procent. Wspomniana dyscyplina wzrasta wraz z wiekiem. Przemyślane zakupy to domena grupy wiekowej 65+.

Dobrym sposobem zagospodarowania niechcianych produktów jest przekazanie ich do banków żywności, które coraz bardziej zyskują na popularności. Pierwszy krok oszczędzania może być jednak znacznie prostszy. Wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń konsumenckich.

"Bardziej świadomi rodacy mogą zaangażować się w jadłodzielnie tzw. foodsharing. Polega to na dzieleniu się jedzeniem w wyznaczonych lodówkach, które są zlokalizowane w miejscach publicznych, np. w akademikach, przy sklepach" - podpowiada rzeczniczka BIG InfoMonitor.

 

Źródło: Puls biznesu

 

Komentarze
Kiełbasa bez chemii
Gotujmy.pl
Przepisy Unikatowy przepis na domową kiełbasę. O wiele smaczniejsza niż kupna! Smak nie do opisania
Tradycyjny skład kiełbasy to mięso wieprzowe solone, z dodatkiem przypraw. Pozwólcie, że zaproponujemy wam coś innego. Kiełbasa bez wędzarni, osłonki i maszynki do mięsa
Aleksandra Jaworska
listopad 17, 2020

Kwestia smaku Smak kiełbasy zależy nie tylko od rodzaju mięsa, z którego została wykonana, ale w równie znacznym stopniu od proporcji domieszek oraz sposobu konserwacji. Wszystko, co do niej dodacie, wpłynie na jej finalny odbiór. Rozróżnia się kiełbasy trwałe, zawierające około 36% wody (np. salami, krakowska), kiełbasy półtrwałe, zawierające 36–56% wody (np. kabanosy, żywiecka) i kiełbasy nietrwałe zawierające do 72% wody (np. biała kiełbasa, serdelowa). Za króla Sasa, łyżką kiełbasa Każdy szlachecki kucharz wiedział jak przyrządzać kiełbasę. I choć od czasów Augusta III minęły epoki, kiełbasa wciąż z powodzeniem cieszy podniebienia Polaków. Kiełbasę jemy na zimno jako nieodłączny dodatek letniego grillowania, czy w końcu główne danie obiadowe. Kiełbasa to smak, sytość i wygoda. Obecnie na rynku dostępne są niezliczone jej ilości. Możemy przebierać. Mało jednak która dogoni tą, którą możemy zrobić samemu. Przepis nie wymaga wcale kucharskiego kunsztu. Wystarczy kilka produktów, odrobina czasu i sprawny piekarnik. Do przygotowania domowej kiełbasy potrzebne wam będą: wieprzowina – 1 kg; wołowina – 0,5 kg; jedna duża cebula; pełna szklanka mleka; czosnek; gałka muszkatołowa – pół łyżeczki; czarny pieprz – pół łyżeczki; sól – 21 g i sól azotanowa; zimna woda – 240 ml. Od czego zacząć? Na samym początku kroimy mięso na kawałki. Wieprzowinę na większe, wołowinę na mniejsze. Każdy kawałek lekko ubijamy. Szklankę mleka łączymy ze wszystkimi przyprawami, przetartym przez praskę czosnkiem i zeszkloną cebulą. Dodajemy do mięsa. Całość zalewamy lodowatą...

Przeczytaj