Bratki, to nie tylko kolorowe kwiatki, które upiększają miejskie rabaty, przez cały sezon. To także rośliny, o ciekawych właściwościach, wspierających zdrowie i piękny wygląd.

Bratki na odchudzanie

Odchudzające właściwości bratków biorą się z ich zdolności detoksykujących. Roślina działa moczopędnie, a dzięki temu wspomaga oczyszczanie, pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i przyspiesza metabolizm.

Dodatkowo zawarty w bratkach śluz, daje uczucie pełności w żołądku, sytości, a przez to zmniejsza apetyt i zapobiega podjadaniu.

Napar z bratka na odchudzanie. Przygotowanie i stosowanie

  1. Susz bratka zalejcie wrząca wodą, przykryjcie i odstawcie na 5-7 minut.
  2. Następnie odcedźcie i pijcie nie więcej niż dwa kubki dziennie.

Nie należy wypijać go więcej, ze względu na jego właściwości rozgrzewające – co może wywołać nadmierne rozpalenie, a nawet gorączkę – i moczopędne – co z kolei może spowodować odwodnienie organizmu.

Zobacz także:

Bratki na trądzik i długo młodą skórę 

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań braków, jest zmniejszanie widocznych dolegliwości związanych z trądzikiem. Bratki zawierają substancje o działaniu antybakteryjnym, regulującym wydzielanie sebum przez skórę. Do tego pomagają w gojeniu się ran i zmniejszają ryzyko tworzenia się blizn. To wszystko powoduje, że herbatki z bratków są skuteczne w zwalczaniu trądziku.

Można je stosować zarówno wewnętrznie, pijąc herbatkę, jak i zewnętrznie, przecierając zainfekowane miejsca. Nie tylko osoby borykające się z trądzikiem docenią właściwości bratków. Dzięki zawartym z nich antyoksydantom skóra zachowuje młody wygląd, jest gładka i promienna.

Żeby przygotować herbatkę z bratków, można użyć torebki ekspresowej lub suszu, które można kupić w sklepie zielarskim.

Przygotowanie i stosowanie bratków na trądzik:

  1. Zalejcie łyżkę suszu wrzątkiem, przykryjcie i odstawcie na 7-10 minut.
  2. Odcedźcie i pijcie napar 2-3 razy dziennie po ok. 100 – 150 ml.

Napary z bratków działają także na inne dolegliwości:

  • Przeziębienia – działa wykrztuśnie, napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie
  • Chorobę reumatyczną i dnę moczanową
  • Są stosowane w  leczeniu cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia

Źródło: DDTVN, onet.pl