
Świeże owoce i warzywa są niezastąpione, a każdy sposób ich konserwacji wpływa na utratę wartości i własności odżywczych. Będziecie jednak zaskoczeni jak niewiele zmieniają się wartości w warzywach mrożonych i zamiast przepłacać i kupować świeże poza sezonem, skusicie się na mrożonki.
Jak warzywa tracą swoje wartości odżywcze?
O świeżych owocach i warzywach mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z żywnością niedawno zebraną z pola, krzaka czy drzewa, w żaden sposób niekonserwowaną. Rośliny pobierają składniki odżywcze z gleby i im szybciej zostaną zjedzone od zebrania, tym więcej ich nadal w nich jest.
Krótka droga od pola do stołu i niedługi czas, jaki dzieli od siebie zbiór i jedzenie to powód, dla którego tak bardzo polecane jest zaopatrywanie się w lokalne i sezonowe produkty.
Im dłużej warzywa leżą w magazynie, w sklepie czy u was w domu, tym więcej tracą wartości. Badacze stwierdzili, że świeży, zielony groszek traci 15% witaminy C, gdy przez 7 dni jest przechowywany w lodówce. I aż 60% jeśli przechowujecie go w temperaturze pokojowej.
To oznacza, że lepiej jest pewne świeże produkty magazynować w warunkach obniżonej temperatury. Co się jednak stanie gdy go zamrozicie? Straci jeszcze więcej witamin czy może to dobry sposób na ich zachowanie?
Dlaczego warto wybierać mrożonki?
Zaskakującym odkryciem jest to, że ten sam groszek, gdy zostanie od razu zamrożony, straci mniej witaminy C niż wtedy, gdy będziemy go przechowywać w lodówce. O ile trzymany w lodówce straci w ciągu tygodnia 15% witaminy, to w postaci zamrożonej straci jedynie 10% i to nawet przez 12 miesięcy. Warzywa, które zdecydowanie warto zamrozić, zamiast trzymać w lodówce to:
- Zielony groszek
- Brokuły
- Szpinak
Owoce podobnie zachowujące wartości to m.in.:
- Jagody
- Wiśnie
- Maliny
Jednak ten eksperyment i jego rezultat nie dają jednoznacznej odpowiedzi czy lepiej jeść mrożone warzywa niż te, które długo przechowujemy w postaci świeżej. Wszystko zależy od obróbki, której poddane są przez mrożeniem.
Często warzywa przed zamrożeniem są blanszowane w gorącej wodzie, żeby dezaktywować enzymy, które mogą zmieniać wartości, a także kolor, zapach i smak. Sam proces blanszowania powoduje utratę części wartości odżywczych, witamin i minerałów.
Źródło: msn.com.pl