katowice sklep socjalny
AdobeStock
Newsy

Powstał pierwszy sklep socjalny w Polsce. Kupisz tam jedzenie taniej niż w Biedronce i Lidlu

Duże miasto w Polsce postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom swoich najuboższych mieszkańców i otworzyło pierwszy w Polsce sklep socjalny. Na czym to polega i czy wszyscy mogą robić w nim zakupy? Trzeba spełniać jedno kryterium.

Skupieni na swoich sprawach i osobistych problemach na co dzień zwykle nie zauważamy ludzi dookoła nas, którzy są naprawdę w dużej potrzebie. Te osoby są praktycznie niewidzialne – nie widzimy lub nie chcemy widzieć ich problemów. Może dlatego, że nie możemy znieść myśli o tym, jak trudne i upokarzające jest codzienne życie, gdy trzeba liczyć każdy grosz i prosić innych o pomoc? Szczególnie teraz, w trakcie pandemii koronawirusa wielu tych potrzebujących ludzi ma jeszcze większe problemy finansowe. Zamykane są miejsca pracy, a fundacje charytatywne mają mniej pieniędzy do dyspozycji.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pierwszy taki sklep w Polsce

Miasto Katowice oraz Fundacja Wolne Miejsce wspólnie otworzyły pierwszy w Polsce sklep socjalny. Jest to miejsce, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą zrobić zakupy dużo taniej, niż w innych miejscach.

Sprzedawane tam produkty nie są w żaden sposób wybrakowane – fundacja współpracuje z innymi sklepami, które za bardzo niską cenę odsprzedają żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia. Zamiast do kosza, trafiają one na półki socjalnego sklepu w Katowicach.

Wyjście z biedy jest bardzo trudne. Osoby, które są zmuszone korzystać z pomocy fundacji i innych charytatywnych placówek często odczuwają wstyd, prosząc o paczki z jedzeniem i chemią domową. Dzięki takiemu miejscu, mogą znów poczuć się jak reszta zwykłych ludzi. Sami robią sobie zakupy i planują swój budżet – po prostu uczą się na nowo żyć tak, jak wszyscy. Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji podkreśla, że najważniejszą rzeczą jaką potrzebujący znajdują w tym sklepie jest godność – a tego potrzebują równie mocno, jak pomocy finansowej.

Kto może skorzystać?

Kryterium, które pozwala zrobić zakupy w tym sklepie to określone dochody. Mogą tam kupować osoby, które mają miesięcznie maksymalnie 1402 zł dochodu na osobę w przypadku ludzi samotnych lub 1056 zł w większych gospodarstwach domowych.

Pomoc uzyskają także seniorzy po 60 roku życia – wystarczy poprosić o pomoc dzwoniąc pod numer (32) 251 69 00. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15. Poza zakupami można tam także usiąść i wypić kawę. Pomysłodawcy sklepu planują rozwinąć kawiarnię po to, by seniorzy i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mogły się tam spotykać. Kawa również jest sprzedawana w dużo niższej cenie, niż w innych kawiarniach.

 

Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi
AdobeStock
Newsy
Zróbcie zakupy spożywcze za połowę ceny. Oferta tylko dla nielicznych! Załapiecie się?
W specjalnym sklepie będzie można zrobić bardzo tanie zakupy. Nie każdy będzie mógł z tego skorzystać…

W Warszawie od niedawna działa pierwszy sklep społeczny. To drugi sklep tego rodzaju w Polsce , ale pierwszy w stolicy. W takim sklepie klienci mogą zrobić zakupy w dużo bardziej okazyjnych cenach. Sklep społeczny powstał w lokalu przy ulicy Modzelewskiego 71 na warszawskim Mokotowie. Powstał on dzięki działalności fundacji Miejsce Wolne. Kto może zrobić zakupy w sklepie społecznym? Oferta sklepu społecznego skierowana jest do osób o niskim dochodzie . Żeby zrobić w nim zakupy należy uzyskać zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po wydaniu takiego zaświadczenia, można z powodzeniem odwiedzać sklep społeczny i robić w nim zakupy w bardzo okazyjnych cenach. W tym momencie to jedyna opcja przyłączenia się do grona klientów sklepu, ale w przyszłości karty ma wydawać fundacja założycielska. Co można kupić w sklepie społecznym? W asortymencie sklepu znajdują się: Świeże produkty żywnościowe Ubrania Artykuły higieniczne Warzywa i owoce Mięsa Nabiał Ceny w sklepie „Spichlerz”, bo tak nazywa się sklep społeczny w Warszawie, są niemal o połowę niższe, niż ceny w innych marketach i dyskontach. Jeśli będziecie wybierali się do tego sklepu liczcie się jednak z tym, że artykuły spożywcze często cechują się krótka datą przydatności do spożycia. Nie tylko sklep, ale też kafeteria Fundacja odpowiedzialna za powstanie sklepu uruchomiła też w placówce inny koncept: Spichlerz Cafe. To miejsce do którego każdy będzie mógł przyjść, opowiedzieć o swoich problemach, uzyskać wsparcie. Kto odpowiada za powstanie sklepu? Jak już wspomnieliśmy, sklep „Spichlerz” jest dziełem fundacji Miejsce Wolne. Nie mógłby jednak powstać bez partnerów. Do urządzenia sklepu przyłączyła się firma Ikea, która zapewniła...

Katarzyna Bosacka zachwycona sklepem w Zduńskiej Woli. Chleb kosztuje w nim… 80 groszy
ONS.pl/AdobeStock
Newsy
Katarzyna Bosacka zachwycona sklepem w Zduńskiej Woli. Chleb kosztuje w nim… 80 groszy
Sklepy socjalne zyskują coraz większą popularność w Polsce. Co trzeba zrobić, żeby z nich skorzystać?

Sklepy socjalne wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Kolejne takie miejsce powstało właśnie w  Zduńskiej Woli. To pierwszy tego typu sklep w województwie łódzkim. Bardzo pochlebnie o pomyśle otwierania takich sklepów wypowiedziała się ostatnio Katarzyna Bosacka. Dziennikarka jest zachwycona niskimi cenami, jakie w nim obowiązują. Szczególnie przypadła jej do gustu cena chleba.  Czym są sklepy socjalne? Sklepy socjalne to miejsca, w których osoby gorzej sytuowane, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej lub stoją w obliczu tymczasowych trudności finansowych i życiowych, takich jak np. utrata pracy, mogą za okazaniem specjalnego skierowania, kupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Pierwszy taki sklep w Polsce powstał w Katowicach. Obecnie takich sklepów jest już w Polsce kilkanaście. Warto dodać, że w niektórych sklepach socjalnych, np. w Katowicach, w sobotę zakupy może zrobić każdy - i nie potrzebne jest do tego żadne skierowanie. Działanie to zostało podjęte m.in. w celu przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. Poza jedzeniem, można w nim kupić środki higieny osobistej i chemii domowej, które są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa. Katarzyna Bosacka chwali sklep socjalny w Zduńskiej Woli Sklep socjalny „Rampa" przy ul. Juliusza Sylli 1, powstał z inicjatywy fundacji Dzielnia. – Ceny artykułów w sklepie wynoszą od 10 gr do maksymalnie 6 zł. Mamy na przykład kaszę po 1,40 zł, pasztet podlaski za 1,50, konserwę turystyczną za 3 zł, syrop malinowy za 2,50 zł, chleb za 80 gr czy jogurty z owocami za 80 gr – powiedziała prezes Fundacji Dzielnia, Małgorzata Frach w rozmowie z PAP. Pomysł otwierania sklepów socjalnych, bardzo podoba się...

Biedronka przekaże 10 milionów złotych na uchodźców. Dostaną m.in. bony na zakupy
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Biedronka przekaże 10 milionów złotych na uchodźców z Ukrainy. Dostaną m.in. bony na zakupy
Biedronka zaoferowała pomoc ukraińskim uchodźcom. Sieć zdecydowała się na wyjątkowo hojny gest.

Na Ukrainie nadal ma miejsce rosyjska agresja. Każda wojna to nie tylko konflikt militarny, ale też śmierć i pogorszenie jakości życia tysięcy niewinnych ludzi. Od początku wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej do naszego kraju przyjechało już ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy. To głównie kobiety i dzieci, którzy przybyli do Polski, aby znaleźć w niej bezpieczne schronienie. Większość z nich nie wzięła ze sobą większego bagażu i tak naprawdę nie ma nic, a w naszym kraju będzie musiało zacząć wszystko do nowa. Właśnie z myślą o takich osobach Biedronka i Fundacja Biedronki, uruchomiły specjalny program pomocy, w ramach którego potrzebujący dostaną produkty pierwszej potrzeby, takie jak żywność i środki czystości. Biedronka pomoże uchodźcom z Ukrainy Sieć sklepów Biedronka poinformowała, że zamierza przeznaczyć 5 mln zł na dostarczenie uchodźcom z Ukrainy niezbędnej żywności, środków higieny i czystości. Będą to głownie produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, takie jak: woda chrupkie pieczywo zupy instant puszki mięsne kawa i herbata mleko w proszku dla dzieci kaszki i musy kosmetyki środki czystości Biedronkę będą wspierać organizacje pożytku publicznego, m.in. z Caritas i Polski Czerwony Krzyż, które będą przekazywały produkty tym, którzy tego potrzebują. To pomoc celowa, która trafi nie tylko na wschodnią granicę, ale też do innych miejsc, w których przebywają uchodźcy. Jak informuje portal spożywczy, koszty logistyczne związane z dostawami produktów również będą po stronie sieci Biedronka: - Głęboko wierzymy, że pokój, wolność i demokracja to niezbywalne prawa Ukrainy. Ale chcemy też pomóc –...

Emeryci dostaną od Biedronki bon na zakupy. Sprawdźcie, kto może skorzystać
AdobeStock
Newsy
Emeryci dostaną od Biedronki bony na zakupy. Sprawdźcie, kto może skorzystać
Fundacja Biedronka wraz z Caritas Polska pomagają najuboższym emerytom w ramach specjalnego programu. Wielu ta pomoc jest bardzo potrzebna.

W obecnych czasach wielu emerytom jest naprawdę ciężko. Przy szalejącej inflacji, rosnących cenach prądu i gazu utrzymanie się ze stałej, niezbyt wysokiej emerytury jest bardzo trudne. Część starszych ludzi nie chce się do tego przyznać, ale niektórym nie starcza nawet na jedzenie. Ten problem zauważyła sieć Biedronka, która we współpracy z Caritasem postanowiła wesprzeć najbardziej ubogich emerytów.  Caritas Polska i Biedronka wspierają starszych ludzi  Fundacja Biedronka oraz Caritas Polska w tym roku po raz kolejny uruchomiły specjalny program „Na codzienne zakupy” mający na celu pomoc starszym ludziom. Na czym dokładnie to polega? Informacji udziela Caritas Polska: – Program ma na celu wymierną, całoroczną pomoc seniorom w wieku 60+ – samotnym, potrzebującym wsparcia materialnego, dotkniętym wykluczeniem socjalnym i społecznym, zamieszkującym wsie i małe miejscowości Jaka jest forma tej pomocy? Seniorzy, którzy są najbardziej potrzebujący, dostają przedpłacone karty, na których znajduje się 160 złotych do wydania na zakupy w sklepach spożywczych. Prawdopodobnie ze względu na rosnące ceny, organizatorzy akcji postanowili zwiększyć kwotę na karcie i w tym roku wynosi ona o 10 złotych więcej, niż w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie, na pomoc wydano ponad 18 mln złotych.  ‼️ Informacja w sprawie kart przedpłaconych ‼️ https://t.co/y8XqQMBIJc — Caritas Polska (@CaritasPolska) May 26, 2022 Kto dostanie bon na zakupy z Biedronki? Akcja ma pewne ograniczenia. Kartą można zapłacić za zakupy, ale z wyłączeniem papierosów, alkoholu, artykułów przemysłowych oraz tekstyliów. Ponadto, nie można jej wymienić na gotówkę.  Jak podaje sieć Biedronka, z akcji skorzysta aż 11 tysięcy osób. Są to najbardziej potrzebujący - ludzie żyjący samotnie, mający problemy z...