katowice sklep socjalny
AdobeStock
Newsy

Powstał pierwszy sklep socjalny w Polsce. Kupisz tam jedzenie taniej niż w Biedronce i Lidlu

Duże miasto w Polsce postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom swoich najuboższych mieszkańców i otworzyło pierwszy w Polsce sklep socjalny. Na czym to polega i czy wszyscy mogą robić w nim zakupy? Trzeba spełniać jedno kryterium.
Katarzyna Wyborska
grudzień 12, 2020

Skupieni na swoich sprawach i osobistych problemach na co dzień zwykle nie zauważamy ludzi dookoła nas, którzy są naprawdę w dużej potrzebie. Te osoby są praktycznie niewidzialne – nie widzimy lub nie chcemy widzieć ich problemów. Może dlatego, że nie możemy znieść myśli o tym, jak trudne i upokarzające jest codzienne życie, gdy trzeba liczyć każdy grosz i prosić innych o pomoc? Szczególnie teraz, w trakcie pandemii koronawirusa wielu tych potrzebujących ludzi ma jeszcze większe problemy finansowe. Zamykane są miejsca pracy, a fundacje charytatywne mają mniej pieniędzy do dyspozycji.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Pierwszy taki sklep w Polsce

Miasto Katowice oraz Fundacja Wolne Miejsce wspólnie otworzyły pierwszy w Polsce sklep socjalny. Jest to miejsce, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą zrobić zakupy dużo taniej, niż w innych miejscach.

Sprzedawane tam produkty nie są w żaden sposób wybrakowane – fundacja współpracuje z innymi sklepami, które za bardzo niską cenę odsprzedają żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia. Zamiast do kosza, trafiają one na półki socjalnego sklepu w Katowicach.

Wyjście z biedy jest bardzo trudne. Osoby, które są zmuszone korzystać z pomocy fundacji i innych charytatywnych placówek często odczuwają wstyd, prosząc o paczki z jedzeniem i chemią domową. Dzięki takiemu miejscu, mogą znów poczuć się jak reszta zwykłych ludzi. Sami robią sobie zakupy i planują swój budżet – po prostu uczą się na nowo żyć tak, jak wszyscy. Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji podkreśla, że najważniejszą rzeczą jaką potrzebujący znajdują w tym sklepie jest godność – a tego potrzebują równie mocno, jak pomocy finansowej.

Kto może skorzystać?

Kryterium, które pozwala zrobić zakupy w tym sklepie to określone dochody. Mogą tam kupować osoby, które mają miesięcznie maksymalnie 1402 zł dochodu na osobę w przypadku ludzi samotnych lub 1056 zł w większych gospodarstwach domowych.

Pomoc uzyskają także seniorzy po 60 roku życia – wystarczy poprosić o pomoc dzwoniąc pod numer (32) 251 69 00. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15. Poza zakupami można tam także usiąść i wypić kawę. Pomysłodawcy sklepu planują rozwinąć kawiarnię po to, by seniorzy i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mogły się tam spotykać. Kawa również jest sprzedawana w dużo niższej cenie, niż w innych kawiarniach.

 

Komentarze
Domek z piernika
Adobe Stock
Newsy Pracownicy Disneya stworzyli niezwykły domek z piernika. Uśmiechniesz się̨, gdy go zobaczysz
Przedświąteczna gorączka już trwa. Wszyscy kochamy ten radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Nie inaczej jest z pomysłowymi pracownikami Disneya.
Hubert Rój
grudzień 11, 2020

Na co dzień przygotowują animacje do bajek, kręcą kolejne sceny uwielbianych przez dzieci filmów familijnych i przygodowych. Przed świętami pracownicy Disneya oddali się nieco innemu zajęciu. To musiała być dla nich prawdziwa frajda, gdy okazało się, że będą przygotowywać domek z piernika razem z prawdziwą specjalistką w tej dziedzinie. Ta kobieta czyni cuda Mowa tu o Michelle Wibowo. Ta brytyjska cukiernik to prawdziwa gwiazda wśród cukierniczych rzemieślników na świecie. Kobieta, która śmiało może nosić miano prawdziwej artystki, dokonuje za pomocą ciasta i cukru prawdziwe cuda. A cuda to oczywiście święta Bożego Narodzenia. Prawdziwe cudeńko przygotowała Wibowo z pomocą pracowników Disneya na 30-lecie filmu „Kevin sam w domu”. Kto by pomyślał, że ten świąteczny klasyk z Macaulayem Culkinem w roli głównej ma już tyle lat! Oglądamy go rok w rok – Kevin w święta Bożego Narodzenia to już tradycja. Czas w ogóle nie nadszarpnął dawnego czaru tej pięknej, świątecznie komedii w reżyserii Chrisa Columbusa. Kreacje Culkina, a także Joe’a Pesciego i Daniela Stena w roli złodziei przeszły do historii. Te wydarzenia znamy na pamięć. Świąteczny zgiełk, przygotowania do lotu samolotowego i kłopot gotowy – rodzice gubią małego Kevina. Dzielny malec musi stawić czoło opryszkom i obronić posesję przed napadem rabunkowym. Dom jak malowany Z pewnością pamiętacie okazały dom rodziców Kevina. Państwo McAllisterowie mieszkali w typowej, ogromnej amerykańskiej willi z mnóstwem okien, ceglaną elewacją i podjazdem z kilkoma samochodami. Angielska gwiazda cukiernictwa postanowiła odwzorować tę posiadłość. W najdrobniejszych szczegółach! Efekt jest powalający. Odróżnilibyście filmową willę Kevina od tej piernikowej?  ...

Przeczytaj