Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
AdobeStock
Newsy

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni

Pelargonie wypuszczają za mało kwiatów? Prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. Poznajcie prosty, domowy sposób na nawożenie pelargonii.

Surfinie, dalie i pelargonie to jedne z najczęściej uprawianych na polskich balkonach kwiatów. Zwłaszcza pelargonie cieszą się dużą popularnością i latem można spotkać je praktycznie wszędzie.

By zapewnić ich intensywne kwitnienie, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu ogrodniczego sprawdźcie, jak możecie odżywić te piękne kwiaty stosując produkty, które macie w kuchennych szafkach.

Pelargonie - idealne kwiaty na balkon 

Popularność pelargonii nie bierze się z niczego. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe i rosnące nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych przez większość dnia. Dobrze znoszą także wiatr oraz opady deszczu (w przeciwieństwie do delikatnych surfinii). 

Kolejną zaletą pelargonii jest bardzo długi okres kwitnienia. Zasadzone na balkonie w maju, przy troskliwej pielęgnacji i nawożeniu będą kwitły aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Zarówno pelargonie rabatowe jak i zwisające będą piękną ozdobą balkonu przez całe lato i jesień. Nic więc dziwnego, że są to kwiaty tak popularne na polskich balkonach. 

Zobacz także
Boicie się o zbiory ogórków? Ten nawóz z kuchennego składnika tchnie w nie nowe życie

Boicie się o zbiory ogórków? Ten nawóz z kuchennego składnika tchnie w nie nowe życie

Nie wyrzucajcie do kosza, tylko zróbcie z tego nawóz do ogórków. Obrodzą jak nigdy przedtem

Nie wyrzucajcie do kosza, tylko zróbcie z tego nawóz do ogórków. Obrodzą jak nigdy przedtem

Cukier na pelargonie

Do obfitego kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi, czyli nawozu. Jeżeli chcecie, by wasze pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon, koniecznie musicie je nawozić! Doskonałym produktem do nawożenia tych kwiatów jest zwykły cukier.

Łyżeczką cukru posypcie ziemię w doniczce (1 łyżeczka na doniczkę) i gotowe. Jeśli obawiacie się, ze cukier zwabi mrówki, możecie rozpuścić go w wodzie. Na jeden litr ciepłej wody przypadają dwie łyżki cukru - wsypcie, wymieszajcie i odstawcie do ostudzenia.

Nawożenie cukrem można przeprowadzać 1-2 razy na miesiąc.Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić - wówczas mogą pojawić się mrówki, a także pleśń na liściach. 

Zamiast cukru, możecie też użyć genialnego nawozu ze skórki od banana - w przypadku roślin doniczkowych zawsze sprawdza się idealnie. 

Dlaczego pelargonie nie kwitną?

Może się zdarzyć, że wasze pelargonie, pomimo nawożenia, nie chcą kwitnąć. Przyczyny takiego stanu rzeczy najczęściej są dwie.

Pierwsza to stanowisko. Choć pelargonia poradzi sobie w cieniu, może w takich warunkach w ogóle nie kwitnąć przez brak odpowiedniej ilości światła słonecznego. Roślina będzie po prostu wypuszczać liście i pędy, ale bardzo mało kwiatów. 

Drugą przyczyną może być przenawożenie. Stosując zbyt duże ilości nawozów zawierających azot można sprawić, że rozrosną się zielone części pelargonii kosztem jej kwiatów. 

Źródło: kobieta.wp.pl