Poseł KO domaga się, by Polacy nosili maseczki w spożywczakach: „Kolejna fala będzie nieunikniona”
Franek Sterczewski/Facebook/Adobe Stock
Newsy

Poseł KO domaga się, by Polacy nosili maseczki w spożywczakach: „Kolejna fala będzie nieunikniona”

Poseł Franciszek Sterczewski, zasłynął „berkiem” z pogranicznikami, gdy z siatką pełną leków i jedzenia próbował przedostać się do imigrantów koczujących na polsko-białoruskiej granicy. To nie był pierwszy taki jego wybryk. Ostatnio zwrócił uwagę także na problem maseczek w tzw. spożywczakach.

Franciszek Sterczewski to polityk Koalicji Obywatelskiej, działacz społeczny i aktywista, który ma już na koncie wiele kontrowersyjnych akcji, wydarzeń i happeningów. W rodzinnym Poznaniu inicjował tzw. Łańcuch Światła, w obronie niezawisłości sądownictwa, zaś na forum ogólnokrajowym zasłynął tym, że na uroczystość ślubowania parlamentarzystów w Sejmie przyszedł w sportowych, zabłoconych butach, które następnie wystawił na aukcji WOŚP. Z kim i o co walczy teraz?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy zakaz o noszeniu maseczek jest jeszcze egzekwowany?

W połowie sierpnia młody parlamentarzysta skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego interpelację w sprawie egzekwowania przepisów covidowych, wprowadzonych przez rząd. Przypomina w niej, że nakładają one na nas wszystkich nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Poseł zauważa też, że pomimo podstawy prawnej do karania za brak maseczek, żadne kary nie są nakładane, a to z kolei powoduje, że ludzie coraz bardziej bagatelizują zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby.

– Ile mandatów zostało nałożonych za brak maseczek od momentu wprowadzenia przepisów oraz jakie działania podejmuje rząd żeby wyegzekwować ten wymóg? – pytał w treści interpelacji poseł Koalicji Obywatelskiej.

Sterczewski wytykał władzy, że dotychczasowe działania rządu w sprawie noszenia maseczek, a właściwie ich brak, wskazują na  nieskuteczność działań władzy.

Zobacz także
polska lockdown

Rok temu podczas lockdownu Polacy wykupili niemal całe jedzenie ze sklepów. Czy w tym roku sytuacja się powtórzy?

Twardy lockdown

Kiedy "twardy lockdown" w Polsce? Nawet wyjście do sklepu będzie wyzwaniem!

Jak Polacy obchodzą nakaz noszenia maseczek w sklepach?

Posłowi chodzi o to, że w sklepach, komunikacji miejskiej czy pomieszczeniach zamkniętych takich jak sklepy, kina, teatry, galerie, muzea i stacje benzynowe, bezwzględnie powinniśmy nosić maseczki.  I to prawidłowo, czyli tak, aby zakrywały nos i usta.

Tymczasem w niemal wszystkich większych miastach w Polsce można obserwować najróżniejsze pomysły na zakładanie maseczek. Na prowincji jest jeszcze gorzej. Tam, wchodząc nieraz do sklepu, możemy nie znaleźć w polu widzenia ani jednej osoby w maseczce. Z kolei w miejscach, w których już je nosimy, trzymamy je pod nosem, pod brodą, na uchu czy zawieszone na dłoni. Są pod ręką, jednym ruchem w razie potrzeby możemy je założyć na usta i nos, jednak noszone w ten sposób nie chronią przez zarażeniem.

Jak realna jest 4. fala koronawirusa?

Franciszek Sterczewski wskazuje na powiązanie nie stosowania się ludzi do zaleceń epidemicznych, w tym nie noszenia maseczek, bagatelizowania czy negowania epidemii, z przewidywaną przez ekspertów zbliżająca się kolejną fala koronawirusa i obarcza winą za to zagrożenie rządzących i brak egzekwowania przez nich przepisów.

W swojej interpelacji przypomina też skutki poprzedniego lockdownu. Wspomina o tragicznym efekcie zamrożenia gospodarki, stratach finansowych, jakie w tym czasie ponieśli polscy przedsiębiorcy, często prowadzących do bankructw. Ale mówi też o emocjonalnych skutkach pracy czy nauki zdalnej podsumowując:

– Należy spodziewać się, że każdy kolejny tzw. lockdown będzie równie katastrofalny w skutkach….., a obowiązkiem władz państwowych jest dołożenie wszelkich starań, aby uniknąć następnego zamknięcia gospodarki.

Na odpowiedź na interpelację poselską, minister Mariusz Kamiński ma 21 dni, odpowiedzi powinniśmy więc spodziewać się lada dzień.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?
Adobe Stock
Newsy
Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?
Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu. Tyle dobrych informacji. Usta i nos dalej będzie trzeba zakrywać w niektórych sytuacjach na wolnej przestrzeni. Czy cofnięcie nakazu dotyczy zakupów na targowiskach?

Mówi się, ze ludzie są w stanie przyzwyczaić do wszystkiego. Zwłaszcza wtedy, gdy gra idzie o tak wysoką stawkę, jak ich własne zdrowie. Nie inaczej było z maseczkami. Polacy noszą je bez przerwy w przestrzeni publicznej już od 10 października. Obowiązkowe maseczki na świeżym powietrzu pojawiły się już wcześniej, jednak po zeszłorocznej, wiosennej fali koronawirusa, w lecie można było cieszyć się krótkim „odpoczynkiem” od pandemii, w czasie którego na chwilę Ministerstwo Zdrowia wycofało swój nakaz. 15 maja cofnięty zostanie nakaz noszenia maseczek na wolnym powietrzu O samym obowiązku noszenia maseczek chroniących przed transmisją koronawirusa powiedziano już wszystko. Jedni psioczyli i utyskiwali na brak komfortu, innym parowały okulary, a inni zaciskali zęby i nosili je zawsze i niemal wszędzie. Niezależnie od poglądów na temat maseczek, w sprawie których zdanie zmieniał nawet sam były minister zdrowia Łukasz Szumowski, mamy dla was przyjemną informację. 15 maja rząd zniesie wreszcie obowiązek zasłaniania nosa i ust na wolnym powietrzu. Teraz to już pewne. Rząd opublikował specjalne rozporządzenie w Dzienniku Ustaw. Rada Ministrów w swoim akcie prawnym nadal zobowiązuje jednak Polaków do właściwego zachowania stosownie do panującej pandemii. Co to oznacza? Pomimo braku obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu: Nadal trzeba będzie zachowywać niezbędny dystans 1,5 m między osobami Maseczki ciągle będą obowiązkowe we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych Oprócz tego, obowiązek zakrywania maseczek będzie  nadal obowiązywał we wszystkich miejscach ogólnodostępnych Czy będzie można zrobić zakupy na bazarze i targowisku bez maseczki? Zapisy w rozporządzeniu mówią niestety wyraźnie o tym, że o beztroskich zakupach na świeżym...

Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
AdobeStock
Newsy
Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o dacie zniesienia obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. Sprawdźcie szczegóły.

Na razie za jedzenie na ulicy grozi wam mandat. Stały nakaz noszenia maseczki przez cały czas od momentu wyjścia z domu obowiązuje od kilku miesięcy. Maseczkę należy mieć na twarzy niezależnie od tego, czy spaceruje się chodnikiem pełnym ludzi, czy pustą drogą pod miastem.  Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej na wynos, ale mając na uwadze, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos nie może odbywać się na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł - wyjaśniał w „Rzeczpospolitej" główny inspektor sanitarny. Polacy nie mogą się doczekać zniesienia nakazu noszenia maseczek zwłaszcza teraz, gdy na dworze robi się coraz cieplej. Rząd w końcu zdradził, kiedy maski na zewnątrz przestaną być obowiązkowe. Spór wokół nakazu noszenia masek Wokół nakazu noszenia maseczek rośnie coraz więcej kontrowersji. Eksperci wypowiadają się na ten temat, krytykując rząd za tak późną decyzję w sprawie zniesienia nakazu, a niektórzy twierdzą, że przymus noszenia maseczek na zewnątrz od początku pozbawiony był sensu. Profesor Robert Flisiak przyznał niedawno, że osobiście od początku był przeciwny nakazowi noszenia maseczek na świeżym powietrzu: W sytuacjach, w których w przestrzeni, w otoczeniu nie ma większej ilości osób cały czas uważałem, że maseczki nie są potrzebne. Ten obowiązek został nałożony – i...

sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy
Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Kolejne województwa trafiają na listę czarnych regionów. Wiąże się to również z powrotem wszystkich obostrzeń. Wiele osób zastanawia się na kwestią ponownego wprowadzenia godzin dla seniorów. Sprawdźcie, jak zapatruje się na to rząd.

Gwałtowny wzrost zakażeń zmusił rząd do reakcji i zniwelowania większego rozrostu ognisk koronawirusa. W związku w pojedynczych województwach zostaną ponownie wprowadzone wszystkie obostrzenia. Do regionu warmińsko- mazurskiego i pomorskiego dołączy od 15 marca również lubuskie oraz mazowieckie. Rządzący zdecydowali o zamknięciu części branż. Koronawirus w Polsce Już od ponad roku wszystkie państwa walczą z dynamicznie rozprzestrzeniającym się wirusem. Mimo upływu tak sporej ilości czasu, wciąż paraliżuje codzienne życie ludzie. Wprowadzone obostrzenia mające na celu ograniczenie przemieszczania się dla wielu są utrapieniem, a dla przedsiębiorców przymusowym zastospowaniem z działalnością gospodarczą. Niektóre obowiązujące zasady były znoszone w razie polepszenia sytuacji krajowej bądź regionalnej. Jednak każdy z pewnością odczuł skutki trwającej pandemii. Objawy zakażenia Covid-19 Pojawiające się symptomy zakażenia są bardzo podobne do grypy. Niektórzy koronawirusa przechodzą gorzej lub lepiej, ale większość z nich spotkała się z pokrewnymi objawami. Do najpopularniejszych należą: gorączka, zmęczenie, bóle mięśni, brak smaku czy węchu, trudności z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej,  zmęczenie, czy suchy kaszel. Wiele osób zakażonych wstępnie myli pojawiające się objawy i bagatelizuje sprawę, co niestety nie sprzyja reszcie społeczeństwa.  Kiedy można się zarazić? Do zakażenia może dość w bardzo prosty sposób. Jednym z nich jest droga kropelkowa. Osoby nieprzestrzegające obowiązku zasłaniania ust oraz nosa narażają siebie oraz innych do ewentualnego zarażenia się wirusem. Przechodzi poprzez kichnięcie czy kasłanie. Innym sposobem jest nieodpowiednia higiena rąk, brak regularnej dezynfekcji dłoni. Potarcie twarzy bądź...

Kiedy zdejmiemy maseczki w sklepach? Minister Niedzielski odpowiada
AdobeStock
Newsy
Kiedy zdejmiemy maseczki w sklepach? Minister Niedzielski odpowiada
Liczba nowych zakażeń spada – czy to znaczy, że będzie można niedługo pożegnać się z maseczkami?

Wiele wskazuje na to, że pandemia koronawirusa zaczyna słabnąć. Zakażeń jest mniej i coraz więcej osób się szczepi, a do tego od 15 maja nie trzeba już nosić maseczek na zewnątrz. Z tego powodu rodzi się kolejne pytanie: Jak długo jeszcze trzeba będzie nosić maski w sklepach i innych pomieszczeniach? Kiedy ten obowiązek zostanie zniesiony? Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział. Minister zdrowia o maseczkach w pomieszczeniach Niestety, kto miał nadzieję na szybkie pożegnanie się z maseczkami, ten musi jeszcze trochę zaczekać. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdaje się być bardzo ostrożny w tej kwestii i na razie zapowiada, że co najmniej do wakacji maseczki w pomieszczeniach będą obowiązkowe: Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić Minister apeluje też o ostrożność i rozwagę. Zwrócił uwagę na przykład Wielkiej Brytanii – gdy sytuacja w tym kraju się uspokoiła, obostrzenia zaczęły być znoszone i wzrosła liczba zakażeń. Przypomina, że epidemia „wciąż się tli”, dlatego można się spodziewać, że raczej prędko nie pożegnamy się z obowiązkiem noszenia maseczek w sklepach. Rząd ma także pomysł na zachęcenie ludzi do szczepień na koronawirusa. Minister powiedział, że podczas znoszenia kolejnych obostrzeń Polacy będą tak zachęcani do szczepień: (…)szczepienie może być benefitem, który pozwala wyłączyć kogoś z obostrzeń Gdzie trzeba nosić maseczki? Choć obecnie noszenie maseczek na świeżym powietrzu nie jest już obowiązkowe, przypominamy o tym, że w innych miejscach wciąż trzeba zakrywać nos i usta. Sprawdźcie, gdzie jest to konieczne: w zakładach pracy (chyba że pracodawca zdecyduje inaczej) na terenach wspólnych nieruchomości (winda, garaż, klatka schodowa)...