pilne
Newsy

Znany sklep wycofuje popularną przekąskę. Sprawa jest pilna. Odkryto w niej...

Niemiecka sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych, Aldi, wycofała ze sprzedaży chipsy o smaku wasabi od marki Feurich. Okazało się, że produkt jest zanieczyszczony popularnym alergenem. Jego spożycie może być bardzo groźne dla niektórych osób.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Groźny alergen w chipsach

Z oficjalnego komunikatu wynika, że Aldi wycofał ze sprzedaży aż 5 partii chipsów o smaku wasabi. W przekąsce odkryto bowiem gorczycę, która jest jednym z najpopularniejszych produktów wywołujących alergię pokarmową.

Informujemy, że w ramach ochrony prewencyjnej konsumentów wycofaliśmy już ze sprzedaży ww. artykuł. Jednocześnie zapewniamy, że zaistniała sytuacja nie dotyczy innych artykułów marki FEURICH oraz pozostałych produktów producenta INTERSNACK POLAND Sp. z o.o. – czytamy w oficjalnym komunikacie sieci Aldi.

Objawy alergii na gorczycę

Objawy alergii zależą od ilości spożytego produktu. Im mniej, tym będą łagodniejsze. U dorosłych pojawiają się niemal natychmiast – od kilku minut do kilku godzin od dostarczenia organizmowi alergenu.

Do najczęściej wymienianych objawów alergii pokarmowych, zalicza się między innymi wymioty, biegunki, pieczenie i szczypanie w okolicach jamy ustnej oraz obrzęk warg, atopowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek, zaburzenia ciśnienia krwi, atak astmy oskrzelowej oraz wstrząs anafilaktyczny.

Ostatni objaw jest bardzo groźny. Bowiem bez natychmiastowej pomocy medycznej, osoba uczulona na dany produkt lub składnik, może nawet umrzeć. Dlatego tak ważne jest ich pomijanie w codziennej diecie. 

Zwróćcie te chipsy!

Aldi apeluje do klientów o zwracanie felernych chipsów. Nawet, jeśli nie posiadacie paragonu, sklep i tak odda wam należność. Takie zachowanie wydaje się bardzo rozsądne, tym bardziej, że wiele osób może nawet nie mieć pojęcia, iż jest uczulonych na gorczycę.

Do wycofanych partii zalicza się chipsy z kodem kreskowym 28021025 i datą przydatności do spożycia 24 lutego, 17 marca, 7 kwietnia, 20 maja oraz 1 lipca 2021 roku.

Koniecznie sprawdźcie, czy nie macie ich w swojej kuchni!

chipsy
aldi.pl

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ze sprzedaży popularne chipsy. Dla niektórych mogą być niebezpieczne 
Jak podał GIS, ze względu na błędne oznakowanie i brak informacji o obecności alergenu - mleka, z rynku wycofuje się niektóre partie popularnych chipsów ziemniaczanych. Jest to wiadomość szczególnie istotna dla osób silnie uczulonych na produkty zawierające białko mleka krowiego. Sprawdźcie, czy macie je w domu.

Jeżeli lubicie słone przekąski, być może macie w swoich domach te chipsy. Z tyłu ich opakowania powinna być informacja wskazująca na to, jakie alergeny zawierają. Niestety w tym przypadku dane są niepełne. W wyniku pomyłki w zakładzie produkcyjnym doszło do zapakowania pewnej ilości produktów w nieprzeznaczone dla nich opakowania, czego wynikiem jest brak odpowiedniej informacji o obecności składnika alergennego.  Które chipsy są wycofywane ze sprzedaży?  Poniżej znajdziecie szczegółowe dane na temat wycofywanych ze sprzedaży chipsów. Jeżeli już je kupiliście, a cierpicie na alergię na mleko, nie spożywajcie tej przekąski. Wyrzućcie lub zwróćcie do sklepu, w którym ją kupiliście.  Nazwa produktu: „Lay’s Oven Baked Grilled vegetables flavoured 50% less fat – pieczone formowane chipsy ziemniaczane o smaku grillowanych warzyw, 125 g   Producent: Frito Lay Poland Sp. z o.o. ul. Zachodnia 1. 05-825 Grodzisk Mazowiecki  Frito Lay Sp. z o.o. Fabryka w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Włókiennicza 12/18  Dystrybutor: Frito Lay Poland Sp. z o.o. ul. Zachodnia 1. 05-825 Grodzisk Mazowiecki  Numer partii: PLT 107 138 22:09 10 do: PLT 107 138 23:34 10  Data minimalnej trwałości: 30.10.2022  Proces wycofywania tych produktów z rynku jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Jakie objawy daje alergia na mleko?  Każda alergia daje szereg różnych objawów. Podobnie jest z tą na mleko. Mogą się one pojawić natychmiast po spożyciu białka mleka krowiego albo wystąpić z opóźnieniem nawet do 72 godzin. Do najbardziej charakterystycznych należą:   objawy skórne: świąd, wysypka, bąble pokrzywkowe, rumień, a nawet atopowe zapalenie skóry  objawy...

pilne
Newsy
Masz w swojej kuchni tę kaszkę? Natychmiast wyrzuć ją do kosza. GIS znalazł w niej niezwykle groźny kadm
Uwaga! Główny Inspektorat Sanitarny wykrył niedopuszczalnie wysokie stężenie kadmu w popularnej kaszce dla dzieci. Jeżeli ją kupiłaś, absolutnie nie podawaj jej dzieciom i wyrzuć!

Wszystkie mamy powinny pilnie przeczytać tę informację! W kaszce dla dzieci bardzo popularnej firmy wykryto groźny dla zdrowia kadm! Wpływ kadmu na zdrowie Kadm jest pierwiastkiem chemicznym, który w przyrodzie występuje dość rzadko – został rozpowszechniony przez działalność człowieka. Można go znaleźć w barwnikach, bateriach alkaicznych, fajerwerkach i farbach. Znajduje się także w nawozach i w ten sposób trafia do żywności. W ludzkim organizmie kadm gromadzi się głównie w nerkach i wątrobie. Ostre zatrucie kadmem wywołuje takie objawy, jak: Gorączka Metaliczny posmak w ustach Osłabienie Problemy z oddychaniem Zapalenie płuc Obrzęk płuc Istnieje też przewlekłe zatrucie kadmem, które nie daje objawów od razu, lecz dopiero po kilku miesiącach. Jego destrukcyjny wpływ na zdrowie objawia się: Odwapnieniem kości Uszkodzeniem nerek i wątroby Niedokrwistością Nowotworami Problemami z płodnością Wadliwa partia produktów Z obrotu została wycofana partia kaszek dla dzieci ze względu na wykrytą w niej niezwykle wysoką zawartość kadmu. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że zbadane produkty z podwyższoną ilością tego pierwiastka zostaną natychmiast usunięte ze sklepów. Chodzi o kaszkę Sinlac marki Nestle, jednak producent prowadząc własne postępowanie podjął decyzję o wycofaniu kilku partii innych kaszek, w których również stwierdził niedopuszczalne stężenie kadmu. Główny Inspektorat Sanitarny wydał następujący komunikat: Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kadmu w badanej próbce produktu Nestlé Sinlac Bezglutenowy produkt zbożowy po 4 miesiącu, 500 g, numer partii / najlepiej spożyć przed końcem: 01970291R / 09/2021, wyprodukowany przez...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: batony wycofane ze względu na obecność popularnego alergenu
Poznajcie najnowsze ostrzeżenie wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii batonów proteinowych. Wykryto w nich jeden z najczęściej uczulających alergenów.  Alergen w batonach proteinowych Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, rozpoczęło się wycofywanie ze sprzedaży partii batonów proteinowych marki Herbalife Nutrition. Okazało się, że część batonów została niepoprawnie zapakowana. W partii z batonami o smaku waniliowo-migdałowym znalazły się także batony cytrynowe, które zawierają alergen w postaci jaj. Nie ma jednak o tym informacji na opakowaniu dla smaku waniliowo-migdałowego. Brak informacji o alergenie może być niebezpieczny dla osób, które są silnie uczulone na jajka, dlatego producent podjął decyzję o wycofaniu tej partii batonów ze sprzedaży. Poniżej szczegóły: Nazwa produktu: Herbalife baton proteinowy o smaku waniliowo-migdałowym Numer partii: G221666A Data minimalnej trwałości: 23/09/2022 Dystrybutor: Herbalife International Luxembourg S.à R.L., 16 Avenue de la Gare L-1610 Luxembourg Przedstawicielstwo w Polsce: HERBALIFE POLSKA SP. Z O.O., Eurocentrum Office Complex, Al. Jerozolimskie 134, Budynek Gamma, Piętro 10, 02-305 Warszawa Producent: Gustav Berning GmbH & Co. KG, Alte Heerstrasse 1, 49124 Georgsmarienhutte, Niemcy Objawy alergii na jajka  Alergia na kurze jajka jest jedną z najczęściej rozpoznawanych - zwłaszcza u dzieci. Zwykle uczulenie mija z wiekiem, jednak czasami objawy nie ustępują po osiągnięciu dorosłości. Pojawiają się szybko, najczęściej do dwóch godzin od spożycia jaj, choć może to być nawet kilkanaście godzin po kontakcie z alergenem. Objawy reakcji alergicznej na jajka kurze są bardzo różnorodne, dlatego trzeba być czujnym, gdy zauważy się: pokrzywkę rumień, a następnie obrzęk wokół ust swędzenie skóry trudności w...

Wielu Polaków się tym zajada. To trucizna, która może powodować raka
Pixabay
Newsy
Wielu Polaków się tym zajada. To trucizna, która może powodować raka
Polacy pokochali chipsy na całego. Mało kto jednak dokładnie wie, czym grozi ich regularne spożywanie.

Mecze, spotkania ze znajomymi, czy inne wieloosobowe posiedzenia – chipsy są na tych wydarzeniach pozycją niemalże obowiązkową. Chipsy ziemniaczane to cała gama różnego rodzaju smaków – od neutralnego smaku solonego, aż po różnego rodzaju kombinacje aromatów. Do tego dochodzi jeszcze ogromna różnorodność gatunków chipsów. Obok tradycyjnych, cienko krojonych plasterków, w sprzedaży są jeszcze przecież karbowane i wiele innych. Z czego składają się chipsy? Wszystkie te podgatunki chipsów łączą dwie rzeczy. Po pierwsze są przygotowane z kartofli, a po drugie są wysmażone w głębokim tłuszczu. Polacy pokochali chipsy odkąd tylko trafiły one na polski rynek. Jedzą je mali, jedzą je duzi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo niezdrową są przekąską. Rzut oka na skład raczej nie wywoła większego szoku. Ziemniaki, olej (zwykle słonecznikowy), aromaty, barwniki i ewentualnie wzmacniacze smaku i konserwanty. Czym grozi jedzenie chipsów ziemniaczanych? Jednak spojrzenie na całą listę „zarzutów” wobec chipsów, może wywołać prawdziwy niesmak. Nawet bez zjedzenia całej paczki... Zobaczcie sami, czym charakteryzują się chipsy: Zawierają duże ilości soli, porcja 100 g chipsów to około 2 g soli, czyli aż 40% dziennego zapotrzebowania organizmu na sól Zawierają dużo tzw. tłuszczów trans, czyli tłuszczów utwardzonych, które powodują powstawanie blaszki miażdżycowej i zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ponadto, tłuszcze trans podnoszą poziom „złego” cholesterolu LDL, a za to obniżają poziom cholesterolu „dobrego” HDL Zawierają groźny dla organizmu człowieka akrylamid, który działa toksycznie na układ nerwowy, a poprzez długą ekspozycję może być...