Choć kalendarzowe lato dopiero za miesiąc, już teraz w niektórych częściach Polski wysokie temperatury mogą mocno doskwierać. Gdy jest tak ciepło, nic nie robi lepiej od chłodnej wody z dodatkiem lodu, mięty i pokrojonej w plasterki cytryny. Okazuje się jednak, że tak smaczne i orzeźwiające latem cytrusy mogą być w istocie niebezpieczne. Sprawdźcie, dlaczego. 

Jak chronić się przed słońcem?

Już nawet dzieci wiedzą, że w słoneczną pogodę należy chronić się przed słońcem. Najlepiej jest siedzieć w cieniu, nosić przewiewną odzież zasłaniającą ciało oraz nakrycie głowy. Jeżeli jednak chcemy wyjść na słońce i kąpać się w morzu czy jeziorze, trzeba zadbać o ochronę w postaci kremu z filtrem. Wszystko po to, by zapobiec bolesnym oparzeniom słonecznym. 

Mało kto jednak wie, że są produkty, które mogą zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. To prowadzi nie tylko do oparzeń, ale też uczulenia na słońce w postaci np. wysypki. Zdarzają się także nieestetyczne przebarwienia. Jednym z takich produktów są cytrusy - jak cytryna, limonka, pomarańcze, grejpfruty czy pomelo.

Zobacz także:

Cytrusy a słońce

W jaki sposób cytrusy wpływają na naszą skórę w słońcu? Okazuje się, że owoce te zawierają substancje fototoksyczne. Gdy dojdzie do kontaktu takich substancji ze skórą, to w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym może dochodzić do zapalenia skóry, a także przebarwień, które są bardzo trudne do usunięcia. Wystarczy, że będziecie kroić cytrynę w pełnym słońcu i jej sok tryśnie wam na skórę i nieszczęście gotowe. 

By ochronić się latem przed słońcem i przebarwieniami, stosujcie się także do tych zaleceń:

  • zawsze używajcie kremu zawierającego wysokie filtry UV

  • noście lekkie, oddychające ubrania z lnu lub bawełny w jasnych odcieniach (odbijają słońce)

  • unikajcie słońca między godziną 11 a 16

  • nie przebywajcie zbyt długo w wodzie w ostrym słońcu - woda odbija promienie słoneczne! Możecie się paradoksalnie dużo szybciej „spalić” pływając w wodzie niż siedząc na plaży

  • pamiętajcie o nakryciu głowy - to zmniejszy ryzyko udaru cieplnego i ochroni włosy przed wysuszeniem 

Źródło: zdrowie.wprost.pl