Jedzenie a Alzheimer
Newsy

Popularny produkt przyczynia się do zachorowania na Alzheimera. 98% Polaków je go codziennie

Wystrzegajcie się tego produktu, jeśli chcecie cieszyć się sprawnym umysłem przez długi czas!

Choroba Alzheimera jest od wielu lat poddawana wielu badaniom naukowym. Wiele osób jednogłośnie sądzi, że to jedna z gorszych chorób, które jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Chorzy tracą bowiem sprawność nie z powodu pogarszającej się mobilności, czy bólu, ale poprzez stopniową utratę świadomości i zdolności komunikacji z otoczeniem. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co powoduje Alzheimera?

Alzheimer to poważna choroba, której przyczyny w dalszym ciągu są badane. Niestety, dalej nie ma wielu odpowiedzi na pytanie, co dokładnie powoduje tę chorobę - wiadomo jednak, że do czynników sprzyjających powstawaniu choroby Alzheimera należą:

  • Wiek – choroba ujawnia się zazwyczaj po 65 roku życia
  • Podatność genetyczna
  • Palenie papierosów
  • Nadużywanie alkoholu

Koniecznie unikajcie tego składnika!

Większość z was pewnie używa cukru w kuchni na co dzień. Może macie świadomość tego, że nie jest to zdrowe, ale czy wiedzieliście, że cukier może przyczyniać się też do powstania choroby Alzheimera? Wraz z ilością spożywanego cukru wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę degeneracyjną mózgu i demencję. To udowodnione naukowo!

Zobacz także
Zapobiega chorobie Altzhaimera i otępieniu. Ta lecznicza przyprawa lepiej sie przyswaja w towarzystwie pieprzu

Zapobiega chorobie Alzheimera i otępieniu. Łączcie tę leczniczą przyprawę ze zwykłym pieprzem.

Taka herbata może zwiększać ryzyko rozwoju Alzheimera? Specjaliści nie mają złudzeń

Taka herbata może zwiększać ryzyko rozwoju Alzheimera? Specjaliści nie mają złudzeń

Wykluczcie cukier z diety

Całkowite usunięcie cukru z diety z dnia na dzień może nie być proste. Postarajcie się zrobić to drobnymi kroczkami. Jeśli słodzicie herbatę i kawę, zacznijcie dodawać pół łyżeczki mniej do napojów. Szybko przyzwyczaicie się do smaku takiego napoju, a wtedy znowu zmniejszcie ilość dodawanego cukru. Postarajcie się całkiem wyeliminować nawyk dodawania cukru do herbaty i kawy oraz picia soków i napojów zawierających cukier.

Musicie mieć też świadomość, że cukier znajduje się w wielu gotowych produktach, które kupujecie. Zamiast słodkich jogurtów smakowych wybierzcie jogurt naturalny z dodatkiem owoców. Czytajcie etykiety i wybierajcie produkty bez cukru jak najczęściej!

Jak uchronić się przed chorobą Alzheimera?

Pomimo tego, że wiele czynników powstawania choroby nie jest dalej znanych, naukowcy z sukcesem wyróżnili niektóre zmiany w stylu życia, które mogą chronić was przed rozwinięciem choroby Alzheimera. Są to przede wszystkim:

  • Rzucenie palenia
  • Nienadużywanie alkoholu (choć w niektórych badaniach wykazano, że czerwone wino w umiarkowanych ilościach może działać ochronnie)
  • Odpowiednia dieta – najlepiej dieta śródziemnomorska bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek, ryby, pełne ziarna. Stosowanie zdrowej diety naprawdę obniża ryzyko wystąpienia nie tylko tej choroby, ale większości najczęściej występujących schorzeń.

Źródło: medonet,pl, healthline.com

Ta dieta niesamowicie wpływa na umysł i ciało. Codziennie jedzcie te produkty
AdobeStock
Newsy
Dieta MIND na pamięć: zasady i efekty, co jeść
Na tej diecie nie tylko schudniecie, ale przede wszystkim poczujecie się o wiele lepiej i zmniejszycie ryzyko zachorowania na Alzheimera!

W internecie najczęściej można się spotkać z opisami diet, które mają sprawić, że szybko schudniecie. Jednak dieta nie zawsze musi być odchudzająca! Zmiana stylu żywienia może wpłynąć bardzo pozytywnie na wasze samopoczucie, zwłaszcza jeśli dotychczas nie odżywialiście się zbyt zdrowo. Jedną z takich diet jest MIND, czyli dieta dla mózgu. Nie tylko poczujecie się lepiej, ale także przy okazji zrzucicie kilka kilogramów. Sprawdźcie, na czym to polega! Dieta MIND – co to jest? Dieta MIND, czyli „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, to sposób odżywiania, który może bardzo obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak np. choroba Alzheimera czy demencja. Dieta ta została wymyślona przez Marthę Claire Morris, epidemiologa z Rush University Medical Center w Chicago. Jej zespół, na podstawie badań nad dietą DASH i dietą śródziemnomorską, wyszczególnił produkty, których spożycie może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Badanie nad wpływem diety MIND na rozwój choroby Alzheimera trwało aż 5 lat! Zasady diety MIND Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie cierpią diet – MIND nie jest tak naprawdę dietą, a pewnym stylem odżywiania, dlatego o wiele łatwiej jest wdrożyć nowe zasady żywienia i je stosować. W diecie MIND bowiem poleca się jeść część produktów, a część ograniczać. Dieta MIND – zalecane produkty Stosując dietę MIND, powinniście jeść jak najwięcej poniższych produktów: Tłuste ryby morskie – raz w tygodniu Drób – 2 razy w tygodniu Zielone warzywa – codziennie, nawet po 3 porcje dziennie Orzechy – 5 razy w tygodniu Borówki, maliny, truskawki i inne owoce jagodowe –...

Te pokarmy pokarmy chronią przed rakiem jelita grubego. Jedzcie je codziennie
Adobe Stock
Newsy
Te pokarmy chronią przed rakiem jelita grubego. Jedzcie je codziennie
Podpowiadamy jak żyć i co jeść, żeby nie narazić się na ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Zalecenia są proste, może zastosować je każdy, a skuteczność jest udowodniona badaniami.

Dokładne przyczyny rozwoju nowotworu jelita grubego nie zostały dotąd potwierdzone, wykryto jednak związek pewnych czynników z częstotliwością występowania tego rodzaju raka. Są to czynniki środowiskowe, żywnościowe i genetyczne. Bardzo duży związek z zachorowalnością na raka ma środowisko i dieta. Jak to stwierdzono? Czy niezdrowa dieta może być przyczyną raka jelita grubego? Zbadano poziom zapadalności na ten rodzaj raka u mieszkańców Azji, Afryki i Ameryki Południowej o niskim ryzyku zachorowań i zauważono, że wzrasta on gdy ci ludzie emigrują do obszarów o wysokiej zachorowalności. Świadczy to wpływie środowiska za wzrost liczby chorych. Także dieta, szczególnie ta bogata w tłuszcze i cholesterol powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego. Także otyłość może mieć wpływ na chorobę. Zbadano, że u osób otyłych, ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 ryzyko wystąpienia raka jelita grubego wzrasta o 50 do 100 porc. w porównaniu z osobami z BMI poniżej 23. Prawdopodobną przyczyną wzrastania ryzyka wraz z wagą jest wysokie stężenie insuliny we krwi, powszechne u osób mających nadwagę. Można jednak stosując odpowiednią dietę i styl życia wpłynąć na obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia tej ciężkiej choroby. Oto co wystarczy zrobić: Zaprzestać palenia papierosów Ograniczyć picie alkoholu Ograniczyć spożycie mięsa, szczególnie czerwonego Zwiększyć spożycie owoców i warzyw Poza zmianą diety możecie zrobić jeszcze jedną rzecz dla swojego zdrowia: Badania dowiodły, że ryzyko choroby nowotworowej jelita grubego zmniejsza się o 50%, a nawet do 100% u osób regularnie i intensywnie aktywnych fizycznie Co jeść, żeby zastosować żywieniową profilaktykę raka jelita grubego? Jest kilka prostych, dostępnych...

Anna Dereszowska zmaga się z nieuleczalną chorobą. Musiała całkowicie zmienić swoją dietę
ONS
Newsy
Anna Dereszowska zmaga się z poważną chorobą. Musiała całkowicie zmienić sposób żywienia
Anna Dereszowska dołączyła do grona gwiazd, które zmagają się z chorobą tarczycy, znaną jako Hashimoto. Stan ten wymaga znaczących zmian żywieniowych. Na co trzeba szczególnie uważać?

Jakiś czas temu Anna Dereszowska przyznała, że choruje na chorobę Hashimoto . Czym jest ten san i jakie daje objawy. Czym jest choroba Hashimoto? Choroba Hashimoto to stan, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę - niewielki gruczoł u podstawy szyi pod jabłkiem Adama. Tarczyca pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Jest częścią układu hormonalnego, który wytwarza hormony koordynujące wiele funkcji w naszym ciele. Zapalenie spowodowane chorobą Hashimoto, znane również jako przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, często prowadzi do niedoczynności tarczycy. Stan ten przede wszystkim kobiet w średnim wieku, ale może również występować u mężczyzn i kobiet w każdym wieku a nawet u dzieci. Objawy choroby Hashimoto Mimo iż początkowo choroba ta nie daje żadnych objawów. Choroba Hashimoto zwykle rozwija się powoli w utajeniu z czasem powodując przewlekłe uszkodzenie tarczycy oraz prowadząc do spadku poziomu hormonów tarczycy we krwi. Główne objawy niedoczynności tarczycy obejmują: zmęczenie i ospałość zwiększoną wrażliwość na zimno zaparcia bladą, suchą skórę opuchniętą twarz łamliwe paznokcie wypadanie włosów niewyjaśniony przyrost masy ciała bóle mięśni, tkliwość i sztywność depresję zaniki pamięci Przewlekłe zapalenie tarczycy dotyka kobiety w każdym wieku. W każdym przypadku, zmienia również w sposób nieodwracalny nawyki żywieniowe. Jak wygląda dieta przy Hashimoto ? W wywiadzie dla „Super Expressu" Anna Dereszowska opowiedziała o swojej chorobie i o tym, jak wpłynęła ona na sposób jej odżywiania.  Choruję na Hashimoto. Staram się za pomocą diety poprawiać swoje wyniki badań i odpowiednim jedzeniem wpływać na własne...

Mając cukrzycę unikajcie tych 2 grup produktów. Podnoszą cukier jak żadne inne
Adobe Stock
Newsy
Mając cukrzycę unikajcie tych 2 grup produktów. Podnoszą cukier jak żadne inne
Zdrowa dieta, lekkostrawne potrawy pełne naturalnych, pełnoziarnistych składników, dużo warzyw i owoców, ograniczenie mięsa... To zalecenia, które od lekarzy mogą usłyszeć chorzy na wiele chorób. A o czym przede wszystkim powinni pamiętać cukrzycy?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której objawem jest utrzymujący się nieprawidłowy poziom glukozy we krwi. Przyczyną tego zaburzenia jest niewłaściwe wydzielanie przez trzustkę hormonu regulującego poziom cukru – insulinę. W Polsce na cukrzyce choruje około 2 mln osób. To liczba zdiagnozowanych przypadków. Organizacje zajmujące się jej badaniem alarmują jednak, że diabetyków w naszym kraju może być nawet dwukrotnie więcej. Jak jeść gdy ma się cukrzycę lub jest się zagrożonym tą chorobą? Jakie są przyczyny cukrzycy? Nie wszystkie przypadki zdiagnozowanej cukrzycy mają stwierdzone konkretne przyczyny jej wystąpienia. Poza uwarunkowaniami genetycznymi za powody pojawiania się tej choroby lekarze najczęściej wskazują: Niezdrowy tryb życia Nieprawidłowa dieta Nadmierne spożywanie alkoholu Palenie papierosów Istnieje kilka odmian tej choroby. Pojawia się u kobiet w ciąży, narażone są na nią szczególnie osoby starsze i z nadwagą.  Tak zminimalizujecie ryzyko i skutki choroby. Ta dieta zalecana jest też cukrzykom Zarówno chorzy na cukrzycę już zdiagnozowaną jak i osoby, które chcę uniknąć lub opóźnić pojawienie się choroby, mogą podjąć bardzo proste i bardzo skuteczne działania: Wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe Unikać jakiegokolwiek nadmiaru w składnikach odżywczych. Dieta powinna być różnorodna i zbilansowana Prowadzić aktywny tryb życia W zakresie samej diety należy ograniczyć lub całkiem wyeliminować dwie grupy produktów: Produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Po ich zjedzeniu przez długi czas utrzymuje się wysokie stężenie glukozy we krwi. Należą do nich białe pieczywo, makarony, ryż, drobne kasze np. manna, słodkości Źródła nasyconych kwasów tłuszczowych takie jak: tłuste...