Naukowcy odkryli w jabłkach substancje, które mogą poprawiać funkcjonowanie mózgu. Najważniejsze są dwa związki chemiczne: kwercetyna, która znajduje się w skórce jabłka i kwas dihydroksybezoesowy zawarty w miąższu. Oto co dokładnie ujawniły nowe badania na temat jabłek.

Badanie wpływu jabłek na mózg

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali na łamach magazynu „Stem Cell Reports". Wnioski, jakie wyciągnęli po przeanalizowaniu materiału badawczego są imponujące. Jedzenie jabłek czy picie soku jabłkowego ma następujące zalety:

  • Poprawia funkcje mózgu
  • Chroni przed upośledzeniem funkcji poznawczych obserwowanych przy demencji
  • Chroni przed chorobą Alzheimera

Podczas eksperymentu stwierdzono, że pod wpływem dwóch substancji zawartych w skórce i miąższu, komórki macierzyste mózgu wytwarzają więcej neuronów i są mniej podatne na obumieranie. W strukturach mózgu związanych z uczeniem się i pamięcią komórki lepiej się namnażają i produkują więcej neuronów.

Co lepsze — całe jabłko czy sok jabłkowy?

Dobroczynny wpływ na mózg mają fitoskładniki zawarte w jabłkach. Wpływają pozytywnie na proces neurogenezy, czyli powstawania nowych neuronów, a to ma bezpośredni wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania. Szczególnie dwa związki są tu ważne:

Zobacz także:

  • Kwercetyna zawarta w skórce jabłka
  • Kwas dihydroksybezoesowy występujący w miąższu

Można by sądzić, że zarówno zjadania jabłka w całości, ze skórką, jak i wyciskanie soku z całego jabłka powinno dawać podobny efekt. Naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych ustalili jednak, że choć kwas dihydroksybezoesowy także pozytywnie działa na mózg, to działanie kwercetyny jest skuteczniejsze.

To z kolei oznacza, że choć jedzenie miąższu jabłka ma pozytywne działanie na prace jelit ze względu na zawartość błonnika, to jednak skórka jest cenną częścią tego owocu z powodu dużej zawartości witamin, minerałów i kwercetyny zbawiennej dla naszego mózgu.

Warto więc zjadać jabłka w całości. Jeśli wolicie sok, nie przygotowujcie go w sokowirówce, z której cenną skórkę usuwamy jako odpad, tylko w wyciskarkach wolnoobrotowych, w których do napoju przedostaje się maksymalna ilość surowca.

Źródło: onet.pl